pexels-mali-maeder-142497

Podlasie zachwyca swym bogactwem i różnorodnością, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać ciekawą lekcją historii. Kto chce poznać dzieje rodu Branickich, ten w czasie wyprawy po tej krainie koniecznie powinien odwiedzić Białystok oraz leżącą w jego pobliżu Choroszcz. Dowiedz się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w tej malowniczej mieścinie.

Choroszcz – historia miasta 

Choroszcz to ciekawa miejscowość, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Tu, w dolinie Narwi na terenie malowniczej Wysoczyzny Białostockiej nuda nikomu nie zagrozi. Choroszcz przyciąga również swoją historią, w której nie brak ciekawych wydarzeń. Wiadomo, że Choroszcz zaczęła się rozwijać w miejscu, w którym pierwotnie istniał święty gaj, otoczony silną czcią przez Litwinów. W drugiej połowie XV wieku ziemie te nadano wojewodzie kijowskiemu Janowi Chodkiewiczowi, który w znacznym stopniu przyczynił się do ich rozwoju. Efekt? W 1507 roku Choroszcz otrzymała prawa miejskie, co ułatwiło jej dalszy rozwój.

Od końca XVI wieku miejscowość znajdowała się w rękach Paców, następnie trafiła we władanie Mniszchów. Ważnym wydarzeniem było przejęcie Choroszczy przez rodzinę Branickich, z którą miasto to kojarzone jest do dziś. Najmocniej wspominany jest tu Jan Klemens Branicki, dzięki któremu istniejący tu dwór przemieniony został w okazałą rezydencję. Inną postacią, która w dziejach Choroszczy odegrała bardzo ważną rolę, był fabrykant Moes. W połowie XIX wieku stał się on właścicielem wielu budynków w Choroszczy (m.in. rezydencji pozostawionej tu przez Branickich). Moes wykorzystał je w swej działalności i przemienił w prężnie działającą fabrykę sukna. W okresie międzywojennym podniszczone zabudowania fabryczne zaczęły sprawdzać się w roli szpitala psychiatrycznego, a podczas II wojny światowej w roli szpitala dla jeńców radzieckich.

Dlaczego warto odwiedzić Choroszcz?

Zwiedzanie Choroszczy może się okazać ciekawą podróżą w czasie. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest barokowy pałac Branickich, zbudowany w połowie XVIII wieku. Dziś w jego wnętrzach można zobaczyć ciekawą ekspozycję muzealną, która na każdym turyście zrobi ogromne wrażenie. Choroszcz może się też pochwalić ciekawym zabytkiem sakralnym. Jest nim podominikański kościół św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana, wzniesiony w połowie XVIII wieku według projektu J. H. Klemma. W jego wnętrzu wyróżniają się współczesne, bardzo ciekawe polichromie, wykonane przez zespół pod kierownictwem profesora Wiktora Zina. Z końca XIX wieku pochodzi natomiast prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej, której również warto poświęcić swój czas.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array