pexels-gianpiero-ferraro-10548346

Azja to bogactwo smaków i kolorów. Na straganach chińskich spotkać można wiele egzotycznych owoców kuszących barwą i zapachem. Jakie odmiany są szczególnie popularne w Chinach i których z nich szczególnie warto spróbować? 

Rambutan 

Małe, wiecznie zielone drzewo osiągające nawet do siedmiu metrów wysokości. Rambutan uprawiany jest na plantacjach. Jest to owoc o średnicy trzech centymetrów o jajkowatym kształcie oraz czerwonej skórce pokrytej kolcami (podobnie do liczi). Wewnątrz znajduje się biały, galaretowaty, aromatyczny miąższ otaczający niejadalne nasionko. Jego smak zależy od odmiany – kwaśne zwykle spożywa się jako dodatek do potraw, także mięs, a słodkie na surowo. W Polsce także jest dostępny ten owoc, zwykle w puszkach w syropie, jednak w niektórych delikatesach premium możliwy będzie również zakup surowego rambutana.

Mango

Kupując mango, warto zwrócić uwagę na jego stronę z rumieńcem. Jeśli jest odpowiednio dojrzała, nie powinna być za miękka. Miąższ owocu rozpływa się w ustach, jest słodki i lekko kwaskowaty. W zależności od odmiany ma posmak cytrynowy, bananowy, a nawet miętowy.

Nashi

Ten owoc pochodzi z Azji Wschodniej. Obecnie jest uprawiany w Nowej Zelandii, na Tajwanie, w Australii oraz Chile. Można powiedzieć, że zdobył świat. Owoce mają wielkość jabłka i kulisty lub gruszkowaty kształt. Pod żółtawą, pokrytą drobnymi punkcikami skórką znajduje się chrupiący miąższ – z powodu jego ziarnistej budowy owoce bywają nazywane gruszką piaskową. Je się najczęściej surowe, najlepiej schłodzone. Mają kwaskowaty orzeźwiający smak, przypominający gruszkę i jabłko. Są popularne, bo bardzo dobrze znoszą transport.

Limeta

Pochodzi z Azji Wschodniej. Przypomina cytrynę, ale jej owoce są zielone lub zielonkawożółte, kwaśne i bardzo aromatyczne. Wykorzystuje się je do przyprawiania potraw oraz do przetworów i soków.

Kiwi

Te owoce są kojarzone z Nową Zelandią (stamtąd też wzięła się nazwa – puszek na owocach przypomina upierzenie ptaka Kiwi), choć pochodzi z Chin. Świat podbiło w końcu XIX wieku początkowo jako roślina ozdobna. Są spożywane na surowo, jako deser, dodawane do sałatek i przerabiane na przetwory. Zawierają enzym rozkładający białka (aktynidynę), dlatego z kiwi nie należy przygotowywać potraw mlecznych, ponieważ staną się gorzkie.

Liczi

Liczi nazywane są chińską czereśnią lub śliwką cesarską. Uprawia się je w Chinach i Indiach od tysięcy lat. Są to pestkowe owoce drzew wysokich nawet na dziewięć metrów. Były ozdobą cesarskich ogrodów, zachwycał się nimi nawet Konfucjusz. Mają wielkość śliwki, barwę z wierzchu czerwoną lub różową (z charakterystycznymi jakby kolcami), w środku białą lub żółtawą. Charakteryzuje je oryginalny smak – umiarkowanie słodki, o aromacie róży lub delikatnej truskawki, nieco tylko kwaskowy. Są uważane za najsmaczniejszy owoc świata. W kuchni Chin owoców liczi używa się nie tylko do deserów i słodkich przetworów, ale też w połączeniu z drobiem i rybami. Potrawom dodają oryginalnej słodyczy. Używane są także już suszone, ciemne, przypominające rodzynki.

Kumkwat

Nazwa, pochodząca z dialektu kantońskiego, mówi, że to złota („kam”) pomarańcza („kwat”). Jeżeli już, to raczej pomarańczka, owoc ma bowiem wielkość przepiórczego jajka (1-2 cm średnicy). Na szczęście jego skórka jest jadalna, a kwaskowaty miąższ bardzo aromatyczny.

Kaki 

Nazywane też persymoną jest uprawiane do dziś głównie w Chinach i Japonii. Pomarańczowy lub żółtoczerwony owoc o galaretowatym miąższu dotarł do Europy już w XIII wieku w czasach wypraw krzyżowych. Jest bardzo słodki. Wyrabia się z niego konfitury, galaretki, lody, rzadziej je na surowo – wtedy jego smak bywa określany jako pośredni, coś między morelą i pomidorem.

Kokos

Do Europy sprowadził go Marco Polo, nazywając orzechem faraona. Jadalny jest wewnętrzny miąższ owocu i jego mleko. W kuchni chińskiej i starty miąższ i mleczko mogą być składnikiem sosów do potraw mięsnych.

Karambola

Pochodzi właściwie z Indii, Malezji i Sri Lanki, ale jest znana w całej Azji. Wydłużona jagoda ma pięć pionowych żeber – po przekrojeniu wygląda jak pięcioramienna gwiazda i służy do efektownego dekorowania dań. Żółtawe owoce są pokryte woskowatą skórką, skrywającą soczysty, lekko chrupiący miąższ o subtelnym aromacie. W kuchni chińskiej na południu i zachodzie można znaleźć wiele dań z karambolą podawaną po lekkim podsmażeniu. Jednak uwaga, zawierają one kwas szczawiowy, który może być szkodliwy dla osób z chorobami nerek.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array