chrapanie

Chrapanie i towarzyszący mu często bezdech to poważny problem, dotykający wielu ludzi na całym świecie. Dolegliwości tego typu bywają bowiem uciążliwe dla pozostałych domowników, a ponadto mogą być też niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zanim jednak udamy się po poradę do lekarza, warto spróbować kilku sprawdzonych sposobów na chrapanie.

Sprawdź jak śpisz

Na początek dobrze jest przeanalizować naszą pozycję podczas snu, czy aby na pewno jest wystarczająco wygodna? Powszechnie uważa się bowiem, że spanie na plecach sprzyja chrapaniu, ponieważ może częściowo blokować drogi oddechowe, dlatego przy problemach z nocnym oddychaniem, warto zastosować pozycję boczną. Do spania na boku można się szybko przyzwyczaić, wystarczy tylko odrobina dobrej woli i odpowiednie ułożenie poduszki, by na nowo pokochać tę pozycję. Prawidłowe ułożenie poduszki to jednak nie wszystko co powinniśmy zrobić. Kolejnym krokiem ku dobremu jakościowo wypoczynkowi nocnemu powinno być także dobranie odpowiedniej dla naszych potrzeb poduszki. Optymalna poduszka musi być możliwie płaska oraz posiadać zdolność dopasowania się do każdego kształtu głowy. Dobór właściwej poduszki bywa problematyczny szczególnie dla nowicjuszy, dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy wykwalifikowanego sprzedawcy.

Chrapanie a zdrowy styl życia

Gdy już zadbamy o warunki snu, dobrze jest też zatroszczyć się o własny organizm. Ponieważ chrapanie, a nawet niebezpieczny bezdech mogą wynikać z prowadzenia niezdrowego stylu życia. Dlatego należy wyeliminować ten czynnik ryzyka poprzez rezygnację z niezdrowych używek oraz wdrożenie prozdrowotnej, lekkiej diety. Dobrze będzie także zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu doby oraz częstą aktywność na świeżym powietrzu. Warto także ograniczyć kontakt z urządzeniami elektronicznymi typu smartfon, komputer, czy telewizor bezpośrednio przed snem, spokojniejszy sen bowiem, zmniejszy prawdopodobieństwa wystąpienia chrapania. Co więcej, takie działania nie tylko znacząco poprawią jakość naszego snu, ale jednocześnie wpłyną na lepsze funkcjonowanie całego organizmu.

Czy apteczne sposoby na chrapanie działają?

Szukając idealnego sposobu na uciążliwe chrapanie, można także skorzystać z szerokiej oferty różnego rodzaju preparatów dostępnych w aptekach. Znajdziemy tam na przykład specjalne spreje do gardła, ziołowe tabletki, czy olejki eteryczne. Ciekawą alternatywą będą też praktyczne plastry na chrapanie przyklejane bezpośrednio na usta, wygodne opaski zakładane na ręce, a nawet magnetyczne klipsy przeciw chrapaniu, które należy umieścić na nosie. Produkty tego typu zazwyczaj nie są zbyt drogie, dlatego można je bez problemu przetestować nie nadwyrężając zbytnio domowego budżetu. Ważne, aby zawsze stosować się do ulotek bądź instrukcji zawartych w opakowaniach i nie przekraczać zalecanych dawek lub czasu, przez jaki można dany sprzęt używać.

Gimnastyka na chrapanie

Walcząc z chrapaniem można także pokusić się o wykonanie serii ćwiczeń przed snem. W Internecie łatwo i szybko znajdziemy praktyczne ćwiczenia zarówno na wyciszenie organizmu przed snem, jak i na wzmocnienie mięśni szyi, szczęki, czy języka. Taka wieczorna gimnastyka może pomóc uporać się z chrapaniem, a na pewno nam nie zaszkodzi, dlatego warto ją wypróbować. Jednak efekty ćwiczeń nie pojawią się od razu, powinniśmy na nie poczekać co najmniej kilkanaście dni. 

Podsumowując, leczenie chrapania może przebiegać wielotorowo, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem we własnym zakresie, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Co ważne, zarówno chrapanie, jak i bezdech mogą być objawami poważniejszych problemów zdrowotnych, w związku z czym nie wolno ich lekceważyć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array