alpaka2

Co to jest alpaka? Czym różni się od lamy? Dowiedz się, jak wyglądają alpaki, co jedzą i czy są niebezpieczne.  

Alpaka – co to jest?

Alpaki to zwierzęta wielbłądowate. Pochodzą z terenów Ameryki Południowej. Są zwierzętami stadnymi, które spotkać można w Peru, Boliwii, Ekwadorze czy Chile. Są ssakami, które dobrze czują się również w Europie. Hodowane są najczęściej ze względu na włókno, które odznacza się wyjątkową jakością. Jest ono niezwykle miłe w dotyku, a także ciepłe. Dodatkowo pozbawione jest substancji wytwarzanych przez gruczoły łojowe, dzięki czemu wykazuje właściwości hipoalergiczne. Wiele osób porównuje wełnę alpak do wełny owczej, ale podkreśla jej znaczną przewagę.

Jak wyglądają alpaki?

Alpaka często porównywana jest do lamy, a także owcy. Jej ciało osiąga długość około 128 – 151 cm, a masa ciała waha się w granicach od 55 do 85 kg. Alpaki występują w 22 kolorach. Najczęściej spotkać można czarne, białe oraz brązowe. Posiadają niezwykle jedwabistą, lśniącą i miękką w dotyku sierść, która niewątpliwie jest ich znakiem rozpoznawczym. Alpaki nie posiadają zębów siecznych, kopyt ani pazurów.

Gatunki alpak

Wśród alpak wyróżnia się dwa gatunki:

 • Huacaya – ten gatunek alpak stanowi prawie 92% całej populacji; charakteryzuje się gęstym i bardzo puszystym owłosieniem; posiada również bardzo dobrze rozwinięty korpus oraz małą głowę,
 • Suri – zdecydowanie rzadziej spotykana odmiana alpak; jej cechą charakterystyczną jest długa i delikatna sierść, która swobodnie zwisa po dwóch stronach ciała alpaki; jedwabiste kosmyki są zdecydowanie bardziej wartościowe od wełny pozyskiwanej z Huacaya ze względu na swoją jedwabistość.

Czym się różni lama od alpaki?

Przez wiele osób terminy „lama” i „alpaka” używane są zamiennie. Trzeba jednak stanowczo powiedzieć, że lama i alpaka to nie to samo. Faktem jest jednak, że posiadają one wspólnych przodków i obydwie pochodzą z rodziny wielbłądowatych. Porównując jednak ich wygląd, a także zachowanie można zauważyć znaczące różnice.

Różnice między alpaką a lamą:

 • kształt pyska i uszu – alpaka posiada krótkie uszy i zaokrąglony pysk; lama natomiast jest posiadaczką znacznie dłuższych uszu i podłużnego pyska,
 • sierść – alpaka jest puszysta i niezwykle miła w dotyku; sierść lamy natomiast jest sztywna i dość szorstka,
 • waga i wzrost – alpaki w porównaniu do lam są zwierzętami drobnymi, ich waga waha się w granicach 70 kg; lama jest zdecydowanie bardziej masywna i wyższa – jej waga może sięgnąć nawet 250 kg, cechą charakterystyczną lam są również smukła sylwetka i długie nogi,
 • charakter i zachowanie – alpaki są niezwykle towarzyskie i przyjazne, udomowione doskonale czują się w towarzystwie ludzi, towarzysząc im podczas spacerów; lamy natomiast bywają niezwykle uparte i odważne, nie do końca lubią towarzystwo, często plują.

Ile żyje alpaka?

Alpaki żyją około 20 lat. Samice już po około 2 latach osiągają dojrzałość płciową i są zdolne do rozrodu. Dojrzałość płciową samiec osiąga po około 3-4 latach. „Alpakowa ciąża” trwa u nich około 11 miesięcy. Po tym czasie na świecie pojawia się tylko jedno dziecko. Po 2 tygodniach od porodu, organizm i ciało samicy są gotowe na kolejną ciążę. 

Co jedzą alpaki?

Alpaki to zwierzęta roślinożerne. Posiadają żołądek składający się z trzech przegród, który umożliwia im efektywne przetwarzanie jedzenia w energię. W związku z tym ich zapotrzebowanie na pokarm jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych zwierząt hodowlanych. Alpaki powinny mieć stały dostęp do siana dobrej jakości (bogatego w składniki odżywcze), a także czystej wody. Jedzą również wysłodki buraczane, a także marchew.

Czy alpaka pluje?

W związku z częstym myleniem alpak z lamami, bardzo dużo osób uważa, że alpaki są niebezpieczne i plują. Poniekąd jest to prawda – wszystkie zwierzęta z roślin wielbłądowatych używają plucia jako sposobu komunikowania się ze sobą, a czasami również reagują w ten sposób, gdy czują się zagrożone. Alpaki, szczególnie te udomowione, bardzo rzadko plują na człowieka. Warto jednak zapamiętać, by nie przeszkadzać im w jedzeniu, a także nie podchodzić blisko ciężarnej samicy.

Alpaki to przyjazne, łagodne i posłuszne zwierzęta. Doskonale czują się w towarzystwie ludzi, a szczególnie dzieci. Nie gryzą, nie drapią i bardzo rzadko kopią. Ludzie hodują je nie tylko dla wełny. Obcowanie z alpakami może mieć również charakter terapeutyczny. Terapię nazywa się alpakoterapią.

Related Posts

1 Komentarzy

 • Katarzyna
  13 maja 2020

  Absolutnie NAJCUDOWNIEJSZE zwierzęta na świecie! Jak tylko jestem gdzieś na wakacjach to szukam jakiś zagród alpak, które oferują spacery <3 Nie ma niczego bardziej relaksującego niż dotykanie szyi alpaki…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *