Spis treści
Czy alpaka to lama?
Co to jest alpaka? Czym różni się od lamy? Dowiedz się, jak wyglądają alpaki, co jedzą i czy są niebezpieczne.
Alpaka – co to jest?
Alpaki to zwierzęta wielbłądowate. Pochodzą z terenów Ameryki Południowej. Są zwierzętami stadnymi, które spotkać można w Peru, Boliwii, Ekwadorze czy Chile. Są ssakami, które dobrze czują się również w Europie. Hodowane są najczęściej ze względu na włókno, które odznacza się wyjątkową jakością. Jest ono niezwykle miłe w dotyku, a także ciepłe. Dodatkowo pozbawione jest substancji wytwarzanych przez gruczoły łojowe, dzięki czemu wykazuje właściwości hipoalergiczne. Wiele osób porównuje wełnę alpak do wełny owczej, ale podkreśla jej znaczną przewagę.
Jak wyglądają alpaki?
Alpaka często porównywana jest do lamy, a także owcy. Jej ciało osiąga długość około 128 – 151 cm, a masa ciała waha się w granicach od 55 do 85 kg. Alpaki występują w 22 kolorach. Najczęściej spotkać można czarne, białe oraz brązowe. Posiadają niezwykle jedwabistą, lśniącą i miękką w dotyku sierść, która niewątpliwie jest ich znakiem rozpoznawczym. Alpaki nie posiadają zębów siecznych, kopyt ani pazurów.
Gatunki alpak
Wśród alpak wyróżnia się dwa gatunki:
- Huacaya – ten gatunek alpak stanowi prawie 92% całej populacji; charakteryzuje się gęstym i bardzo puszystym owłosieniem; posiada również bardzo dobrze rozwinięty korpus oraz małą głowę,
- Suri – zdecydowanie rzadziej spotykana odmiana alpak; jej cechą charakterystyczną jest długa i delikatna sierść, która swobodnie zwisa po dwóch stronach ciała alpaki; jedwabiste kosmyki są zdecydowanie bardziej wartościowe od wełny pozyskiwanej z Huacaya ze względu na swoją jedwabistość.
Alpaka a lama: czym się różni lama od alpaki?
Przez wiele osób terminy „lama” i „alpaka” używane są zamiennie. Trzeba jednak stanowczo powiedzieć, że lama i alpaka to nie to samo. Faktem jest jednak, że lamy i alpaki posiadają wspólnych przodków i pochodzą z rodziny wielbłądowatych. Porównując jednak ich wygląd, a także zachowanie można zauważyć znaczące różnice.
Różnice między alpaką a lamą:
· kształt pyska i uszu – alpaka posiada krótkie uszy i zaokrąglony pysk; lama natomiast jest posiadaczką znacznie dłuższych uszu i podłużnego pyska,
· sierść – alpaka jest puszysta i niezwykle miła w dotyku; sierść lamy natomiast jest sztywna i dość szorstka,
· waga i wzrost – alpaki w porównaniu do lam są zwierzętami drobnymi, ich waga waha się w granicach 70 kg; lama jest zdecydowanie bardziej masywna i wyższa – jej waga może sięgnąć nawet 250 kg, cechą charakterystyczną lam są również smukła sylwetka i długie nogi,
· charakter i zachowanie – alpaki są niezwykle towarzyskie i przyjazne, udomowione doskonale czują się w towarzystwie ludzi, towarzysząc im podczas spacerów; lamy natomiast bywają niezwykle uparte i odważne, nie do końca lubią towarzystwo, często plują.
Poniżej znajdziesz grafikę, dzięki której bez problemu będziesz w stanie powiedzieć, jakie są różnice pomiędzy lamami a alpakami.
Ile żyje alpaka?
Alpaki żyją około 20 lat. Samice już po około 2 latach osiągają dojrzałość płciową i są zdolne do rozrodu. Dojrzałość płciową samiec osiąga po około 3-4 latach. „Alpakowa ciąża” trwa u nich około 11 miesięcy. Po tym czasie na świecie pojawia się tylko jedno dziecko. Po 2 tygodniach od porodu, organizm i ciało samicy są gotowe na kolejną ciążę.
Co jedzą alpaki?
Alpaki to zwierzęta roślinożerne. Posiadają żołądek składający się z trzech przegród, który umożliwia im efektywne przetwarzanie jedzenia w energię. W związku z tym ich zapotrzebowanie na pokarm jest znacznie mniejszy niż w przypadku innych zwierząt hodowlanych. Alpaki powinny mieć stały dostęp do siana dobrej jakości (bogatego w składniki odżywcze), a także czystej wody. Jedzą również wysłodki buraczane, a także marchew.
Czy alpaka pluje?
W związku z częstym myleniem alpak z lamami, bardzo dużo osób uważa, że alpaki są niebezpieczne i plują. Poniekąd jest to prawda – wszystkie zwierzęta z roślin wielbłądowatych używają plucia jako sposobu komunikowania się ze sobą, a czasami również reagują w ten sposób, gdy czują się zagrożone. Alpaki, szczególnie te udomowione, bardzo rzadko plują na człowieka. Warto jednak zapamiętać, by nie przeszkadzać im w jedzeniu, a także nie podchodzić blisko ciężarnej samicy. Alpaki to przyjazne, łagodne i posłuszne zwierzęta. Doskonale czują się w towarzystwie ludzi, a szczególnie dzieci. Nie gryzą, nie drapią i bardzo rzadko kopią. Obcowanie z alpakami może mieć charakter terapeutyczny. Terapię nazywa się alpakoterapią. Gatunkiem, który doskonale sprawdza się do pracy z ludźmi jest huacaya. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w których można spotkać się z alpakami. W większości przypadków właściciele umożliwiają spacery ze zwierzętami, a także możliwość uczestnictwa we wszelkich czynnościach pielęgnacyjnych.
Wełna alpak
Alpaki hodowane są w Polsce również dla wełny. Włókno alpak jest cienkie i zaliczane do grupy włókien specjalnych. Charakteryzuje się wysokim stopniem termoizolacji. Znacznie wyższym niż np. wełna owiec. Na rynku stawiana jest na równi z kaszmirem czy moherem.
Wełna alpak jest mocna i odporna na uszkodzenia. Ponadto może być bez obaw używana przez alergików, gdyż nie uczula. Jest to zasługa niskiej zawartości lanoliny, w której najczęściej rozwijają się roztocza. Wełna alpak jest również odporna na zabrudzenia.
Katarzyna
13 maja 2020Absolutnie NAJCUDOWNIEJSZE zwierzęta na świecie! Jak tylko jestem gdzieś na wakacjach to szukam jakiś zagród alpak, które oferują spacery <3 Nie ma niczego bardziej relaksującego niż dotykanie szyi alpaki…
Ania
28 października 2020Może pani zadzwonić do pomocy dziewczyny będą wiedziały jak Pani pomóc
Monika się zna na tym i może pani pomóc
wyślę do niej numer telefonu
Ania
28 października 2020Pani Aniu moja alpaka jest chora nie była u Pani zaszczepiona przeciwko dżumie
Ona lubi biegać i ona chodzi na regularne spacery ze mną
Sonia
25 października 2020Cudowne zwierzaki!!! Jak tylko mam okazję to jadę się z nimi spotkać.
Asia Koloreda
28 października 2020Pani Kasiu alpaka o imieniu Abycadaby mi uciekła
Pozdrawiam
Zarja Modic
właścicielka aby
Ania
12 marca 2021Mój kot po operacji