pexels-roger-brown-5149400

Osocze bogatopłytkowe to preparat, który pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta. We krwi, a dokładniej w osoczu znajduje się szereg czynników wzrostu, które mobilizują skórę do regeneracji. Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego daje skórze fałszywy sygnał, że w miejscu podania znajduje się rana i należy ją natychmiast odbudować. W związku z tym uruchamiany jest szereg procesów, które zmierzają do odbudowy i poprawy funkcjonowania skóry.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Przed zabiegiem lekarz pobiera krew pacjenta. Do wykonania zabiegu wystarczy zazwyczaj około 40-50 ml krwi. Krew ta zostaje odwirowana w specjalnej wirówce laboratoryjnej. W ten sposób uzyskuje się czyste osocze, które lekarz nabiera do strzykawki i podaje w kilku lub kilkunastu punktach na twarzy pacjenta.

Wstrzykiwanie jest umiarkowanie bolesne. Zazwyczaj odczuwamy wyłącznie delikatne ukłucia. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia, chociaż czasami wykorzystuje się krem znieczulający. Po zabiegu okolica podania osocza jest nabrzmiała i może być lekko bolesna. W niektórych miejscach mogą się pojawić małe krwiaki, ale jest to całkiem naturalne. Siniaczki znikną w ciągu kilku dni, a skóra dojdzie do siebie. Początkowy efekt nie powinien Cię przerażać. Twarz jest nabrzmiała, ale część preparatu szybko się wchłania i skóra powróci do normalnego wyglądu.

Jakie efekty przynosi zastosowanie osocza bogatopłytkowego?

W osoczu bogatopłytkowym znajdują się czynniki wzrostu takie jak PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF czy EGF. Czynniki te pobudzają fibroblasty, których zadaniem jest tworzenie nowego kolagenu. Aktywacji ulegają też komórki macierzyste oraz powstają nowe naczynia krwionośne. Najlepszy efekt widoczny jest po przeprowadzeniu serii 3-5 zabiegów. Wtedy skóra dostaje wystarczający impuls do działania i jest w stanie poradzić sobie z regenerowaniem dotychczasowych uszkodzeń.

Przebudowa skóry zaczyna się już po 2 dniach od momentu podania osocza. Pierwsze, naprawdę dobrze widoczne efekty, można zaobserwować po dwóch zabiegach. Po każdym kolejnym skóra wygląda lepiej. Proces regeneracji jest stopniowy, a więc nie musisz się obawiać o to, że ktoś „posądzi Cię” o stosowanie zabiegów medycyny estetycznej. Otoczenie zauważy, że wyglądasz lepiej, ale ludziom trudno będzie dojść do tego, czym jest to spowodowane.

Jakie są przeciwwskazania do wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego?

Zabieg regeneris (z wykorzystaniem osocza bogatopłykowego) nie powinien być przeprowadzany u osób, które mają zmiany zapalne skóry, nasilony trądzik, łuszczycę, nowotwór, choroby krwi oraz kobiet w ciąży i karmiących. Istotnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także przyjmowanie leków, które mogą wydłużyć czas krwawienia, w tym aspiryny.

Jakie są wskazania do zastosowania zabiegu regeneris?

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym wskazane przy postępujących procesach starzenia się skóry (zmarszczki, zwiotczenie i pogorszony owal twarzy). Zabieg może być pomocny, kiedy pacjent zauważył nadmierne wypadanie włosów. Poza tym regeneris może wypełnić bruzdy powstałe na skutek trądziku oraz zrewitalizować zniszczoną i przesuszoną skórę twarzy, szyi, dekoltu i innych partii ciała.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array