brutto-i-netto-czym-sie-roznia

Co oznacza brutto i netto?

Pojęcia „brutto” i „netto” są używane powszechnie i w różnych kontekstach. Niestety, ich błędne rozumowanie może być przyczyną wielu nieporozumień, a niekiedy bolesnych rozczarowań. Jaka jest różnica pomiędzy „brutto” a „netto”?  Dowiedz się, jak prawidłowo posługiwać się tymi pojęciami i uniknąć błędnych interpretacji.

Co to znaczy brutto?

Obydwa terminy są używane w bardzo wielu różnych dziedzinach i sytuacjach. Jednak zdecydowanie największe znaczenie odgrywają w finansach, a także przy opisywaniu wagi np. w hurtowniach. Możesz się z nimi spotkać także przy okazji sporządzania różnego rodzaju umów np. umowy wynajmu mieszkania, umowy kupna towaru czy umowy o pracę.

Zarówno termin „brutto” jak i „netto” odnoszą sie do wartości. W zależności od dziedziny może to być wartość ceny bądź wartość masy. Pojęcie „brutto” używane jest do określenia ogólnej wartości danego towaru bądź usługi z uwzględnieniem dodatkowych obciążeń. W przypadku finansów może to być podatek, składki, świadczenia.

Co to znaczy netto?

Pojęcie „netto” również odnosi się do wartości jednak bez uwzględnienia kosztów dodatkowych. W przypadku podpisywania umowy o pracę, w której zawarta jest kwota wynagrodzenia, bardzo ważne jest, aby pracodawca zawarł informację, czy podana kwota jest „netto” czy brutto”. Jeżeli „netto” to podana suma pieniędzy, zadeklarowana przez pracodawcę jako zapłata za wykonaną pracę, jest tą, która trafi na Twoje konto. W przeciwnym razie kwotę będzie uszczuplona o wartość podatku jaką pracodawca musi odprowadzić do urzędu skarbowego.

Brutto, netto – różnica

Bardzo często na produktach podawane są dwie ceny, które znacznie się od siebie różnią. Zapewne nie raz zachodziłeś w głowę, zastanawiając się ile właściwie przyjdzie Ci zapłacić za dany towar. Cena brutto uwzględnia podatek VAT, cena netto nie. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma wartościami jest zatem wartość odprowadzanego podatku. Oznacza to, że przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na cenę brutto, bo to właśnie jest kwota jaką musisz zapłacić. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który dokonuje zakupu materiałów na potrzeby swojej firmy, możesz odliczyć sobie wynikający z faktury podatek VAT. Oznacza to, że w rzeczywistości ponosisz jedynie koszt netto kupionego towaru bądź produktu.

Brutto i netto – wynagrodzenie

Te dwa pojęcia mają bardzo duże znaczenie przy okazji zawierania wszelkich umów o pracę. Tak, jak zostało wspomniane w poprzednich akapitach, należy zwrócić na nie szczególną uwagę przy okazji kwoty wynagrodzenia. Bardzo często błędy interpretacyjne pojawiają się już na samym początku – podczas rozmowy rekrutacyjnej. Operowanie pojęciami „brutto” i „netto” bez znajomości ich podstawowej różnicy prowadzi do wielu nieporozumień, których skutki możesz zauważyć dopiero przy pierwszej wypłacie. Jeżeli na omawianiu warunków pracy pojawia się temat finansów, zawsze upewnij się, że suma o jakiej rozmawiasz z potencjalnym pracodawcą jest wartością netto czy brutto wynagrodzenia. Pracodawca najczęściej będzie operował kwotą brutto, ponieważ jest ona dla niego całkowitym kosztem jaki musi ponieść w związku z zatrudnieniem nowego pracownika. Dla Ciebie najważniejsza jest jednak kwota netto, czyli ilość pieniędzy jaką dostaniesz „na rękę”.

Przykład:

Jacek rozmawia ze swoim szefem na temat warunków swojej pracy. Szef proponuje kwotę 3000 złotych. Jacek się zgadza i jest pewny, że po przepracowaniu miesiąca na jego konto trafią równe trzy tysiące. Jednak realne wynagrodzenie Jacka to 2157 złotych. Oznacza to, że szef proponując swoje warunki operował sumą brutto wynagrodzenia uwzględniającą całkowity koszt, czyli podatek VAT, składki ubezpieczeniowe i emerytalne. Jacek natomiast był przekonany, że zadeklarowane przez szefa 3000 zł to pełna kwota jego wynagrodzenia.

Oto rozliczenie pensji Jacka:

  • kwota brutto deklarowana przez szefa – 3000 zł
  • ubezpieczenie emerytalne – 293 zł
  • ubezpieczenie rentowe – 45 zł
  • ubezpieczenie chorobowe – 74 zł
  • ubezpieczenie zdrowotne – 233 zł
  • zaliczka na podatek – 199 zł
  • kwota netto – wynagrodzenie Jacka – 2 157 zł.

Netto i brutto – masa

Podobnie sytuacja wygląda przy okazji  określania wagi towaru, gdzie:

  • masa brutto – to masa całkowita produktu wraz z opakowaniem,
  • masa netto – bez opakowania.

Przykład:

Ania potrzebowała 400 g ogórków konserwowych. Poszła do sklepu i wybrała słoik na etykiecie którego widniał napis „400 g”. Podana masa była jednak wartością brutto. Rzeczywista waga produktu, czyli masa netto, wynosiła 300 g. Opakowanie ważyło zatem 100 g.

Operując pojęciami „netto” i „brutto” trzeba być bardzo precyzyjnym i dokładnie znać ich znaczenie. Znajomość podstawowej różnicy pozwoli nie tylko ustrzec się przed rozczarowaniem, ale także przed niepotrzebnymi kosztami.

Related Posts

1 Komentarzy

  • kuk2
    6 października 2020

    super przydatny wpis bo ja zawsze mylę to brutto i netto!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array