pexels-ann-h-4146007

Bardzo często osoby oszczędne utożsamiane są z osobami skąpymi i chytrymi, czyli sknerami. Takie założenie jednak zdecydowanie mija się z prawdą. Bycie osobą oszczędną a bycie sknerą, to dwie różne sprawy. Choć zarówno jedno, jak i drugie działanie ma za zadanie zgromadzenie oszczędności, to jednak zupełnie inne cechy dominują w postępowaniu jednych i drugich ludzi. Jak być oszczędnym w dobrym tego słowa znaczeniu?

Dlaczego oszczędzanie jest ważne?

Osoba oszczędna nie szczędzi sobie niczego, lecz w sposób racjonalny i rozważny dysponuje dobrami finansowymi, które posiada. I niezależnie od tego ile ma, potrafi tak gospodarować domowym budżetem, że w domu niczego nie brakuje, a i powoli powstają pewne oszczędności. Jej działanie jest wielką zaletą, a umiejętność wielką cnotą. Nie każdy potrafi myśleć na tyle logistycznie, aby na wszystko wystarczyło i jeszcze coś zostało w przypadku, gdy dochody są ograniczone. Nie sztuka przeżyć i coś oszczędzić, gdy zarobki są na wysokim, albo chociaż na średnim poziomie – wiele osób posiada dochody poniżej średniej krajowej, a i tak gromadzą oszczędności. Taka umiejętność kierowania domowym budżetem jest bardzo ważna i potrzebna. 

Skąpiec, czyli?

Natomiast osoba przesadnie oszczędna, czyli skąpa to przysłowiowa sknera. Taki typ człowieka nie może liczyć na to, że jego zachowanie zostanie nazwane zaletą. Jest wprost przeciwnie – to wielka wada, która zatruwa życie samej takiej osobie, jak i wszystkim domownikom. Skąpcy oszczędzają w sposób zupełnie nieracjonalny. Wszystkiego zabraniają i we wszystkim skąpią, co doprowadza do tego, że bardzo ciężko funkcjonować w ich gospodarstwie czy otoczeniu.

Historia określenia – skąd się wziął sknera i skąpiec?

Samo określenie tak niezdrowo oszczędzającej osoby pojawiło się pierwszy raz w tekstach osiemnastowiecznych, lecz podobne słowa, jak np. “skąpiec” używane było już dużo wcześniej. Dziś częściej używa się epitetu “sknera” nazywając w sposób obraźliwy i szyderczy osobę nadmiernie oszczędną. 

Na czym polega zdrowe oszczędzanie i toksyczne skąpstwo?

Oszczędzanie możemy uznać za zaletę wtedy, gdy zarobione pieniądze wydawane są zarówno na rzeczy niezbędne, jak i na przyjemności w granicach rozsądku. Najbardziej jaskrawym przykładem będzie przypadek, gdy każdego miesiąca trzeba poza rachunkami kupić do domu potrzebne artykuły spożywcze, środki czystości lub ubrania, czyli to, co jest całkowicie niezbędne do życia. Mimo to ktoś chce również wybrać się na daleką wycieczkę, która w zasadzie jest zbędna, lecz potrzebna w ramach odpoczynku i można sobie na nią pozwolić z poczynionych wcześniej oszczędności. Oszczędny człowiek potrafi wydawać zaoszczędzone pieniądze. Natomiast sknera skąpi na wszystkim i żadnym wypadku nie chce naruszać swoich lokat. Człowiek taki uzależnił się od gromadzenia pieniędzy i jest to takie samo uzależnienie, jak każde inne – należy je specjalistycznie leczyć. 

Jak zdrowo oszczędzać?

Aby nie dopuścić do przerodzenia się zdrowego oszczędzania w chore skąpstwo trzeba na samym początku umieć określić granice, co wolno, a czego nie wolno. Warto pamiętać, że to, co zaoszczędziliśmy, możemy również wydać, lokata nie musi ciągle rosnąć – czasami możemy pozwolić sobie na nieuzasadnione wydatki.

Nauka oszczędzania

Organizowane są nawet specjalne szkolenia mające na celu nauczyć sprytnego dysponowania budżetem. Takie zajęcia są bardzo potrzebne. Wiele ludzi wydaje każdego miesiąca tyle, ile zarabia, a niektórzy przechwalają się tym, że kupują za nawet więcej, niż mają na swoich kontach. Edukacja na temat finansów przyda się osobom w każdym wieku – nawet po latach praktyki część z nas nadal nie potrafi mądrze dysponować domowym budżetem. 

Fundusze celowe, czyli oszczędzanie “na coś”

Fundusze celowe to wspaniały sposób na oszczędzanie – specjalne lokaty pomagają określić cel i motywują. Warto budować kapitał systematycznie, choćby nawet z najmniejszych kwot. Za kilka miesięcy taki fundusz urośnie i naprawdę będzie mógł uratować w razie podbramkowej sytuacji czy pomóc zrealizować obrany cel. Oprócz krótkoterminowych oszczędności, które po zgromadzeniu zostaną wydane na realizację zamierzonego wydatku, warto również mieć długoterminowe lokaty będące żelaznym kapitałem, finansową poduszką zabezpieczającą. Wtedy w razie nieprzewidzianego wydatku nie będziemy musieli aż tak się martwić.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array