zalety-szydelkowania
włóczka z szydełkiem

Wraz z szerzącą się modą na DIY (zrób to sam) wzrasta również moda na wszelkiego rodzaju robótki ręczne. W tym również dzierganie na drutach bądź szydełkowanie. I chociaż pozornie szydełkowanie jest bardzo trudne to, tak naprawdę każdy przy odrobinie cierpliwości może się go nauczyć. A najlepszym dowodem na dobroczynne działanie dziergania jest wykorzystywanie ich w różnych formach terapii zajęciowej. Jakie zalety ma szydełkowanie?

Jakie zalety ma szydełkowanie?

Relaks

Szydełkowanie, tak samo jako robienie na drutach, to bardzo dobra forma relaksu i odpoczynku. Powtarzalne ruchy i skupienie na robótce pozwalają na oderwanie myśli od codziennych problemów i redukują stres. Dzierganie jest również bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie bólu, gdyż pozwala się skupić na innej czynności. Dodatkowym atutem jest możliwość dziergania pięknego swetra i jednoczesne nadrabianie zaległości w ulubionym serialu czy audiobooku.

Ćwiczenia mózgu

Szydełkowanie pozytywnie wpływa na pracę mózgu, poprawia zdolność logicznego myślenia i wzmacnia funkcje poznawcze. Tak samo jak rozwiązywanie krzyżówek zapobiega (opóźnia wystąpienie lub spowalnia objawy) chorobom neurodegeneracyjnym jak np. choroba Alzheimera. To świetna metoda na przeciwdziałanie demencji. Dodatkowo daje dużo satysfakcji, przeciwdziała nudzie i chorobom związanym z nadmiernym stresem.

Nawiązywanie nowych znajomości

Mimo, że szydełkowanie to czynność wykonywana solo to jest okazją do zawierania nowych znajomości. Grupy dziewiarskie pozwalają na wymianę doświadczeń i dzielenie pasji z osobami w różnym wieku, płci (tak! Mężczyźni też dziergają!) i z różnych obszarów kraju i świata. Często takie grupy to początek nowych przyjaźni. Warto też jeździć na różnego rodzaju spotkania okolicznych dziewiarek. Gdzie wspólnie dziergają, wymieniają się włóczkami i pomysłami lub po prostu miło spędzają czas.

Możliwość zarobku

Rzeczy unikalne, ręcznie robione cieszą się niesłabnącą popularnością. Z uwagi na to, że nie każdy ma chęci i czas żeby uczyć się szydełkowania, to zapotrzebowanie na ręcznie wykonane swetry, maskotki, torebki czy ozdoby świąteczne nie maleje, co stanowi świetną okazję do zarobku dla doświadczonych dziewiarek. Jednak jeśli chce się zarabiać na szydełkowaniu potrzebna jest cierpliwość i umiejętności na przyzwoitym poziomie. Na początek warto dziergać dla siebie i być chodzącą reklamą swoich wyrobów, takich jak spódnice czy chusty, z nadzieją, że znajomi sami zaczną podpytywać o ceny. Druga opcja warta wzięcia pod uwagę to założenie własnej strony internetowej lub fanpage na Facebooku czy Instagramie. Ważne, aby na stronie dobrze przedstawić swoją ofertę poprzez dodawanie dopracowanych w szczegółach zdjęć. Pokazanie swetra w ciekawej stylistyce czy zrobienia zdjęcia misiowi z ciekawym tłem zwiększa szansę na sprzedaż. W rozreklamowaniu swoich dzieł pomóc mogą również portale, takie jak Lokalny Upominek, które oferują bezpłatną platformę reklamową dla rękodzielników.

Prezenty od serca

Niewątpliwym atutem wszelkich robótek ręcznych jest możliwość obdarowywania nimi swoich bliskich. Zrobienie wymarzonego swetra mamie czy wydzierganie stylowych podkładek pod kubki dla przyjaciółki na pewno zostaną docenione. Tym bardziej, że są to prezenty unikatowe i przygotowywane z myślą o konkretnej osobie, jej potrzebach i guście. Dodatkowo w okolicach świąt można bliskim sprezentować własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe czy świąteczne takie jak bombki na choinkę, gwiazdki czy pluszowe mikołaje.

Jak zacząć szydełkować?

Na szczęście w dzisiejszych czasach nauka szydełkowania nie jest wcale trudna. Jeśli jest możliwość to najlepiej poprosić bliską osobę, np. mamę czy babcię żeby pokazała nam podstawy dziergania na szydełku. Inną opcją są tutoriale i filmy krok po kroku, które dokładnie opisują i pokazują jak szydełkować. Warto pamiętać, aby na początek spróbować wykonywać większe robótki (np. podkładki ze sznurka czy koszyczki) z dość grubej włóczki, a nie delikatne serwetki. W ten sposób nauka będzie łatwiejsza. Ponadto początkujący powinni wybierać włóczki jednokolorowe, gdyż na takiej nitce lepiej widać przerobione oczka. Natomiast szydełko należy dobierać do wybranej włóczki. Odpowiedni rozmiar szydełka znajduje się na banderoli każdej nitki.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Kazia
    14 marca 2021

    szydełkowanie to moje ulubione hobby 😉 lepsze niż druty ~!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array