Male gardener pruning a bushes in the garden, green sunny nature

Żywopłot jest świetnym sposobem na uzyskanie naturalnego ogrodzenia w ogrodzie. Często wybiera się go zwłaszcza w miejscach, gdzie niezbędna okazuje się ochrona przed wzrokiem innych, pyłem czy hałasem z ulicy. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych, w przy tym jest dość odporny na niskie temperatury. Aby uzyskać efektowną ścianę zieloną w ogródku, należy wybrać odpowiedni rodzaj rośliny na żywopłot.

Najczęściej wybierane rośliny do tworzenia żywopłotów

Bukszpan

Bukszpan jest jedną z najczęściej wybieranym roślin na żywopłot zimozielony. Jego niewątpliwą zaletą jest szybki wzrost. Roślina ta potrzebuje pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, odwdzięczając się okazałym wyglądem. Krzew ten ma niewielkie wymagania środowiskowe, także, jeśli chodzi o samo podłoże. Wzrasta prawidłowo nawet w podłoży dosyć piaszczystym. Rośnie on praktycznie tak samo na wszystkich stanowiskach, zarówno w tych zacienionych, jak i narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Co ważne, bukszpan potrzebuje częstego nawadniania i preferuje glebę wilgotną. Z tego względu w okresie letnim należy wieczorami zraszać obszar, na którym rosną krzewy. Zaletą bukszpanu jest również jego niska cena, jednak do utworzenia ściany zielonej niezbędny jest zakup sporej ilości sadzonek.

Berberys

Kolejną rośliną polecaną do tworzenia żywopłotów jest berberys. To roślina liściasta, która również dobrze znosi niskie temperatury, a więc przetrwa nawet srogie zimy. To tak samo, jak bukszpan roślina o małych wymaganiach środowiskowych. Gleba nie ma dla niej dużego znaczenia, a samo stanowisko może być słoneczne, jak i zacienione. Berberys dostępny jest w wielu różnych odmianach, a więc można nim uzyskać różnorodne efekty zielonej ściany. Roślina ta jest dosyć łatwa w formowaniu i przycinaniu, a więc nie wymaga dużego doświadczenia ogrodnika.

Tuje

Decydując się na żywopłot zimozielony można także rozważyć wybranie krzewów iglastych. Tuje są tutaj idealną propozycją, gdyż wyglądem żywopłotu z nich można się cieszyć przez cały rok. Tego rodzaju naturalne ogrodzenie może mieć różne kolory w zależności od odmiany roślin (jasnozielone, żółtawe, ciemnozielone). Chętnie wybierane są zwłaszcza tutaj szmaragd o których można przeczytać więcej na stronie http://poradnikogrodniczy.pl/tuja-szmaragd-thuja-occidentalis-smaragd.php. Gęsty i wysoki żywopłot można uzyskać już w ciągu 2-3 lat, jednakże należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Do wzrostu potrzebują regularnego nawadniania, słonecznego stanowiska i dobrego rodzaju glebę. W ciągu 5 lat żywopłot z tych roślin może osiągnąć nawet do 5-6 merów. Co ważne, tuje dobrze znoszą cięcie, a więc można je dowolnie formować.

Cis

Cis to wiecznie zielony krzew idealny na żywopłoty. To roślina długowieczna, która może dożyć nawet do 1000 lat. Wysokość cisów oscyluje w granicy od 1 do 4 metrów, natomiast w postaci drzewiastej nawet do 15 metrów. Roślina preferuje stanowiska lekko wilgotne, dobrze rośnie w cieniu, jak i słońcu. Jest to krzew mało wymagający, rosnący wolno, który znosi dobrze niskie temperatury. Warto pamiętać, że cisy są roślinami trującymi (z wyjątkiem osnówki). Można je dowolnie formować, ale niestety szczelną ścianą utworzą dopiero po wielu latach.

Świerk serbski

To rodzaj iglaka odznaczający się szybkim wzrostem. Wymaga częstego przycinania, gdyż jego wzrost jest nieregularny. Tylko dzięki cięciu można uzyskać piękną zieloną ścianą. Preferuje zwłaszcza stanowiska słoneczne, wtedy rośnie jeszcze intensywniej. Można go łatwo formować, tworząc efektowne ogrodzenie. Świerk jest mrozoodporny, a podłoże dla niego powinno być dosyć żyzne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array