Odpowiedni osprzęt hydrauliczny oraz akcesoria elektryczne stanowią jeden z kluczowych warunków budowy efektywnej, bezpiecznej i dostosowanej do potrzeb użytkowników instalacji wodnej z własnym ujęciem. Jednym z elementów, który znacznie rozszerza funkcjonalność systemu i pozwala zapewnić niezbędne parametry wody, jest falownik. Jakie funkcje pełni i kiedy warto wyposażyć w niego pompę głębinową?

Czym jest falownik do pompy głębinowej?

W nowoczesnych pompach głębinowych umożliwiających czerpanie wody ze studni, falowniki coraz częściej stają się niezbędnym rodzajem osprzętu. Falownik, czyli inaczej przetwornica lub przemiennik częstotliwości, odpowiada za utrzymywanie stałego ciśnienia w instalacji, niezależnie do aktualnego poboru wody. W przypadku wielu instalacji przemysłowych ma to kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości procesów technologicznych, dlatego falownik do pompy w tego rodzaju systemach jest wręcz obowiązkowym elementem ich wyposażenia.

Zasada działania pompy z falownikiem

Jak już wiadomo, podstawowym zadaniem falownika jest zapewnienie stałej wartości ciśnienia, bez względu na aktualne zapotrzebowanie na wodę. Jest to możliwe dzięki zmiennej wydajności pracy urządzenia, dostosowywanej do aktualnych warunków panujących w instalacji. Pompa ze zintegrowanym falownikiem zapewnia znacznie wydajniejsze działanie, pobierając mniej energii oraz oferując cichszą i niezawodną pracę.

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że falownik do pompy to nie to samo co wyłącznik ciśnieniowy. Rolą tego drugiego jest włączanie oraz wyłączanie pompy po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia. Z kolei funkcjonalność falownika jest znacznie bardziej rozbudowana, co doskonale ilustruje poniższe porównanie pompy z przetwornicą oraz bez niej.

Pompa z falownikiem i bez – kluczowe różnice

Instalacja bez falownika działa w systemie „0-1”, co oznacza, że pompa głębinowa pracuje na maksymalnych obrotach lub w ogóle. Jak nietrudno się domyślić, takie działanie niewiele wspólnego ma z energooszczędnością, ale także negatywnie wpływa na żywotność silnika pompy oraz jej pozostałych komponentów.

Dla porównania pompa z falownikiem pozwala za zaprogramowanie czasów oraz wartości ciśnienia. W momencie, gdy ciśnienie wody utrzymuje się na poziomie wyższym od zadanego, falownik stopniowo obniża obroty pompy, aż do jej całkowitego wyłączenia. W momencie, gdy wartość ciśnienia w instalacji spadnie poniżej ustawionej wartości minimalnej, pompa załącza się automatycznie.

Jakie są korzyści z zastosowania falownika?

Profesjonalne systemy hydrauliczne z pompą głębinową, wyposażone w zbiornik przeponowy oraz falownik, znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie stałego ciśnienia cieczy. Doskonale sprawdzają się w instalacjach wodociągowych, zaopatrujących w wodę gospodarstwa domowe, pola i uprawy, a także linie technologiczne. Zaletą pomp z falownikiem jest również ich niezawodna, cicha i ekonomiczna praca, która pozwala obniżyć koszty eksploatacji instalacji wodnej. Ponadto, dzięki regulacji pracy silnika, falownik przedłuża żywotność pompy głębinowej, która nie muszą stale pracować na wysokich obrotach. Zalet jego zastosowania jest więc całe mnóstwo.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array