ocet-jablkowy
ocet jabłkowy i winny w buteleczkach - jak stosować?

Ocet jabłkowy to produkt znany ze swoich właściwości leczniczych. Można dodawać go do potraw, a także spożywać po rozcieńczeniu. Jak pić ocet jabłkowy? Czy jest zdrowy? Dowiedz się, jakie są jego właściwości.

Ocet jabłkowy – co to takiego?

Ocet jabłkowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z jabłek. Po dodaniu do nich drożdży zawarty w nich cukier zaczyna przekształcać się w alkohol, a następnie w kwas octowy. Ocet jabłkowy ma bursztynowy kolor, przyjemny jabłkowy zapach i jest mętny. W smaku natomiast jest dość intensywny i kwaśny. Można dodawać go do potraw i traktować jako naturalny konserwant.

Czy ocet jabłkowy jest zdrowy?

Ocet jabłkowy posiada wiele składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Produkt ten bogaty jest w enzymy, aminokwasy i pektyny. Zawiera w sobie między innymi witaminy z grupy B, beta-karoten, biotynę, kwas foliowy, witaminę C, fosfor, potas i żelazo. Ponadto ocet jabłkowy jest niskokaloryczny.

Na co pomaga ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to źródło witamin i mikroelementów. Dzięki swoim właściwościom jest doskonałym dodatkiem do potraw. Jego spożywanie korzystnie wpływa na odporności organizmu i pamięć. Produkt posiada również działanie oczyszczające, ze względu na dużą ilość pektyn. Składniki zawarte w occie pozytywnie wpływają pozytywnie na proces trawienia. Pobudzają produkcję enzymów, a także zmniejszają wchłanianie tłuszczów. Dzięki temu ocet jabłkowy polecany jest dla osób chcących pozbyć się tkanki tłuszczowej. Po posiłku z dodatkiem octu znacznie szybciej odczuwa się sytość. Produkt ten skutecznie obniża również poziom cholesterolu, a także cukru we krwi. Traktowany jest również jako naturalny probiotyk.

Ponadto ocet jabłkowy wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Doskonale sprawdza się zatem do czyszczenia powierzchni.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy najlepiej dodawać do potraw. Ma wyrazisty smak i charakterystyczny zapach, który nadaje potrawom niepowtarzalnego charakteru. Nie należy spożywać octu w czystej formie. Może on bowiem negatywnie wpływać na układ pokarmowy, podrażniać śluzówkę, a także niszczyć szkliwo. Najlepszym sposobem jest spożywanie octu w formie rozcieńczonej.

Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie?

Ocet jabłkowy należy spożywać w odpowiednich ilościach. Najlepiej jest rozcieńczyć 1-2 łyżki octu jabłkowego z ciepłą i przegotowaną wodą i spożyć przed posiłkiem. Ocet w takiej formie można pić co najmniej 2 razy dziennie. Jeżeli smak jest zbyt intensywny można dodać do roztworu łyżeczkę miodu, który osłodzi napój.

Jeszcze lepsze efekty można osiągnąć spożywając ocet jabłkowy dodając do niego rozgrzewające przyprawy, takie jak pieprzy czy cynamon. Roztwór zyska wówczas znacznie ostrzejszy smak, ale jego działanie pozytywnie wpłynie na metabolizm i szybszą redukcję tkanki tłuszczowej.

Ocet jabłkowy spożywany może być również z zieloną herbatą bądź imbirowym naparem.

Ocet jabłkowy na czczo czy po jedzeniu?

Miksturę z octu jabłkowego i wody najlepiej jest spożywać dwa razy dziennie. Pierwszym razem rano, na czczo, jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Drugi raz około 20 minut przed obiadem. Spożywanie octu jabłkowego na czczo wspomaga pracę żołądka i całego procesu trawiennego. Nie zaleca się natomiast picia roztworu tuż przed snem. Może to skutkować podrażnieniem przełyku.

Ocet jabłkowy – gdzie kupić?

Ocet jabłkowy można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością. Często dostępny jest również w popularnych drogeriach na półkach z tego typu produktami. Ocet można dostać również w wielu sklepach online. Czasami zdarza się również, że pojawia się on w popularnych marketach.

Jak przechowywać ocet jabłkowy?

W większości przypadków na opakowaniu widnieje napis, by ocet jabłkowy przechowywać w lodówce. W rzeczywistości jednak można przechowywać go również na kuchennej szafce czy też w spiżarni. Ważne, aby było to miejsce zacienione, które nie ma dostępu do bezpośredniego źródła ciepła i światła. Ocet jabłkowy najlepiej trzymać w temperaturze pokojowej.

Ocet jabłkowy – przeciwskazania do stosowania

Spożywanie octu jabłkowego nie jest polecane osobom borykającym się z wrzodami żołądka. Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku chorób układu pokarmowego, a także problemów z wątrobą. Ostrożnie obchodzić się z nim powinny również kobiety w ciąży, a także cukrzycy. W takich przypadkach najlepiej skonsultować spożywanie tego typu produktu z lekarzem. Warto również pamiętać o tym, że picie zbyt dużej ilości produktu bądź jego nierozcieńczanie może poparzyć przełyk, skórę, a także rozpuścić szkliwo zębów.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Dominika
    25 maja 2020

    Wszystko ładnie pięknie, ale chyba by mi nie przeszło przez gardło 😐

  • Marcjanna
    2 czerwca 2020

    Nie jest tak źle. Jak się rozcieńczy dobrze z wodą i wypije “na raz” to można przeżyć! 😀 na końcu tylko jest taki octowy posmak. Można się przyzwyczaić 😀
    ja polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array