Young man cleaning his ears in front of mirror

Wszyscy podejmujemy działania mające na celu utrzymanie higieny naszych uszu, ale czy na pewno wszyscy robimy to dobrze? Okazuje się, że używanie popularnych patyczków higienicznych jest ogromnym błędem. Czytaj dalej, jeżeli chcesz uniknąć tak przykrych konsekwencji jak: ból głowy i ucha, zatkanie przewodu słuchowego czy podrażnienie delikatnej skóry wewnątrz narządu słuchu.

Z czego tak naprawdę składa się nasze ucho?

Wbrew pozorom aż z trzech części: 

  • ucha zewnętrznego,
  • ucha środkowego,
  • ucha wewnętrznego.

Utrzymywanie nieodpowiedniej higieny wywiera wpływ na wszystkie trzy elementy. Jednak anatomia to nie wszystko, bo jak dobrze wiemy, w naszych uszach znajduje się również woskowina. Pełni ona funkcję nawilżającą, ochronną i oczyszczającą ucho, co oznacza, że nie powinno się jej usuwać. Niestety w wyniku nieprawidłowej higieny aparatu słuchowego może dojść do jej nagromadzenia się i zalegania w kanale słuchowym. Na takie nieprzyjemności są szczególnie narażone osoby noszące aparaty słuchowe, ale zapaleni użytkownicy słuchawek również powinni mieć się na baczności. 

Jak poprawnie wyczyścić uszy? 

Na początek należy uświadomić sobie, że czyścić powinno się jedynie małżowinę uszną i tę część przewodu słuchowego, która jest dla nas widoczna (wciskając patyczek “w ciemno” możemy narazić się na nieprzyjemne doznania, które mogą skończyć się nawet uszkodzeniem błony bębenkowej!). Jaka więc powinna być prawidłowa higiena uszu? Pomimo ogromnej popularności patyczków powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na szeroką gamę alternatywnych produktów, takich jak spray czy krople. Do usunięcia woskowiny widocznej na małżowinie wystarczy przetarcie jej wacikiem kosmetycznym. Preparaty obecne na rynku mają przede wszystkim właściwości zmiękczające, które nieinwazyjnie pomagają w usunięciu woskowiny z przewodu słuchowego. Warto jednak zwrócić uwagę na skład, ponieważ nadmierna ilość detergentów zadziała wysuszająco i da sygnał do nadprodukcji woskowiny; najważniejsze są substancje nawilżające, takie jak oliwa z oliwek i oleje. Jeżeli jednak czujesz się przytłoczony ogromnym wachlarzem środków, spróbuj delikatnie przemywać ucho wodą z mydłem podczas kąpieli lub wieczornej toalety. 

Higiena aparatu słuchowego

Zadbane ucho to nie tylko ucho, które jest oczyszczane w niesprawiający kłopotów sposób. Ograniczenie hałasu w otoczeniu i regularne badania słuchu są podstawą w długoterminowej pielęgnacji aparatu słuchowego. Tak samo, jak udawanie się na wizytę do laryngologa, kiedy tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości. Zwlekanie z badaniami kontrolnymi lub całkowite ich ignorowanie może mieć bowiem zgubne i kosztowne konsekwencje. Na tę kwestię warto zwrócić szczególną uwagę wraz z wiekiem lub jeżeli środowisko pracy jest mało przyjazne dla ucha. 

Adorable baby girl taking a bath by mother at home. Mom cleaning her ear. Baby hygiene concept

Alternatywne sposoby

Jednym z często wspominanych sposobów na pielęgnację ucha jest zabieg świecowaniaŚwiecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu? Wiele osób próbując podjąć decyzję o zabiegu, zadaje sobie takie pytanie. Na woskowanie decydują się nie tylko osoby mające problem z zalegającą woskowiną, ale również migrenicy i chorzy na nawracające zapalenie zatok lub przeziębienie. Jest to starożytna metoda stosowana od starożytności i według jej zwolenników pozwala również na pozbycie się uciążliwych zawrotów głowy. Przed zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array