jak-pokonac-strach-przed-dentysta
dentystka w gabinecie dentystycznym

Panicznie boisz się dentysty? Sam dźwięk bądź zapach z gabinetu dentystycznego przyprawia Cię o mdłości? Dowiedz się, jak przełamać strach przed dentystą i raz na zawsze pożegnać uczucie zaciśniętego gardła nawet przy umawianiu się na wizytę.

Czym jest dentofobia?

Lęk przed dentystą nazywany jest dentofobią. W tym pojęciu mieści się nie tylko strach przed stomatologiem, ale również przed samą wizytą oraz zabiegami, które wykonywane są w jamie ustnej. Najczęściej ludzie boją się również kontaktu ze stomatologiem (nawet telefonicznego) oraz wszelkich zapachów i dźwięków, które kojarzą się bezpośrednio z gabinetem stomatologicznym.

Strach przed dentystą może przyjmować różne formy. Czasami jednak jest na tyle paraliżujący, że objawia się niestrawnością, drżeniem mięśni czy nadmiernym poceniem.

Przyczyny dentofobii

Lęk przed dentystą jest dość popularnym problemem. Osoby cierpiące na ten rodzaj fobii unikają kontroli stomatologicznej nawet przez kilka lat. W gabinecie pojawią się tylko wtedy, gdy ból zęba jest tak silny, że utrudnia codziennie funkcjonowanie. Wizyta u dentysty w takim stadium rozwoju choroby zęba wiąże się najczęściej z koniecznością całkowitego jego usunięcia, a w najlepszym przypadku bardzo kosztownego leczenia. Przyczyną unikania wizyt są najczęściej nieprzyjemne wspomnienia z wizyt u dentysty z czasów dzieciństwa, a także strach przed bólem. Bardzo często osoby cierpiące na dentofobię odczuwają spory dyskomfort związany z brakiem kontroli nad wykonywanym zabiegiem.

Jak radzić sobie ze strachem przed dentystą?

Strach przed dentystą można opanować. Przed rozpoczęciem procesu pozbywania się fobii, warto zastanowić się i dokładnie prześledzić, co wywołuje największy strach, a także co mogło się do tego przyczynić.

Wybór specjalisty

Pierwszy krok, jaki należy podjąć to znalezienie odpowiedniego dentysty. Ten krok jest pierwszy i zarazem najtrudniejszy. W tej kwestii warto zasięgnąć języka u znajomych i skorzystać z usług lekarza poleconego przez osoby zaufane. Innym sposobem jest znalezienie specjalisty na popularnych portalach. Zbudowanie relacji ze specjalistą z pewnością pozwoli zwiększyć zaufanie i sprawi, że pacjent będziesz czuł się bezpiecznie. Istotne jest, aby lekarz przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności informował o swoich zamiarach i szczegółowo tłumaczył, na czym polega zabieg. Bardzo ważne, aby odpowiadał również na wszelkie pytania pacjenta i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Dobrym pomysłem jest również poinformowanie specjalisty o swoich negatywnych przeżyciach. Wiedza ta pozwoli lekarzowi odpowiednio dobrać leczenie i zminimalizować ból do absolutnego minimum.  

Nowoczesne metody leczenia

Kolejnym sposobem na pozbycie się fobii jest korzystanie z nowoczesnych metod leczenia. Są one zdecydowanie bardziej komfortowe, a czasami również bezbolesne. Aplikacja znieczulenia wykonywana jest specjalnymi bardzo cienkimi igłami, a substancja eliminuje ból przez cały czas trwania zabiegu.

Techniki relaksacyjne

Przed udaniem się do gabinetu dentystycznego, warto się odstresować. Pomocne może okazać się między innymi słuchanie relaksacyjnej muzyki czy spożywanie ziołowych herbatek. Dobrym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest również uprawianie jogi bądź medytacja.

Strach przed dentystą może nieść za sobą poważne konsekwencje. Brak regularnego kontrolowania stanu jamy ustnej może skutkować głęboką próchnicą, chorobami przyzębia i dziąseł. Warto zatem już dziś podjąć walkę z własnymi fobiami i zadbać o piękny i zdrowy uśmiech!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *