restrukturyzacja

W ramach pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii COVID-19, które zmagają się z kryzysem w swoich firmach, opracowane zostało uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wyróżniające się bardzo krótkim czasem trwania i ograniczające udział sądu w całym procesie.

Czym wyróżnia się ta ułatwiona forma restrukturyzacji firmy i jak może wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – jakie ułatwienia oferuje?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne powstało ze względu na spowolnienie gospodarki przez pandemię COVID-19 i spowodowane tym liczne kryzysy w polskich przedsiębiorstwach. Wyróżnia się ono pełną ochroną dłużnika i to na bardzo wczesnych etapach restrukturyzacji, bo już od jej obwieszczenia. Dłużnik jest chroniony przed trwającymi postępowaniami egzekucyjnymi, nowe nie mogą być otwierane, a dodatkowo istotne dla dłużnika umowy, takie jak na przykład umowa najmu lokalu, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo, nie mogą być wypowiadane bez zgody nadzorcy. W roli nadzorcy występuje licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, którego w tej formie postępowania dłużnik wybiera samodzielnie i we własnym zakresie zawiera z nim umowę.

Dodatkowym ułatwieniem wprowadzonym do uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwość organizacji zgromadzenia wierzycieli i głosowania nad układem w formie zdalnej. Pandemia wniosła ze sobą wiele ograniczeń, w tym utrudniające przemieszczanie się. Zdalna organizacja zgromadzenia zwykle pozwala na umówienie się na nie w szybszym terminie.

Jak restrukturyzacja może uchronić firmę przed upadłością?

Postępowania restrukturyzacyjne to możliwość skorzystania z pomocy naprawy swojego przedsiębiorstwa dla firm niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością. Działania restrukturyzacyjne zawsze poprzedza się dokładną analizą aktualnego stanu firmy oraz rynku, na której działa, żeby móc znaleźć przyczyny kryzysu i zaproponować zmiany mogące wyprowadzić z niego przedsiębiorstwo. Konkretne propozycje działań opisuje się dokładnie w planie restrukturyzacyjnym, do którego dołącza się także harmonogram wdrażania tychże rozwiązań oraz dwie prognozy funkcjonowania firmy w przyszłości na co najmniej 5 lat.

Nad przebiegiem postępowania restrukturyzacyjnego, niezależnie od jego formy, czuwa licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, który może występować w roli nadzorcy układu, nadzorcy sądowego, zarządcy, a nawet przedstawiciela procesowego, jeśli takie jest życzenie dłużnika. Doradcą takim zostać może wyłącznie osoba posiadająca obszerną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii i zarządzania, a licencję doradcy restrukturyzacyjnego nadaje jedynie Minister Sprawiedliwości.

Więcej ciekawych informacji na biznespolski.com.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array