jelito-grube-rak

Rak jelita grubego to niebezpieczny nowotwór złośliwy, który jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet i trzecim u mężczyzn. W Polsce, co roku nowotwór ten diagnozowany jest u około 18 000 osób. Niestety w ostatnim czasie można zaobserwować tendencję wzrostową zachorowań na tę chorobę. Co zatem warto wiedzieć na temat raka jelita grubego? Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego groźnego nowotworu?

Rak jelita grubego – na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?

Warto przede wszystkim podkreślić, że w przypadku raka jelita grubego niezwykle istotne jest to, aby nowotwór ten został wykryty na początkowym etapie rozwoju. Należy również zaznaczyć, że czas rozwoju tego nowotworu jest dość zróżnicowany. Jednak to właśnie od stopnia zaawansowania nowotworu w bardzo dużej mierze będzie zależała skuteczność przeprowadzonej terapii. Dlatego też w przypadku tej choroby tak niezwykle ważne są badania przesiewowe. Są one tak istotne między innymi z tego powodu, że we wczesnym stadium rozwoju rak jelita grubego daje niespecyficzne bądź nikłe objawy, które można pomylić z innymi problemami np. typowymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Dobrze jest również wiedzieć o tym, że co prawda symptomy tej choroby uzależnione są od lokalizacji nowotworu, ale do niepokojących objawów, na które z całą pewnością warto zwrócić uwagę należą: bóle brzucha i wzdęcia, zaburzenia oddawania stolca czy też krew w stolcu. Do pierwszych objawów tego nowotworu można zaliczyć także: ogólne osłabienie, niedokrwistość czy też pojawienie się wyczuwalnego guza w jamie brzusznej. Należy również podkreślić, że rak jelita grubego to choroba, która w większości przypadków rozpoznawana jest u osób po 50 roku życia, dlatego też osoby z tej grupy wiekowej powinny w szczególności zachować czujność w przypadku pojawienia się symptomów, które mogą wskazywać na rozwój tego właśnie nowotworu.

Na czym polega diagnostyka i leczenie nowotworu jelita grubego?

Przy podejrzeniu raka jelita grubego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania przedmiotowego brzucha skieruje nas na dodatkowe badania diagnostyczne. Mowa tu między innymi o takich badaniach jak: kolonoskopia (która to uznawana za jedno z najważniejszych badań przy diagnostyce raka jelita grubego), USG jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, wlew kontrastowy jelita grubego czy rektoskopia. Do badań, które mają na celu potwierdzenie choroby nowotworowej zalicza się także określenie stężenia markerów nowotworowych w krwi. Wśród metod leczenia tego groźnego nowotworu wyróżnia się takie jak: operację, chemioterapię czy też radioterapię. Pacjent chory na nowotwór jelita grubego podlega leczeniu indywidualizowanemu. Takie leczenie uzależnione jest od: stanu pacjenta, zaawansowania choroby, wyników badań czy też od lokalizacji nowotworu.

Więcej informacji pod adresem: https://onkolmed.pl/rak-jelita-grubego-jeden-z-najbardziej-zabojczych-nowotworow.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array