profile-1

Szerokie możliwości kształtowania, a także różnorodność pod względem właściwości danych tworzyw, pozwalają tworzyć profile o niezwykle zróżnicowanej konstrukcji, różnym stopniu elastyczności oraz wytrzymałości. Dzisiaj tworzywa sztuczne z powodzeniem zastępują takie materiały jak drewno czy metal, ale nie tylko! Profile z tworzyw sztucznych spotkać można praktycznie wszędzie. Są one elementami maszyn, urządzeń i różnego rodzaju konstrukcji. W wielu przypadkach są to profile produkowane metodą wytłaczania. Jak zatem wygląda tłoczenie profili na indywidualne zamówienie?

Dlaczego profile z tworzyw sztucznych?

Do jednych z największych innowacji współczesnego świata należy rozwój technologii w zakresie produkcji tworzyw sztucznych. Zarówno polimery syntetyczne, jak i zmodyfikowane polimery naturalne, stanowią obecnie jeden z najważniejszych elementów otaczającego nas świata. Są one jednym z fundamentów rozwoju technologicznegoobejmującego zarówno branżę budowniczą i elektroniczną, jak i transportową, energetyczną czy medyczną.

W wielu przypadkach możliwość stosowania polimerów syntetycznych wynika z łatwości kształtowania tworzyw sztucznych. Gdzie ekstruzja, czyli tłoczenie profili, należy do metod pozwalających uzyskać produkty o sporej długości. Co ważne, wyciskane profile mogą posiadać skomplikowane kształty. To z kolei pozwala na ich niezwykle szerokie zastosowanie. Na rynku znajduje się wiele gotowych już rozwiązań w tym zakresie. Z powodzeniem można jednak dostosować profile do indywidualnych potrzeb. Jak wygląda spersonalizowana produkcja profili z tworzyw sztucznych?

Ekstruzja, czyli tłoczenie profili

Sam proces wytłaczania profili nie jest zbyt skomplikowany. Oczywiście niezbędne są do tego specjalne maszyny. Profesjonalna linia produkcyjna pozwala jednak zazwyczaj tworzyć detale z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, o różnej długości i kształtach. Za konkretny kształt profilu odpowiada bowiem głowica i kalibratory. I to właśnie ich przygotowanie zajmuje tak naprawdę najwięcej czasu.

Produkcja profili realizowana na indywidualne zamówienie rozpoczyna się zatem od zaprojektowania i wykonania narzędzi, które umożliwią tłoczenie profili o określonych kształtach. Z tego też powodu tego typu usługi są dostępne w fabrykach, które dysponują własnym zapleczem do tworzenia tego typu narzędzi. Ważnym elementem produkcji profili jest także wybór odpowiedniego tworzywa sztucznego. Do najczęściej stosowanych należą przede wszystkim:

  • elastomery termoplastyczne
  • polichlorek winylu

Na tym jednak nie koniec. Oprócz tego istnieje szeroki zakres obróbki wytłoczonych profili obejmujących np. cięcie na wymiar, wiercenie otworów, frezowanie czy znakowanie detali za pomocą nadruków, czy etykiet. Przy czym warto zaznaczyć, że samo przygotowanie do tłoczenia profili obejmuje szereg prac projektowych, a następnie etapy wdrażania opracowanych rozwiązań oraz ich testowanie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie w pełni satysfakcjonujących efektów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array