berlin-co-warto-zobaczyc

Stolica Niemiec to popularna destynacja turystyczna dla wielu mieszkańców Europy. Liczne zabytki i legendy o życiu nocnym tego miasta przyciągają rzesze zwiedzających. Poniżej znajduje się lista najciekawszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych Berlina.

Krótka historia Berlina

Historia Berlina sięga XII w., kiedy był pod panowaniem brandenburskim. W późniejszych latach należał do obszaru Czech, a następnie był władany przez Królestwo Prus. Obecnie jest krajem związkowym i stolicą Niemiec oraz największym miastem Europy. Pełnił ważną rolę w czasie drugiej wojny światowej, kiedy to naziści chcieli uczynić z niego stolicę świata. Po wojnie został rozdzielony słynnym murem berlińskim, którego fragmenty można zobaczyć także dziś. Jego upadek uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych dla współczesnych Niemiec. Berlin jest siedzibą wielu instytucji kulturowych, a także istotnym węzłem komunikacyjnym.

Ze względu na zniszczenia powstałe w czasie II wojny światowej w Berlinie nie ma starego miasta typowego dla większości europejskich stolic. Entuzjaści historycznych budowli mogą jednak udać się na obrzeża, np. do Starego Spandau. W centrum natomiast można podziwiać perły architektury współczesnej i modernistycznej.

Najpopularniejsze atrakcje w Berlinie

Do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Berlinie należy z pewnością Brama Brandenburska, przed którą odbywają się wszelkie oficjalne uroczystości. Na jej szczycie znajduje się posąg rydwanu, do którego zaprzężone są 4 konie. Obiekt ten jest na tyle rozpoznawalny, że stał się symbolem miasta. Do bramy prowadzi aleja Unter den Linden, co po polsku oznacza aleję Pod Lipami. Jest to jedna z reprezentacyjnych ulic Berlina, a na całej jej długości znaleźć można liczne zabytki i monumenty. Są to między innymi:

  • Muzeum Historii Niemiec,
  • Plac Paryski,
  • Akademia Sztuki,
  • Nowy Odwach,
  • Most Zamkowy.

Dzielnica rządowa 

Najważniejszy element dzielnicy rządowej stanowi Reichstag, czyli siedziba niemieckiego parlamentu. Budynek ten był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w tym przejęcia władzy przez nazistów podczas pożaru w 1933 r. Pod koniec wojny został poważnie zniszczony i odbudowano go dopiero w latach 90. To wtedy powstała szklana kopuła, która znajduje się na dachu budynku. Te części są dostępne dla zwiedzających, a wejście jest darmowe. Należy jednak dokonać rezerwacji miejsca przez stronę internetową Reichstagu.

W bliskim sąsiedztwie budynku znaleźć można kompleksy rządowe: Marie Elisabeth Leuders Haus oraz Paul Loebe Haus. Te modernistyczne budynki położone są po dwóch stronach rzeki, a łączy je dwupoziomowy most. Takie usytuowanie budowli symbolizuje zjednoczenie Niemiec – rzeka stanowiła niegdyś granicę rozdzielającą Berlin Zachodni od Wschodniego.

Tiergarten

Tiergarten to nazwa dzielnicy i parku, który się w niej znajduje. Jest to jeden z największych takich obiektów w całych Niemczech. Na jego terenie znaleźć można ogrody tematyczne, pomniki pojedyncze zabytki. Jednym z nich jest Kolumna Zwycięstwa, która upamiętniała militarne podboje Prus, a obecnie służy jako punkt widokowy. Inne obiekty warte uwagi na terenie parku to neoklasyczny zamek Bellevue, w którym urzęduje niemiecki prezydent oraz Dom Kultur Świata. Ten drugi powstał z okazji Międzynarodowej Wystawy Architektury w 1957 r. Mieści się w nim centrum sztuki, w którym organizowane są liczne wydarzenia i wystawy. Z parkiem Tiergarten sąsiaduje zoo, które należy do najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Europie.

Wyspa Muzeów

Obowiązkowym punktem dla każdego turysty w Berlinie powinna być Wyspa Muzeów. Kompleks ten jest na liście dziedzictwa UNESCO i obejmuje 5 placówek kulturowych:

  • Stare Muzeum,
  • Nowe Muzeum,
  • Galerię Narodową,
  • Muzeum Bodego,
  • Muzeum Pergamońskie.

Zbiory eksponatów obejmują sztukę starożytną, bizantyńską, nowożytną i współczesną oraz znaleziska archeologiczne i numizmaty. Wszystkie instytucje mieszczą się w zabytkowych budynkach, których budowa rozpoczęła się w XVIII w. Można zakupić bilety do pojedynczych muzeów lub kartę upoważniającą do wstępu do wszystkich. Dobrym dniem na zwiedzanie wyspy jest czwartek, ponieważ wtedy muzea są czynne o dwie godziny dłużej.

Punkty widokowe w Berlinie

Panoramę niemieckiej stolicy można podziwiać z wielu punktów widokowych. Szczególnie warta uwagi jest wieża telewizyjna na Alexanderplatz. Na jej ostatnim piętrze, na wysokości 200 m znajduje się restauracja. Wyróżnia ją to, że jest obrotowa, więc spędzając tam pół godziny można zobaczyć panoramę całego Berlina. W bliskiej okolicy znajduje się także taras widokowy w hotelu Park Inn. Jest on położony nieco niżej, jednak oferuje widok na charakterystyczną wieżę. Ciekawą opcją jest także odwiedzenie dachu Reichstagu. Nie jest to wysoko położony taras, warto jednak go odwiedzić ze względu na wyjątkową szklaną kopułę. 

Architektura modernistyczna w Berlinie

Niemcy były ojczyzną wielu wybitnych architektów, którzy dali początek ideom modernizmu. Są to między innymi Walter Gropius, Max Berg i Ludwig Mies van der Rohe. Dokonania tych oraz innych projektantów można podziwiać w kompleksie Bauhaus-Archiv, który powstał na bazie projektu założyciela szkoły Bauhaus. W Berlinie można zobaczyć także liczne modernistyczne osiedla mieszkaniowe, inspirowane projektami Le Corbusiera. Ich powstanie zmieniło życie w miastach diametralnie. Sprawiły one bowiem, że takie udogodnienia jak winda, kanalizacja czy dostęp do naturalnego światła przestały być luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych, jak to było w dawnych kamienicach. 

Warta uwagi jest także ulica Friedrichstrasse, przy której znajdują się trzy centra handlowe powstałe w latach 90. Każde z nich jest wyróżnia się innymi cechami, jednak razem tworzą spójną całość i nowoczesny krajobraz. W pierwszej galerii znaleźć można pionowy ogród i wiele współczesnych rozwiązań, druga jest utrzymana w stylu art deco, a w centrum ostatniej stoi kolumna stworzona tylko ze złomu. 

Plac Poczdamski i Sony Center

Wizytówką nowoczesnego Berlina jest zdecydowanie plac Poczdamski. Znajduje się on na dawnej linii przebiegu muru berlińskiego, przez co aż do lat 90. nie był to teren używany. Obecnie wśród jego zabudowy dominują wieżowce i przeszklone budynki. Największe wrażenie na turystach robi jednak Sony Center, czyli monumentalny kompleks o kształcie amfiteatru. Składa się on z wysokich budynków połączonych ogromną kopułą przypominającą parasol. Znajduje się w nim kino, restauracje, kawiarnie i siedziby instytucji kulturowych, między innymi Niemieckiej Akademii Filmowej. Cała inwestycja była finansowana przez firmę Sony. 

Kulturforum

Kulturforum to kompleks kulturowy w zachodniej części miasta, który miał być odpowiednikiem wyspy muzeów dla Berlina Wschodniego. Powstawał w latach 50. i 60., stąd jego wygląd jest dość surowy i minimalistyczny. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie placu Poczdamskiego. Najbardziej charakterystycznym budynkiem na tym terenie jest Filharmonia Berlińska, która mimo swoich 60 lat nadal wygląda nowocześnie i nowatorsko. Warta uwagi jest także Galeria Malarstwa, gdzie można zobaczyć największą w Europie kolekcję dzieł dawnych mistrzów, między innymi Rembrandta, Rafaela czy Caravaggio. Tuż obok znajduje się Nowa Galeria Narodowa, w której eksponowana jest sztuka ubiegłego wieku. Sam budynek jest modelowym przykładem modernizmu, warto więc zobaczyć go chociaż z zewnątrz. 

Jak widać, Berlin obfituje w atrakcje turystyczne, a nie przytoczono tu nawet połowy z nich. Nie warto jednak na siłę odhaczać wszystkich wymienianych w przewodnikach miejsc – lepiej poświęcić więcej czasu na to, co faktycznie uważa się za interesujące. Najlepiej zarezerwować wszystkie konieczne bilety przed wyjazdem – uniknie się wtedy stania w kolejkach. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • majka
    25 września 2021

    właśnie niedługo chce sie wybrać, zwłaszcza wyspa muzeów brzmi super

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array