obrobka-cnc(1)

Obróbka metali doczekała się dynamicznego rozwoju na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wprawdzie maszyny CNC są obecne w przemyśle już od połowy ubiegłego wieku, lecz dopiero epoka postępującej cyfryzacji stworzyła im korzystne warunki do rozkwitu. W dzisiejszym artykule skupimy się na procesie obrabiania metali z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn CNC, dzięki którym cały proces odbywa się z niezwykłą szybkością i precyzją. Jakie zalety przynosi technologia CNC dla świata przemysłu? Czy jest ona remedium na wszystkie dotychczasowe problemy, czy może ma jakieś wady?

Obróbka CNC – najważniejsze zalety

Obróbka CNC na stałe zadomowiła się w świecie przemysłu jako dziedzina gospodarki doświadczającej niekwestionowanych zalet toczenia, frezowania, czy szlifowania w obrabiarkach CNC. Jedno spojrzenie wystarczy, aby uzmysłowić sobie, jak daleko idącą precyzję jesteśmy w stanie osiągnąć w pracy na obrabiarce sterowanej numerycznie. Obrabiarka CNC pracuje na bazie danych binarnych i impulsowych, jakie zostały do niej wprowadzone poprzez interfejs oprogramowania CAD. Obróbka CNC metali dostarcza niezrównanej precyzji – dopuszczalny margines błędu nie przekracza tutaj 1/100 milimetra. Co więcej, parametry te są całkowicie powtarzalne, a obróbka skrawaniem CNC może być stosowana także do masowej produkcji precyzyjnych wyrobów.

Specyfika oprogramowania CAD czyni możliwym dokonywanie cyfrowych symulacji przestrzennych, dzięki którym firma wypracowuje optymalny model wykorzystywania materiału bazowego. Obróbka skrawaniem CNC przekłada się wówczas na niższe koszty materiałowe, które w przypadku produkcji masowej oznaczają wielomilionowe oszczędności.

Wśród zalet, jakich dostarcza obróbka mechaniczna CNC, nie można zapomnieć o kompleksowości całego procesu. Umieszczenie surowca w obrabiarce CNC i uruchomienie programu obróbki skutkuje powstaniem gotowego produktu bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych czynności wykańczających. Obróbka CNC staje się pełnozakresową linią produkcyjną, sterowaną komputerowo i optymalizującą koszty wykorzystania materiałów.

Obróbka mechaniczna CNC – czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Stworzenie parku maszynowego CNC dla własnych celów wymagałoby gigantycznych nakładów finansowych, które w sektorze MŚP raczej nigdy by się nie zwróciły. Czy można to uznać za wadę technologii CNC? Zważywszy na dostępność specjalistycznych firm zajmujących się obróbką CNC, wysoki próg inwestycyjny nie wydaje się aż tak dużą przeszkodą. Outsourcing zadań związanych z obróbką mechaniczną CNC do firmy zewnętrznej zdejmuje z barków przedsiębiorcy konieczność utrzymywania sprzętu w sprawności technicznej, a opłaty za usługę są rekompensowane przez wydajność i jakość linii produkcyjnej. Obrabiarki CNC spotykają się niekiedy z ograniczeniami przestrzennymi, jakie stawiają przed nimi określone projekty. Może się zdarzyć, że w danym parku maszynowym nie będzie można zrealizować zlecenia ze względu na brak sprzętu do obróbki wieloosiowej. Dlatego tak ważny staje się wybór punktu usługowego z kompletnym wyposażeniem, przygotowanego do realizacji złożonych geometrii. Takim miejscem jest park technologiczny firmy Sacher, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach obróbki metali CNC. Więcej o ofercie przeczytasz na stronie www.sacher-cnc.pl.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array