plik-do-druku

Odpowiednie przygotowanie plików do druku ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości późniejszych wydruków. Nawet najpiękniejszy projekt nie będzie prezentować się zbyt atrakcyjnie jeśli okaże się, że popełniliśmy błędy na tym etapie. Co istotne, każda drukarnia powinna umieścić tego typu informacje na swojej stronie www. Dzięki temu dowiemy się jakie parametry obowiązują przy wybranej przez nas technologii. Poniżej opis błędów najczęściej popełnianych przez klientów.

Zły format pliku

Ten problem zwykle pojawia się w sytuacji gdy pliki przygotowywaliśmy samodzielnie, gdyż osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką wysyłają projekty w odpowiednim formacie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każda drukarnia może mieć swoje własne wymagania, niemniej jednak najczęściej spotyka się takie formaty jak PDF lub TIFF. Pierwszy z nich pozwala na zapis grafiki wektorowej i jest zalecany jeśli potrzebne są nam wydruki w różnych rozmiarach. TIFF umożliwia z kolei zapis grafiki rastrowej. Osoby nie znające się na grafice często wysyłają pliki w formatach JPG lub PNG. Niestety w obu tych przypadkach jakość wydruków może być niezadowalająca.

Brak spadów i marginesów

Terminem “spady” określa się 3 mm zapasu grafiki. Ich obecność jest kluczowa na etapie cięcia wydruków, gdyż dzięki nim nie ryzykujemy, że na materiałach pojawią się nieestetyczne białe krawędzie. Drukarnia zaleci nam także ustawienie marginesów, czyli zwykle 5 mm odstępu znajdującego się pomiędzy grafiką a ramką.

Brak zastosowania przestrzeni barwnej

Przestrzeń barwna (CMYK lub RGB) w ogromnym stopniu przekłada się na jakość wydruku oraz nafarbienie, pozwalające na uzyskanie dużej wyrazistości wszelkich szczegółów. W zależności od tego na jaką technologię druku się decydujemy, trzeba zastosować odpowiednią przestrzeń barwną. CMYK jest zalecany w przypadku druku offsetowego, solwentowego i cyfrowego, z kolei RGB wykorzystuje się przy druku pigmentowym fotografii i na fotolabach.

Po więcej informacji zapraszamy: drukarnia Poznań.

Related Posts

1 Komentarzy

  • grafik
    13 października 2021

    generalnie przygotowanie plikow do druku zajmuje czasami wiecej czasu niz sam projekt haha

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array