bhp-online

Bezpieczeństwo i higiena pracy w firmie powinna być priorytetem dla każdego pracodawcy. Nieznajomość zasad funkcjonowania na stanowisku pracy, może mieć poważne skutki. Z tego powodu szkolenia wstępne z BHP przeprowadzane są pierwszego dnia pracy. Pracodawcy są zobowiązani do przeszkolenia pracownika, co jasno wynika z kodeksu pracy. EHS Consulting chętnie wspiera firmy w tym zakresie i wykonuje szkolenia BHP online oraz stacjonarnie. Jak ono przebiega oraz jakie konsekwencje niesie nieprzestrzeganie przepisów BHP?

Przygotuj swojego pracownika do pracy

W związku z rozwojem technologii, ułatwieniem w przeprowadzaniu spotkań jest Internet. Szkolenie bhp online zaczęło zyskiwać na popularności w związku z pandemią koronawirusa. Uczestnicy otrzymują materiały, dzięki którym przyswajają wiedzę na temat problematyki BHP. Kierowane one są do szerokiego grona odbiorców, m.in. pracowników IT, pracowników farmacji, stanowisk administracyjno – biurowych, nauczycieli, stanowisk inżynieryjno – technicznych, ale również do osób innego zawodu. 

Na szkoleniu omawiane są regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, zasady panujące na terenie zakładu pracy, podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej i postępowania w razie wystąpienia zagrożenia. Głównym celem szkolenia jest zaznajomienie pracownika z zasadami BHP oraz udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenia wstępne z EHS Consulting

Szkolenia wstępne BHP odbywają się w zakresie instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Specjaliści w tej dziedzinie przekazują uczestnikom najważniejsze zagadnienia. Program szkolenia obejmuje minimum 3 godziny i to w takim czasie nowo zatrudniony pracownik powinien przyswoić wiedzę z BHP. 

Kolejnym ważnym aspektem są szkolenia okresowe. W zależności od wykonywanej pracy mogą one występować w różnych terminach. Dla przykładu, pierwsze szkolenie okresowe u pracowników inżynieryjno – technicznych bądź robotniczych, musi zostać przeprowadzone w okresie do 12 miesięcy od zatrudnienia w firmie. Z kolei pracownik administracyjno – biurowy zobowiązany jest do zaliczenia szkolenia BHP minimum raz na 6 lat.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP

Pracodawcy muszą liczyć się z tym, że mogą czekać ich kary niedopatrzenia. Państwowa Inspekcja Pracy sprawuje nadzór nad kontrolą przepisów prawa pracy i to ona, w razie kontroli, ukaże osobę odpowiedzialną za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Kara grzywny wynosić może od 1000 zł do 30000 zł. Nagminne nadużywanie lub narażenie pracownika na zagrożenie życia za nie przygotowanie stanowiska i samego pracownika do zasad BHP, może nawet podlegać karze ograniczenia wolności. 

Właśnie z tego powodu tak istotne są szkolenia BHP i zorganizowanie stanowiska według wytycznych i obowiązujących przepisów. Późniejsze konsekwencje mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na działanie zakładu pracy, ale spowodować uszczerbek na zdrowiu swojego pracownika.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array