adobestock_599553207_wp

Zakrzepica odbytu, znana również jako zakrzepica hemoroidalna, to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Niestety, problem bardzo często traktowany jest ze wstydem, a wizyta u lekarza odkłada do momentu, aż objawy mocno utrudnią życie. Warto poznać, jakie są objawy zakrzepicy i kiedy należy udać się do lekarza.

Jakie objawy daje zakrzep brzeżny odbytu?

Zakrzepica odbytu, czyli inaczej zakrzepica żyły okołoodbytowej może wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęściej choroba pojawia się u pacjentów po 40 roku życia. Powoduje silny ból, a nieleczona może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Główne objawy to:

  • Ból i dyskomfort – jednym z najczęstszych objawów zakrzepicy jest ból i dyskomfort w okolicy odbytu. Może to być ostry ból, palący ból lub uczucie ciężkości. Pacjenci często odczuwają nieprzyjemne objawy podczas siedzenia, chodzenia lub wypróżniania się.

  • Opuchlizna i zaczerwienienie – choroba bardzo często prowadzi do opuchlizny w okolicach odbytu. Skóra może stać się zaczerwieniona i ciepła w dotyku. Te objawy są wynikiem stanu zapalnego wokół zakrzepniętych żył odbytu.

  • Krwawienie z odbytu – to inny ważny objaw zakrzepicy odbytu. Może występować podczas defekacji lub krew może być widoczna w stolcu.

  • Swędzenie i pieczenie – zakrzepica odbytu może wywoływać swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu. Te objawy są wynikiem drażnienia skóry wokół zakrzepniętych żył.

Zakrzepica hemoroidów – przyczyny

Zakrzepica odbytu to zakrzep, który pojawia się w splocie żylnym zewnętrznym odbytu. Bardzo często jest powikłaniem choroby hemoroidalnej. Inne przyczyny rozwoju zakrzepicy to:

  • Siedzący tryb życia – długotrwałe siedzenie, zwłaszcza na twardych powierzchniach, może zwiększać ryzyko rozwoju choroby.

  • Ciąża i poród – to kolejne ważne czynniki, które mogą zwiększyć nacisk na żyły odbytu, a tym samym przyczyniać się do powstawania skrzepów.

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi – osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, takimi jak np. hemofilia, są bardziej podatne na zakrzepicę odbytu.

Leczenie zakrzepu hemoroidów – jak pomóc pacjentowi i złagodzić dolegliwości?

Leczenie zakrzepicy okołoodbytniczej zależy od stopnia nasilenia objawów. W łagodnych przypadkach może zastosować domowe środki, takie jak ciepłe kąpiele, nasiadówki, stosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadkach bardziej zaawansowanych zmian może być konieczna operacja zakrzepicy okołoodbytniczej. Bardzo ważne, aby nie leczyć się samemu, tylko skonsultować się z lekarzem. Nieleczona zakrzepica hemoroidów może prowadzić m.in. do zespołu pozakrzepowego żył i innych powikłań.

Zapobieganie zakrzepicy odbytu

Jest wiele kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepicy hemoroidów. Bardzo ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, która powinna być bogata w błonnik oraz odpowiednią ilość płynów. Nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, która poprawia krążenie krwi i niweluje skutki długotrwałego siedzenia. W trakcie pracy zaleca się, aby często wstawać, zmieniać pozycje, robić przerwy na krótki spacer.

Zakrzepica odbytu to schorzenie, które wymaga konsultacji lekarskiej. Nie warto wstydzić się specjalisty, dzięki niemu można szybko pozbyć się bolesnego problemu i odzyskać radość życia. Jest wiele metod walki z zakrzepicą, lekarz doradzi tę, która w danym wypadku będzie najskuteczniejsza.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array