kto-dziedziczy-po-smierci-jednego-z-rodzicow

Spadek po śmierci rodzica przypada zasadniczo dzieciom i pozostałemu przy życiu małżonkowi. Mimo że brzmi to prosto, okazuje się, że warto znać porządek dziedziczenia. Pewne niuanse wpływają bowiem na kolejność postępowania spadkowego.

Dziedziczenie po zmarłym rodzicu

Dzieci zmarłego rodzica (oraz małżonek) mają prawo do spadku. Wynika to z treści artykułu 931 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.
Spadek po zmarłym rodzicu obejmuje cały jego majątek osobisty (o ile taki posiadał) i połowę udziału we wspólnym majątku małżeńskim.
Aby doszło do dziedziczenia, trzeba przeprowadzić po zmarłym postępowanie spadkowe – w celu uzyskania potwierdzenia dziedziczenia. Postępowanie to przeprowadza się przed sądem albo u notariusza. Pierwsza opcja jest tańsza, ale bardziej czasochłonna. Druga – dużo szybsza i sprawniejsza, jednak związana z wyższym kosztem.

Potwierdzenie dziedziczenia u notariusza

Mimo że postępowanie przeprowadzane po śmierci rodzica u notariusza jest szybkie i proste, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. W biurze notarialnym muszą stawić się wszyscy spadkobiercy osobiście. Wówczas notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Zawrze w nim wszystkich spadkobierców (dzieci, małżonka) i określi ich udziały w spadku.
Poza tym trzeba wziąć pod uwagę koszty. Zależą one od liczby osób uczestniczących w postępowaniu oraz od zakresu czynności notariusza. Płaci się za protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu; protokół przyjęcia/odrzucenia spadku; protokół dziedziczenia, akt poświadczenia dziedziczenia i wypisy.

Postępowanie spadkowe w sądzie

Wielu spadkobierców decyduje się na przeprowadzenie postępowania spadkowego po śmierci rodzica w sądzie. W tym celu należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy). We wniosku podaje się szereg niezbędnych danych i informacji oraz załączników.
Procedura kończy się w momencie wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Ustala się w nim udziały spadkobierców. Nie łączy się to jednak z podziałem spadku. Dział spadku to osobna procedura o innych charakterze. Nabycie spadku zgłasza się do urzędu skarbowego.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Dzięki bliskiemu pokrewieństwu ze spadkodawcą – rodzicem (małżonkiem) – jego spadkobiercy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od nabycia spadku. Zwolnienie zawarte jest w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, a dotyczy m.in. zstępnych (dzieci) i małżonka. Warunkiem jest zgłoszenie dziedziczenia przez to osoby do 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Takiego zgłoszenia musi dokonać osobiście każdy ze spadkobierców.
Warto pamiętać o tym obowiązku, który stanowi duże ułatwienie po śmierci rodzica. Brak zapłaty podatku nie będzie obowiązywał, jeśli dana osoba spóźni się ze swoim zgłoszeniem.

Źródło: Spadek.info

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array