pexels-harry-cooke-6805696

Strelicja to niezwykle efektowna, egzotycznie wyglądająca roślina doniczkowa. Aby cieszyć się jej pięknem, konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Dowiedz się, jak pielęgnować strelicję.

Jak wygląda strelicja?

Strelicja to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin, które można uprawiać w warunkach domowych. Nazywana jest często rajskim ptakiem ze względu na wytwarzane kwiaty. W naturalnych warunkach strelicja rośnie przeważnie w Republice Południowej Afryki. Można powiedzieć, że jest dumą narodową i niewątpliwie znakiem rozpoznawczym RPA. Jej wizerunek znaleźć można nie tylko na pocztówkach i pamiątkach, ale i monetach. Strelicja to roślina, która popularna jest również w Europie – na Wyspach Kanaryjskich oraz w Los Angeles.

Strelicja posiada kilka odmian. Do najpopularniejszych, szczególnie w mieszkaniach i domach, należą strelicja reginae i strelicja nicolai.

Strelicja reginae

Strelicja reginae nazywana jest również strelicją królewską. To najmniejszy z gatunków, który ma delikatniejsze i mniejsze liście niż pozostałe odmiany. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne dwukolorowe kwiatostany (niebiesko-pomarańczowe), które są możliwe do kupienia również jako kwiat cięty. Liście rośliny są sztywne, posiadają szarozielony kolor i długie ogonki.

Strelicja nicolai

Cechami charakterystycznymi tej odmiany są dużych rozmiarów, mięsiste liście. Roślina, przy odpowiednich warunkach, jest w stanie osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Podobnie jak reginae posiada zjawiskowe kwiaty, ale koloru białego. Jednak w warunkach domowych zwykle nie dochodzi do kwitnienia.

Jak pielęgnować strelicję?

Aby cieszyć się niepowtarzalnym wyglądem rośliny, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Odpowiednie warunki pozwolą strelicji królewskiej zakwitnąć, a strelicji białej wypuszczać coraz to nowsze i bardziej okazałe liście.

Jaka ziemia do strelicji?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniej donicy i ziemi. Najlepiej, by podłoże było gliniaste i żyzne. Do ziemi warto dodać torf oraz piasek, a na samym dole utworzyć warstwę drenującą. Najlepiej, by strelicja uprawiana była w dużych donicach – jej system korzeniowy dość mocno się rozrasta.

Co ile podlewać strelicję?

Strelicja powinna mieć stale wilgotną ziemię. Należy jednak uważać, by jej nie przelać i nie doprowadzić do zastoju wody w doniczce. Skutkować to może zgniciem korzeni i może być przyczyną wielu chorób grzybowych. W ciepłych miesiącach strelicja wymaga obfitego podlewania. Przed tą czynnością warto jednak sprawdzić, czy wierzchnia warstwa ziemi przeschła. W okresie jesienno-zimowym podlewanie można ograniczyć, gdyż dla rośliny zaczyna się wówczas czas spoczynku.

Jakie stanowisko i warunki dla strelicji?

Strelicja lubi jasne i ciepłe stanowisko. Jednak zbyt mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzeń liści, a także nadmiernej utraty wilgotności, które skutkuje zwijaniem się liści do wewnątrz. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze około 20-25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym dobrze przenieść ja do zimniejszego pomieszczenia i trzymać w temperaturze 15-18 stopni. To może przyczynić się do lepszego kwitnienia. Unikać należy przeciągów i nadmiernego zimna. Strelicję warto również regularnie zraszać, by zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wyposażenie się w nawilżacz powietrza. Nieodpowiednia wilgotność może bowiem doprowadzić do wysuszania liści, a także pojawienia się na roślinie szkodników, np. przędziorków.

Jaki nawóz do strelicji?

Strelicja to roślina dość żarłoczna. Lubi otrzymywać solidne dawki odpowiedniego nawozu. To sprzyja jej wzrostowi, wybarwieniu liści, a także ewentualnemu kwitnieniu. Roślinę nawozić należy co dwa tygodnie w okresie wzrostu. Najlepiej sprawdzi się nawóz o małej zawartości azotu, który osłabia kwitnienie.

Jeżeli jednak zależy Ci na pięknych, ozdobnych liściach rozważ stosowanie nawozu do roślin zielonych.

Strelicja – gdzie kupić?

Strelicja to jedna z najpopularniejszych obecnie roślin doniczkowych. Bez problemu znaleźć ją można nie tylko w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, ale i supermarketach. Roślinę można także zamówić online. Warto jednak wybierać sprawdzonych dostawców, którzy zadbają o to, by roślina została dobrze zabezpieczona na czas podróży do nowego domu.

Strelicja – kiedy kwitnie?

Strelicja królewska najczęściej kwitnie wiosną. Aby pojawiły się upragnione kwiaty, konieczne jest zapewnienie roślinie dogodnych warunków spoczynku. W październiku należy roślinie ograniczyć podlewanie i przenieść ją w chłodne, ale widne pomieszczenie. W połowie stycznia należy wznowić podlewanie i zasilanie nawozami.

Strelicja to wyjątkowa roślina, która z pewnością stanowić będzie niebanalną dekorację wnętrza. Decydując się na jej zakup, warto jednak pamiętać, że wkrótce osiągnąć może duże rozmiary i potrzebować będzie odpowiedniego stanowiska.

Related Posts

3 Komentarzy

 • Janina1
  20 sierpnia 2021

  Mam strelicję od 2 lat i nie mogę doprowadzić do kwitnienia… nie wiem, co robię źle…

 • kacha456
  25 sierpnia 2021

  W tym roku zakwitła mi pierwszy raz! jest pięęęęęękna! <33333

  • renata5
   28 sierpnia 2021

   co takiego robiłaś???? u mnie nic a nic…

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *