melanina

Melanina to pigment występujący w ludzkim organizmie. Pigment ten odpowiada za to, jaki kolor mają nasze włosy oraz skóra. Od melaniny zależny jest również kolor tęczówek oczu. Nazwa melanina pochodzi od greckiego słowa „melas” oznaczającego kolor brązowy lub określenie barwy ciemnej. Pigment występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt.

Co to jest melanina?

Melaniną nazywane jest wiele substancji znajdujących się w organizmie. U ludzi występuje ona w postaci neuromelaniny, feomelaniny oraz eumelaniny. Pierwszy z nich to barwnik, który wytwarzany jest przez ludzkie komórki nerwowe. Najczęściej spotkać można go w substancji czarnej lub miejscu sinawym. Pigment ten nie jest do końca zbadany. Z tego też powodu ciężko jest dokładnie określić to, jaką rolę odgrywa w ludzkim organizmie. Feomelanina charakteryzuje kolor żółtawo-czerwony. Ostatni z pigmentów znajdujących się w ludzkim organizmie, czyli eumelanina jest barwy brązowej i czarnej. Melanina ta jest najczęściej występującym pigmentem w ludzkim organizmie.
Melanina jest produkowana przez melanocyty, które są bardzo ciekawym rodzajem komórek. Znajduje się one głównie w warstwach naskórka. Pigment ten gromadzi się w melanosomach, które potrafią przetransportować się w wyższe warstwy skóry. Pigment ten może powstać tylko wtedy gdy w organizmie jest odpowiednia ilość tyrozyny, czyli jednego z aminokwasów.

Do czego potrzebna jest melanina?

Melanina jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania organizmu. Pełni wiele ważnych funkcji, z których najważniejszą jest to, że chroni ona skórę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV. Promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ może uszkodzić DNA komórek znajdujących się w skórze. Może to prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia nowotworów. Dzięki temu, że melanina ma właściwości rozpraszania promieniowania oraz absorpcji, chroni ona skórę przed uszkodzeniem. Co więcej, melanina znajduje się również w gałkach ocznych. Również dzięki niej chroniony jest wzrok, ponieważ pigment ten chroni oczy przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych. Od kilku lat trwają badania nad tym, aby wykorzystać melaninę do neutralizowana metali ciężkich.

Po co skórze melanina?

Melaninę znaleźć można przede wszystkim w ludzkiej skórze oraz we włosach. To od niej zależy kolor skóry i włosów, ponieważ ilość melaniny w komórkach ma wpływ na ich barwę. Warto pamiętać o tym, że kolor skóry zależy od tego, jakie melaniny znajdują się w skórze. Może to być eumelanina, która wpłynie na to, że włosy i skóra będą ciemniejsze. Jeśli w skórze lub włosach znajduje się więcej feomelaniny, oznaczać to będzie, że włosy i skóra będą jasne. Ostatnia z melanin, czyli ta znajdująca się w układzie nerwowym, czyli neuromelanina występuje również w tęczówkach i odpowiada za ich kolor. Znajduje się ona również w nadnerczach. Nieprawidłowy poziom melaniny w organizmie może powodować wiele chorób, z których najpopularniejszą jest bielactwo nazywane również albinizmem. Dochodzi do niego wtedy, gdy w skórze znajduje się za mało melaniny. Zwiększona ilość melaniny w skórze powodować może to, że pojawią się piegi oraz ciemne plamy. Jest to dowód tego, że w danym obszarze skóry jest za dużo melaniny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array