living-room-2569325_1920

Kuchnie połączone z salonem to od dawna już nie tylko cecha charakterystyczna kawalerek. Otwarcie kuchni na pokój dzienny jest aranżacyjnym hitem ostatnich sezonów. Dzięki temu całe mieszkanie staje się bardziej przestronne i przyjaźniejsze domownikom. W takiej sytuacji kolory ścian są jeszcze ważniejsze, bo pełnią nie tylko estetyczną funkcję, ale też praktyczną – wydzielają konkretne przestrzenie.

Wybierając kolory ścian do salonu połączonego z kuchnią, możesz postawić na jedną z dwóch najpopularniejszych metod: metodę kontrastu lub metodę kamuflażu i ujednolicenia.

Metoda kontrastu – wyraźna granica między kuchnią a salonem

W metodzie kontrastu przy pomocy konkretnych kolorów ścian – innych w salonie i innych w kuchni – wyraźnie wydzielisz przestrzeń roboczą i odpoczynkową. I tak na przykład w kuchni możesz wykorzystać kolor czarny, a w pokoju dziennym postawić na biel, ale równie dobrze sprawdzą się tu niemal wszystkie bardzo jasne barwy. Taki salon dobrze jest wyposażyć w meble kontrastujące z nim, ale nawiązujące kolorem do aneksu kuchennego.

Kontrast możesz uwidocznić nie tylko wybierając przeciwne sobie kolory na ścian, ale też inne typy farb w kuchni i salonie. Co powiesz na mat w pierwszym z nich, a połysk lub perłowy efekt w drugim?

Metoda kamuflażu – kuchnia zlewa się z salonem

Z metodą kamuflażu kuchnia jest skutecznie ukryta i po wejściu do domu, ma się wrażenie, że istnieje w nim tylko przestrzeń do odpoczynku. W takiej aranżacji królują sprzęty kuchenne w zabudowie, okapy przypominające lampy, a kolory ścian w kuchni i salonie są takie same, dzięki czemu granica między tymi pomieszczeniami nie istnieje, a cała aranżacja jest niezwykle spójna. Sprawdzą się tu niemal wszystkie kolory farb – od bezpiecznych beży, przez kolory ziemi, po energetyzującą żółć czy wyciszającą, lecz niezwykle modną butelkową zieleń. 

Jak dobrze wybrać kolor ścian?

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować:

  • Decyduj nie tylko w oparciu o gust, ale też indywidualny charakter Twojego mieszkania. Bo choć możesz uwielbiać ciemne barwy, to jeśli Twoje mieszkanie jest nieduże, ciemne kolory tylko je optycznie pomniejszą i sprawią, że będzie ciaśniejsze, a ostatecznie niezbyt przyjemne do życia.
  • Zwróć uwagę na ładunek emocjonalny kolorów. Udowodniono bowiem, że poszczególne barwy inaczej wpływają na nasze samopoczucie. I tak na przykład zielony i żółty doładowują pozytywną energią, w pastelowych kolorach jest nam przytulnie, a szarość i beże wyciszają, pomagając w skupieniu.
  • Kolory farb mogą prezentować się odrobinę inaczej w zależności od tego, jakie oświetlenie panuje w danym pomieszczeniu. Mogą być cieplejsze lub chłodniejsze, jaśniejsze bądź ciemniejsze. Uwzględnij to, wybierając kolory ścian swojej kuchni łączonej z salonem.

Podsumowanie:

  • Wybór kolorów ścian jest jednym z najważniejszych w całym przedsięwzięciu urządzania pokoju lub całego mieszkania. Warto poświęcić temu odpowiednio dużo czasu i uwagi, a wcześniej przeczytać, jakich błędów unikać.
  • Salon łączony z kuchnią? To jeden z trendów ostatnich sezonów. Generuje on nowe pomysły na to, jak wykorzystać kolory ścian do wydzielenia lub połączenia tych, tak bardzo różnych przecież, przestrzeni.
  • Dwie najpopularniejsze metody operowania kolorami ścian przy kuchni otwartej na salon to metoda kontrastowa i kamuflażowa. Więcej o nich przeczytasz w artykule.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array