pierogi

Ci, którzy szczególnie uwielbiają pierogi, doskonale wiedzą, że można znaleźć ich najróżniejsze warianty nie tylko smakowe, ale również sposoby podawania. Tak naprawdę możemy liczyć na pierogi upieczone, popularne gotowane, smażone i faszerowane najróżniejszymi składnikami. Niewątpliwie potrawa ta jest doceniana i lubiana na całym świecie, a nie tylko w naszym kraju. Mimo tego, że uznajemy pierogi za potrawę narodową i życzeniowo wspominam o tym, że to właśnie Polacy wymyślili pierogi, prawda wygląda jednak inaczej. Dziś jednak zastanowimy się nad tym, jakie kształty oraz nazwy, a także rodzaje nadzienia, możemy spotkać w pierogach z całego świata. Gotowi na smakowanie prawdziwych pyszności?

Pierogi po japońsku

Japońską potrawą są pierożki gyoza, które posiadają w sobie nadzienie przygotowane z surowej wieprzowiny, groszku i szczypiorku, a także kapusty pekińskiej. Warto wiedzieć również o tym, że możemy w tym przypadku liczyć na charakterystyczny aromat przygotowanego farszu, dzięki temu, że dodaje się do niego imbir i olej sezamowy, podkreśla jego smak także z sosem sojowym oraz czosnkiem. Pamiętajmy, że tradycyjne ciasto japońskich pierożków powinno być cienko rozwałkowane i jednocześnie uformowane w pliski z odpowiednim nadzieniem w środku. Jeżeli będziemy chcieli takie pierożki przygotować samodzielnie, należy również zwrócić uwagę na to, że smaży się je na głębokim tłuszczu. W przypadku, kiedy chcemy zaopatrzyć się w takie danie do naszej domowej kuchni i zależną narodowe wariancie, to zwróciła uwagę, czy wybrana przez nas restauracja oferuje takie pierogi na wynos, a być może nawet posiada pierogi mrożone.

Chinkali, czyli popularne gruzińskie pierożki

Jeżeli kiedykolwiek odwiedzaliśmy Gruzję, z pewnością dane nam było rozsmakować się w tym niezwykle popularnym daniu, którego możemy skosztować również w niemal każdej restauracji. Tak naprawdę chinkali to jedna z tradycyjnych potraw gruzińskich, którą szczególnie doceniamy na naszych ziemiach. Tego typu pierożki bywają dużych rozmiarów i niekiedy przyjmują zmiany wielkości wnętrza naszej dłoni. Możemy je rozpoznać po charakterystycznym kształcie sakiewek faszerowanych mięsem. Ich niewątpliwym sekret smaku zawdzięcza się aromatycznemu rosołowi, który jest niezwykle wyrazisty. Najpierw należy go wypić ze środka pierożków, a dopiero później zjeść mięso. Ciekawe jest również to, że chinkali jemy rękami, trzymając po prostu sakiewkę w dłoni.

Rosyjskie kołduny, czyli pielmieni

Rosyjskie pielmieni to pierożki, które nadziewane są mięsnym farszem, ale również spotykamy tutaj wariant ziemniaczany. Posiadają one także charakterystyczny kształt, który do złudzenia przypomina kapelusik z wywiniętym do góry rondem. Cały sekret ich przygotowania tkwi w tym, by fałsz był odpowiednio schłodzony, zanim zajmiemy się przyrządzanie pierogów i jednocześnie musi mieć doskonałą, gładką konsystencję. Jeżeli będziemy chcieli wykonać te pierogi samodzielnie, należę za pomocą niewielkiego kieliszka wyciąć krążek. Wtedy napełniamy go nadzieniem, przykrywamy po prostu drugim krążkiem i w ten sposób sklejamy, jednocześnie formując kapelusik. Powinno się jednak pamiętać, że w wielu restauracjach znajdziemy takie pierogi na wynos lub po prostu warto zwrócić uwagę, czy można dostać pierogi mrożone.

Wycieczka do Ameryki Południowej, czyli smażone pierogi

Empanadas do smażone pierogi, które szczególnie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno w Chile, jak i w Argentynie. Mogą nas one zaskoczyć swoim kształtem, gdyż do złudzenia przypominają duże rogaliki. Najczęściej przygotowywane są one z kruchego ciasta, ale powinniśmy pamiętać o tym, by było ono odpowiednio miękkie. Samodzielne przygotowanie empanadas oczywiście jest możliwe, ale pamiętajmy o tym, by smażyć je na głębokim tłuszczu lub piec na blasze. Jeżeli chodzi o przygotowanie farszu, możemy wykorzystać do niego dowolne mięso, różnorodne warzywa czy nawet ser. Oczywiście w zależności od regionu rodzaj ciasta może być inny. Tak naprawdę empanadas może być wykonany nie tylko z kruchego, ale również z francuskiego i chlebowego ciasta. W wielu restauracjach znajdziemy takie pierogi na wynos, ale dobrym rozwiązaniem są także pierogi mrożone, po które chętnie sięgniemy w naszym domu w dowolnym momencie.

Podsumowanie

Naturalnie wymienione przez nas pierogi to tylko niektóre smaki, których warto spróbować. Wybierając się do pierogarni lub restauracji, możemy znaleźć ich całe mnóstwo. Warto także zdecydować się na pierogi na wynos lub pierogi mrożone, którymi poczęstujemy naszych domowników lub gości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array