zelazoiwitaminad

Żelazo i witamina D3 to związki niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Nawet niewielki niedobór może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów, pogarszając kondycję zdrowotną i obniżając jakość życia. Zdarza się, że zbyt niski poziom tych substancji daje bardzo wyraźne objawy, niekiedy jednak są one bardziej subtelne. Znajomość symptomów świadczących o niedoborze pozwala w porę zareagować i zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym.

Ważne objawy świadczące o niskim poziomie witaminy D3 i żelaza

W polskiej strefie klimatycznej niezwykle łatwo jest o niedobór witaminy D3. Objawy, które pojawiają się w takiej sytuacji najczęściej, to przewlekłe zmęczenie, słaba odporność i podatność na infekcje, problemy ze snem i trawieniem, obniżony apetyt, skurcze i bóle mięśni, a także problemy z pamięcią i stany depresyjne. Niski poziom witaminy D3 spotykany jest bardzo często, ponieważ jej przyswajanie z pożywienia jest bardzo niewielkie. Dodatkowo w okresie od września do kwietnia nie jest możliwa efektywna synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego. Sytuacją niewiele rzadszą niż deficyt witaminy słońca jest niedobór żelaza. Objawy, jakie mu towarzyszą, są bardzo zróżnicowane. Należy do nich przyspieszona praca serca, osłabienie, zawroty głowy, bladość śluzówek, wzmożone wypadanie włosów i łamanie paznokci, a także drażliwość i problemy z koncentracją oraz pamięcią. Przewlekły niedobór żelaza prowadzi do anemii, skrajnego zmęczenia nawet po niewielkim wysiłku, omdleń, a nawet krwotoków.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy D3 w organizmie?

Uzupełnienie braków jest bardzo ważne dla przywrócenia prawidłowych funkcji organizmu. Optymalna dostawa witaminy D3 nie jest możliwa wyłącznie dzięki spożywaniu zawierających ją produktów. Mimo to warto sięgać po jej naturalne źródła, takie jak tłuste ryby morskie, jajka czy mleko. Jednak aby skutecznie wyrównać niedobór, niezbędna jest suplementacja. Suplementy, dzięki którym można szybko i skutecznie podnieść jej poziom, to witamina D3 w kroplach, w tabletkach lub w płynie. Ich regularne przyjmowanie pozwala zwiększyć ilość witaminy w organizmie, a potem utrzymać ją na optymalnym poziomie, szczególnie jesienią i zimą. Równolegle warto przebywać na słońcu w okresie od kwietnia do września, kiedy to możliwa jest synteza skórna. Ważne jest jednak, aby jak największe partie skóry były wtedy odsłonięte (na przykład ręce i nogi). Nie wolno przy tym zapominać o kontrolowaniu poziomu witaminy słońca w organizmie, ponieważ jej nadmiar również może być niekorzystny.

Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie? Dieta i suplementy

W przypadku żelaza dużo łatwiej jest o skuteczne wchłanianie z pokarmów, dlatego pierwszym krokiem powinna być modyfikacja diety. Dobrze jest zatem wiedzieć, w czym jest dużo żelaza i wprowadzić te pokarmy do swojego menu.

Produktami, które zawierają duże ilości tego pierwiastka są:

– podroby,

– mięso,

– rośliny strączkowe,

– jajka,

– produkty pełnoziarniste,

– orzechy,

– buraki,

– natka pietruszki.

Ważne jest spożywanie ich w towarzystwie pokarmów obfitujących w witaminę C (warzywa, owoce), która zwiększa wchłanialność żelaza. Zdarza się jednak, że niedobór jest na tyle duży, że trzeba wprowadzić żelazo dla dorosłych lub dzieci w formie tabletek albo płynu. Suplementacja pozwala szybciej i skuteczniej wyrównać braki i w krótkim czasie poprawić samopoczucie. Tabletki z żelazem dobrze jest przyjmować razem z płynami lub innymi produktami z dużą zawartością witaminy C, dzięki którym jeszcze efektywniej zostanie ono przyswojone przez organizm.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array