uzaleznionymezczyzna

Pracujesz? Uczysz się? Ile masz lat? Bez względu na to, kim jesteś, możesz być osobą uzależnioną. Jeśli dostrzegasz problem i stwierdzasz: jestem uzależniony od alkoholu, narkotyków, słodyczy, telefonu, grania na automatach – to dobrze. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok do lepszego życia.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Występuje jako następstwo przyzwyczajenia organizmu do sięgania po konkretne substancje lub przyzwyczajenie do podejmowania określonych czynności. Uzależnić można się od wszystkiego, co początkowo daje poczucie szczęścia i przyjemności. Z czasem nałóg ma jednak negatywny wpływ na codzienne życie i prowadzi do utraty kontroli nad nim

Najczęstsze uzależnienia

Każda czynność, dzięki której odczuwamy satysfakcję i pobudzamy układ nagrody w mózgu, a jednocześnie unikamy dzięki niej dyskomfortu psychicznego, może uzależnić. Dzieje się tak, ponieważ zachowania dające przyjemność zamieniają się w przymus. Zdominowanie psychiki przez natrętne myśli, silną potrzebę wykonywania danej czynności lub przyjmowania konkretnych substancji ogranicza możliwości rozwojowe i prowadzi do postępujących etapów uzależnienia. Wśród uzależnień, na które cierpi obecnie najwięcej ludzi, wymienia się:

  • uzależnienie od alkoholu,
  • uzależnienie od narkotyków,
  • uzależnienie od papierosów,
  • uzależnienie od leków,
  • uzależnienie od telefonów,
  • uzależnienie od Internetu,
  • uzależnienie od hazardu,
  • uzależnienie od seksu,
  • uzależnienie od pracy.

Wyjście z uzależnienia – najważniejszy jest pierwszy krok

Dlaczego pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że jest się uzależnionym? Przede wszystkim dlatego, że walka z uzależnieniem zależy od postawy i silnej woli. Do wyjścia z uzależnienia potrzebna jest motywacja, czyli stan gotowości do działania. Może ona wynikać ze świadomych, jak i nieświadomych czynników, ale trzeba ją znaleźć i utrzymać. Zastanów się, jakie masz priorytety w życiu; o czym marzysz. Może Twoje uzależnienie niszczy relacje z bliskimi, które chcesz naprawić? A może widzisz, jak źle wpływa na Twoje zdrowie, wygląd, samopoczucie?

Świadoma decyzja o leczeniu a powodzenie terapii

Istotnym warunkiem podjęcia skutecznej terapii, jest świadoma zgoda chorego na leczenie. Jest to niejako standard w placówkach, które specjalizują się w leczeniu uzależnień. W wielu miejscach wymaga się nawet podpisania dokumentu, który poświadcza o wolnej woli chorego. Osoba uzależniona musi zostać poinformowana o sposobie leczenia, a także o spodziewanych korzyściach, które wynikają z podjęcia i kontynuowania terapii. Trzeba zaznaczyć, że leczenie i powodzenie terapii nie zależy od wieku ani płci. Najważniejsze jest zaangażowanie i chęć zmiany swojego życia na lepsze. 

Zaangażowanie w terapię – co oznacza?

Uzależnienie to choroba i problem natury psychicznej. Oznacza to, że może wymagać wiele zaangażowania, aby udało się pokonać nałóg. Uświadomienie sobie problemu pomaga w kontakcie ze specjalistą z ośrodka leczenia uzależnień, który mimo stosowania najwyższych standardów postępowania, ma przed sobą trudne zadanie. Osoba uzależniona musi wykazywać chęć do działania i zmian, otwarcie rozmawiać o swoich obawach i lękach, sumiennie wykonywać zlecone ćwiczenia i codziennie starać się pokonać nałóg. Terapia uzależnień dla Częstochowian, prowadzona przez ośrodek FreeDom, obejmuje naukę rozpoznawania mechanizmów skłaniających do trwania w uzależnieniu, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć problem i wyjść z nałogu.

Nasze porady – jak wytrwale dążyć do celu?

Jesteśmy ludźmi i strach przed zmianą dotyka większość z nas. Obawa, że stracimy motywację, energię i zapał, może być tak silna, że nie uda się zrealizować zamierzonego celu. Wiele zależy od sytuacji, charakteru, a także od środowiska. Co robić, aby wytrwać w postanowieniach?

  • Rozmowa z bliskimi – otaczanie się ludźmi, którzy w nas wierzą i na których można polegać, bardzo pomaga w realizacji planów i marzeń. Możliwość porozmawiania z kimś, kto nas wysłucha bez oceniania, działa zbawiennie na nerwy.
  • Nieoszukiwanie siebie samego – uświadomienie sobie, że ma się problem to jedno, ale wytrwanie w tym i motywacja do zmian, to drugie. Nie oszukuj się, że nie potrzebujesz terapii i sam sobie poradzisz. Musisz mieć odwagę, aby stanąć przed lustrem i przyznać się do swoich błędów, ale jednocześnie mieć świadomość swoich zalet i sukcesów. 
  • Refleksja nad zachowaniem i możliwymi skutkami – uzależnienia utrudniają codzienne funkcjonowanie i niszczą szansę na zdrowe, długie i szczęśliwe życie. Codzienna refleksja nad zachowaniem, zastanowienie się nad podejmowanymi krokami i umacnianie się w przekonaniu, że uzależnienie to duży problem, pomoże utrzymać motywację.
  • Myślenie pozytywne – nawet jeśli jesteś uzależniony, nie oznacza to, że jesteś gorszy od innych. Unieś głowę wysoko i walcz o swoje szczęście, ponieważ nikt nie zrobi tego za Ciebie. Pozytywne myślenie bardzo w tym pomoże.

Dlaczego warto podjąć leczenie uzależnień jak najszybciej?

Uzależnienie to postępujący, wyniszczający ciało i duszę proces. Zatrzymanie go na wczesnych etapach jest bardzo trudne, ponieważ zwykle nie zauważa się wtedy problemu. Uświadomienie sobie, że jest się uzależnionym, jest bardzo ważne. Niekiedy dochodzi do tego dopiero pod wpływem wielu rozmów lub kłótni z najbliższymi. Leczenie uzależnień warto zacząć jak najszybciej, ponieważ jest wtedy duża szansa na krótszą i skuteczniejszą terapię. Ośrodek terapii uzależnień to szansa na nowe, lepsze życie. Chociaż początki bywają trudne, to jest wiele przykładów na to, że uzależnienie da się pokonać. Wystarczy mieć zapewnione odpowiednie warunki do terapii i pracy nad sobą, a także skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array