jakie-zwierze-wybrac-do-mieszkania
jakie-zwierze-wybrac-do-mieszkania

Zwierzolubów na świecie ciągle przybywa. I nic w tym dziwnego. Zostało udowodnione naukowo, że zwierzęta w domu wpływają na lepsze samopoczucie domowników i kondycję psychiczną. Dodatkowo, nie można się z nimi nudzić i są świetnym lekiem na samotność. A gdy już się zdecydujesz na taki krok, trzeba zadać sobie pytanie – jakie zwierzę pasuje do Ciebie?

Przed wyborem pupila

W momencie gdy już pierwsza ekscytacja spowodowana decyzją o zakupie zwierzaka minie, przychodzi pora na wybór. Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to, jakie są najlepsze zwierzęta domowe. Posiadanie każdego z nich ma swoje zalety, jak i wady, dlatego należy się skupić na własnych potrzebach i oczekiwaniach względem milusińskich. Wybierając mądrze trzeba zastanowić się:

 • ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzakowi,
 • jak duże wydatki jesteś w stanie na nie ponieść,
 • ile masz miejsca w mieszkaniu dla zwierzaka,
 • czy wolisz zwierzaka na wystawę, czy do zabawy z nim,
 • czy masz alergię na sierść lub futro?

Towarzysz niczym członek rodziny –  pies

Psy łatwo adaptują się do różnych warunków, są lojalne i towarzyskie, a dzięki swojej inteligencji potrafią szybko odczytać intencje człowieka. Miłośnik późnego wstawania może nie być zachwycony posiadaniem psa ze względu na poranne spacery. A z tym czworonogiem należy wychodzić co najmniej 3 razy dziennie, więc nie jest to zwierzę dla osób, których długo nie ma w domu. Z drugiej strony codzienne spacery z psem mają swoje zalety – obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, pomagają spalić zbędne kalorie i dotleniają organizm. W przypadku uczulenia na sierść można wybrać rasę posiadającą włosy, np.

 • shih tzu,
 • pudel,
 • samojed,
 • yorkshire terrier.

Przeciętna długość życia tego czworonoga to 10-13 lat. Koszty utrzymania psa są zależne od konkretnej rasy, skłonności do chorób i wielkości psa, jednakże nie należą one do najniższych. Wiadomo, im większy pies tym więcej karmy potrzebuje. Dodatkowo trzeba być przygotowanym na to, że leczenie psów jest najdroższe porównując do wydatków medycznych innych zwierząt domowych.

Władcy kanapy, pogromcy myszy – koty

Koty stereotypowo postrzegane są jako samotnicy, lecz nie dajmy się zwieść – w rzeczywistości bywają niezwykle towarzyskie i mogą wręcz zaczepiać domowników w ramach zaproszenia do zabawy. A za ofiarowaną im miłość i uwagę odwdzięczają się czułym mruczeniem lub innymi przyjaznymi gestami. Dodatkowo są znakomitymi obserwatorami. Są również niezwykle inteligentne, ale niezbyt skłonne do nauki sztuczek. Koty mogą niszczyć meble i firanki, jeśli nie zapewni się im drapaków do ostrzenia pazurków. W porównaniu do psów, żyją o wiele dłużej –  mogą dożyć nawet 20 lat.

Warto dodać, że koty potrafią wyczuć napięcie w organizmie człowieka. I chcąc złagodzić dolegliwości właściciela, często kładą się i ogrzewają  miejsca, w których odczuwany jest ból – na plecach, brzuchu. Ponadto kocie “ugniatanie” łapkami i mruczenie potrafią ukoić zszargane nerwy. A od tego, ile kosztuje utrzymanie kota, zależy, czy nie wymaga on specjalnej diety lub leczenia. Ogólne koszty utrzymania kota wahają się między 40 – 140 zł miesięcznie, w zależności od zakupów i potrzeb zwierzaka.

Idealne zwierzę domowe dla dziecka – królik lub świnka morska

Królik lub świnka morska niebezzasadnie wybierane jest na pierwsze zwierzę dla dziecka – dzięki nim dzieci uczą się odpowiedzialności i szacunku dla zwierząt. A dlaczego uważane są za najlepsze zwierzęta domowe? Ponieważ można je łatwo oswoić, są bardziej towarzyskie i komunikatywne. Króliki miniaturki żyją 7-10 lat, a świnki morskie 4-8 lat, dzięki czemu są mniejsze szanse, że dziecko będzie miało szybko do czynienia ze stratą ukochanego pupila i związaną z tym traumą.

Opieka nad nimi jest prosta – polega na wymianie wody i podaniu pokarmu raz dziennie. A sprzątnięcie akwarium czy klatki powinno się odbywać co kilka dni lub maksymalnie raz w tygodniu. Koszt utrzymania nie jest wysoki – na początku trzeba zainwestować w klatkę lub akwarium, pokarm, akcesoria, a następnie raz lub dwa razy w roku szczepić, odrobaczać i co jakiś czas obcinać pazurki.

Małe zwierzęta domowe do głaskania – gryzonie

Do innych najchętniej kupowanych małych zwierząt domowych należą:

 • szczury,
 • chomiki,
 • szynszyle,
 • myszy i
 • koszatniczki.

Jest w błędzie ten, kto zakłada, że te małe zwierzęta domowe różnią się tylko wyglądem – każdy gatunek ma swoje unikalne cechy. Najłatwiejsze w utrzymaniu są chomiki, ponieważ nie trzeba po nich często sprzątać, nie potrzebują dużej klatki, jednakże są dość aktywne i głośne w nocy. Z kolei myszoskoczki są bardzo skoczne i żywe, szczurki są inteligentne i szybko uczą się sztuczek. A szynszyle mimo przyjemnego w dotyku futerku, nie są pieszczochami. Ponadto potrzebują większej klatki lub czasu spędzonego poza klatką, żeby móc się wybiegać. Przy wypuszczaniu gryzoni z klatki trzeba być czujnym i obserwować czy nie przegryzają kabli lub nie gryzą drewnianych mebli.

Opieka i koszty związane z ich utrzymaniem są podobne jak w przypadku królików i świnek morskich. A ich żywotność to około 2 lata, koszatniczki żyją około 6-8 lat, a szynszyle około 10 lat.

Mało czasochłonna egzotyka – węże, agamy i żółwie

Nietrudno zauważyć, że gady nie są pieszczochami. Dlatego są one rozwiązaniem dla osób, którym wystarcza widok zwierzęcia i nie poszukują wymagającego pupila. Większości gadów nie trzeba wyprowadzać na spacery, a karmi się je raz dziennie lub rzadziej. W związku z tym można je spokojnie zostawić w domu na cały dzień. Są one raczej łagodne, leniwe i spokojne, choć np. agama królewska jest wyjątkowo towarzyska i szuka kontaktu z człowiekiem do tego stopnia, że nazywa się ją “kolczastym pieskiem”.

Tu jedno zastrzeżenie. Większość gadów jest mięsożerna i owadożerna, a więc należy je karmić żywym pokarmem – małymi gryzoniami lub świerszczami. Nie jest to tanie, ani przyjemne doświadczenie dla właściciela. Warto więc się zastanowić, czy jest się człowiekiem o mocnych nerwach. Istnieją również gady roślinożerne takie jak legwan zielony, a agamy brodate i żółwie posiadają dedykowany gotowy pokarm dla gadów.

Decydując się na te zwierzęta domowe, trzeba liczyć się z wysokimi wydatkami na samym początku – są one drogie, a dodatkowo wymagają specjalistycznych warunków takich jak terrarium, maty grzewcze, specjalne oświetlenie, generatory pary oraz dodatkowe akcesoria.

Jeśli chodzi o długość życia to zależy od gatunku – od najkrócej żyjących kameleonów (średnio 3 lata), poprzez węże żyjące od 15 do 20 lat, a na żółwiach żyjących nawet 40 lat kończąc.

Najmniejsza linia oporu – ptaki

Papużki faliste, nimfy i kanarki są piękną ozdobą małego mieszkania, dostarczają pozytywnych emocji związanych z samotnością i są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwierzaka, ale mają uczulenie na sierść, a na samą myśl o gadach przechodzą ich ciarki.

Ptasi pupil nie ma dużych wymagań – wystarczy go karmić i poić raz dziennie, a podczas nieobecności właściciela, spędza czas w klatce. Ptaki domowe, takie jak np. nimfy czy papużki nierozłączki są zazwyczaj towarzyskie i preferują życie w parach. Jednak tutaj ważna uwaga. Przed decyzją o zakupie, trzeba wiedzieć, że niektóre ptaki domowe mogą dożyć nawet 70 lat

Bezproblemowe zwierzę domowe – rybka

Posiadanie akwarium z rybkami jest miłe dla oka i nie wymaga dużego wysiłku. Wiąże się z tym wymiana wody i czyszczenie filtra przynajmniej raz na 3 miesiące. A osoby zapominalskie mogą spać spokojnie, bo niektóre rybki mogą przeżyć nawet do kilku tygodni bez pokarmu! O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Niektóre gatunki rybek żyją w stadzie, podczas gdy inne nie cierpią towarzystwa do tego stopnia, że mogą zjadać swoich mniejszych towarzyszy. Dodatkowo nie można umieszczać razem ruchliwych rybek z rybkami o charakterze introwertyka.

Ogólnie przyjmuje się, że rybki akwariowe żyją około 3-5 lat, w zależności od gatunku. W przypadku większej hodowli rybek, trzeba się bardziej napracować i posiadać specjalistyczną wiedzę, dlatego polecana jest w przypadku osób ze szczególnym zamiłowaniem do akwarystyki.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że ptaki i rybki nie są polecane dla dzieci, gdyż mogą być dla nich mało atrakcyjne.

Odpowiedzialna decyzja

Pamiętaj, aby nie podejmować spontanicznej decyzji o zakupie zwierzęcia do domu. A jeśli już się zdecydujesz, to sprawdź, czy dane zwierzę potrzebuje towarzystwa ze swojego gatunku. Ponadto warto upewnić się, czy w razie wyjazdu, ktoś ze znajomych lub z rodziny jest w stanie zająć się Twoim pupilem. Zwierzę to nie zabawka i tak jak ludzie, posiada emocje i potrafi się przywiązać. Szacuje się, że co roku w Polsce średnio przybywa 90 000 nowych bezdomnych psów, a schroniska pękają w szwach. Nie wspominając już o kotach i innych porzucanych zwierzętach. Dlatego jeśli już decydujesz się na dane zwierzę do mieszkania, niech zostanie jego stałym domownikiem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *