taniec-towarzyski
Taniec towarzyski - rodzaje, nazwy, charakterystyka

Taniec obecny jest na weselach, dyskotekach, a także w teatrach. Jest zarówno formą rozrywki, jak i sztuki. Dla jednych jest pasją i sposobem na wyrażanie emocji, dla innych ciężką pracą i wymagającym sportem turniejowym. Istnieje wiele rodzajów tańca, a jednym z nich jest taniec towarzyski. Dowiedz się, jakie są rodzaje tańca towarzyskiego.  

Taniec towarzyski – co to takiego?

Taniec towarzyski jest formą ruchu, która jest niezwykle efektowna i pełna emocji. Taniec ten wykonywany jest w parze. Jego początki sięgają tradycji tańców dworskich i salonowych. Obecnie jest dyscypliną sportową. Na całym świecie organizowane są turnieje tańca towarzyskiego, w których tancerze zdobywają kolejne tytuły, a także wyższe klasy taneczne. Najwyższą klasą światową jest klasa „S”, a krajową klasa „A”. Jednymi z najbardziej prestiżowych turniejów są: Blackpool Dance Festival czy też Asian Open Festival.

Jakie są rodzaje tańca towarzyskiego?

Taniec towarzyski dzieli się przede wszystkim na tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie, które tworzą tzw. tańce turniejowe. Wyróżnić można również tańce użytkowe.

Tańce standardowe

Tańce standardowe charakteryzują się eleganckim ubiorem, dostojnością i elegancją. Zalicza się do nich: walc wiedeński, walc angielski, quickstep, fokstrot oraz tango. Pierwsze dwa pochodzą z Europy i uznawane są za pierwsze tańce salonowe. Tańce standardowe wykonuje się w eleganckim ubiorze: we frakach i rozłożystych, długich sukniach.

Walc angielski

Walc angielski wywodzi się z Anglii. Po raz pierwszy został wykonany na początku XX wieku. Jest to taniec swingowy i wirowy. Pełen jest prostych i rytmicznych ruchów, a także obrotów. Jego tempo jest wolne – około 30 taktów na minutę. Na turniejach wykonywany jest jako pierwszy. Tańczony w kontakcie między partnerami, istotny jest również sposób trzymania, czyli tzw. rama. Ich ciała powinny tworzyć idealne linie, a prawidłowa postawa powinna zostać zachowana przez cały czas trwania tańca.

Tango

Taniec, który przez jakiś czas zaliczany był do tańców latynoamerykańskich. Pochodzi z Argentyny, a dokładniej z Buenos Aires. Wyróżnia się jednak jego kilka odmian, które utrzymane w podobnym klimacie różnią się między sobą figurami i charakterem. Wyróżnia się między innymi tango argentyńskie, tango amerykańskie czy tango fińskie. Na turniejach tańca towarzyskiego tańczy się go zaraz po walcu angielskim.

Walc wiedeński

Można powiedzieć, że walc wiedeński to szybka wersja walca angielskiego. Jego tempo to około 60 taktów na minutę. Po raz pierwszy wykonany został w Wiedniu, na początku XIX wieku podczas kongresu wiedeńskiego. Charakteryzuje się przede wszystkim szybkimi wirowymi obrotami. Pomimo szybkiego tempa jest elegancki i płynny. Tańczony jest płasko – zupełnie inaczej niż w przypadku walca angielskiego, gdzie istotne jest rytmiczne wznoszenie się i opadanie. Na turniejach tańczony jako trzeci.

Fokstrot

Taniec towarzyski pochodzący z Ameryki. Uznawany za jeden z najtrudniejszych tańców towarzyskich, ze względu na charakterystyczne kroki kłusujące przypominające skradającego się lisa. Składa się zarówno z kroków wolnych, jak i szybkich. Przez wielu nazywany jest „najtrudniejszym spacerem świata”.

Quickstep

Taniec ten, podobnie jak fokstrot, pochodzi z Ameryki. Jest szybszą jego odmianą – około 48 taktów na minutę. Jest to najszybszy taniec towarzyskich, który charakteryzuje się licznymi podskokami, a także kickami (wykopy nóg). Tańczony jest zazwyczaj jako czwarty bądź piąty w zależności od klasy tanecznej.

Tańce latynoamerykańskie

Tańce latynoamerykańskie są bardzo energiczne, dynamiczne, a przy tym bardzo efektowne. Tancerze ubrani są zazwyczaj w mieniące się, kolorowe i bogato zdobione stroje. U panów jest to najczęściej jednoczęściowy, obcisły kostium, który wykonany jest z lśniących materiałów. Stroje kobiece pełne są natomiast błyszczących cekinów, kamieni czy też frędzli, które doskonale podkreślają każdy ruch ciała. Tańce latynoamerykańskie to: cha-cha, samba, rumba, pasodoble, jive.

Cha-Cha

Taniec wywodzący się z Kuby. Jest połączeniem rumby i mambo. Charakteryzuje się silną pracą nóg i wyraźnym „przeprostem” kolan. Mocna akcja dolnych części ciała wpływa na ruch bioder. Tempo jest umiarkowanie szybkie. Technika tańca cha-chy jest podobna do rumby.

Samba

Samba to jeden z najbardziej energicznych tańców latynoamerykańskich. Pochodzi z gorącej Brazylii, tańczona w karnawale w Rio de Janeiro. Pary tańczące sambę w szybkim tempie poruszają się po całym parkiecie. Figury pełne są pasji i emocji, a sam taniec nazywany jest często tańcem kochanków. Cechą charakterystyczną tańca jest tzw. bounce, czyli uginanie kolan i jednoczesne wypychanie bioder do przodu i do tyłu. Ciało utrzymywane jest nad przednią częścią stóp. Na turniejach samba tańczona jest jako pierwszy bądź drugi taniec (zamiennie z cha-chą).

Rumba

Jest to najwolniejszy taniec latynoamerykański. Nazywany często tańcem miłości i namiętności, gdyż pełen jest intymnych figur. Zadaniem partnerki w tańcu jest uwodzenie, dlatego tez taniec ten opiera się w głównej mierze na spacerze na przeprostowanych nogach oraz mocnej pracy bioder. W tym tańcu, zdecydowanie bardziej niż w innych, liczy się zaangażowanie, emocjonalność i zmysłowość. Rumba jest poniekąd spektaklem, w którym kobieta uwodzi i emanuje swoją seksualnością nie tylko swojego partnera, ale również wszystkich wokół. Rumba na turniejach tańczona jest jako trzeci taniec.

Pasodoble

Pasodoble uznawane było kiedyś za taniec standardowy. Podczas tańczenia partnerzy przenoszą się do Hiszpanii, na arenę toreadorów. Mężczyzna jest toreadorem, kobieta natomiast pełni rolę płachty. Taniec ten obrazuje walkę z bykiem – jest pełen napięcia i niepokoju. Pasodoble podzielone jest na trzy części, z czego każda ma ściśle określoną liczbę taktów. Na zakończenie każdego z nich pary przyjmują charakterystyczne pozy, które są mocno akcentowane w muzyce. Pasodoble jest tańcem niezwykle efektownym. Na turniejach tańczony jako czwarty.

Jive

Ostatnim tańcem latynoamerykańskim tańczonym na turniejach jest jive. Jest to taniec pochodzący z Ameryki, który charakteryzuje się bardzo szybkim tempem. Taniec jest niezwykle dynamiczny i skoczny. Pełen charakterystycznym „kicków”, czyli szybkich kopnięć. Na turniejach tańczony jako ostatni, co jest sporym wyzwaniem dla tancerzy ze względu na swoją dynamikę.

Taniec towarzyski to również tańce użytkowe, które nie weszły do kanonu tańców turniejowych. Wśród nich znaleźć można między innymi salsę, bachatę czy kizombę.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *