gdansk_rejs_wp

Wśród najbardziej atrakcyjnych turystycznie polskich miast Gdańsk zajmuje stałe miejsce. To ponad tysiąc lat historii, niezliczone zabytki oraz wiele zadbanych parków i terenów zielonych. Ogromnym atutem Gdańska jest jego położenie tuż nad wodami Zatoki Gdańskiej, będącej częścią Bałtyku, ale też nad rzekami Motławą i Martwą Wisłą. Będąc w tym mieście na wakacjach, warto skusić na wycieczkę statkiem. Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem trasy.

Rejs do Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska to jeden z symboli miasta. Powstała tuż po zakończeniu II wojny światowej, na terenach dawnych stoczni niemieckich i szybko stała się jednym z największych tego typu zakładów w naszym kraju. W historii zapisała się za sprawą protestów Grudnia 1970, powstania NSZZ „Solidarność” czy podpisania na jej terenie porozumień sierpniowych w 1980 roku. W połowie lat 90. Stocznia została postawiona w stan upadłości, a chociaż działa do dzisiaj, to zajmuje coraz mniejszą powierzchnię – pozostałe tereny są przekształcane w przestrzeń rozrywkową i mieszkalną. Wciąż jednak można tam zobaczyć majestatyczne dźwigi, hale oraz budowane lub remontowane statki. Właśnie to miejsce jest jednym z najpopularniejszych celów, jeśli chodzi o rejs statkiem Gdańsk. Podróż zaczyna się na zabytkowym Głównym Mieście, w okolicach Targu Rybnego – placu, na którym w dawnych czasach handlowano złowionymi w Motławie rybami. Tuż po rozpoczęciu rejsu z okien tramwaju wodnego roztacza się przepiękny widok na Długie Pobrzeże z charakterystycznym Żurawiem, Zieloną Bramą oraz bogato zdobionymi kamienicami. Po drugiej stronie widać natomiast niedawno odrestaurowaną Wyspę Spichrzów z nowoczesną, ale nawiązującą do tradycji zabudową mieszkalną i kołem widokowym, a także wyspę Ołowiankę z Polską Filharmonią Bałtycką i Narodowe Muzeum Morskie ze statkiem Sołdek. Cały rejs, wraz z powrotem, trwa około godziny.

Rejs na Westerplatte

Dla osób, które chcą spędzić więcej czasu na wodzie, polecamy blisko dwugodzinny rejs na Westerplatte. To niewielki półwysep, który jednak trwale zapisał się w historii naszego kraju. W okresie międzywojennym utworzono tam Wojskową Składnicę Tranzytową, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez niemiecki pancernik Schlezwig-Holstein, rozpoczynając pierwszą bitwę II wojny światowej. Bohaterska obrona osamotnionego garnizonu trwała przez tydzień. Na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięto w tym miejscu 25-metrowy Pomnik Obrońców Westerplatte, ustawiony na 20-metrowym kopcu. Pomnik jest doskonale widoczny ze statków pływających po Martwej Wiśle.

Po drugiej stronie rzeki wznosi się natomiast charakterystyczna, nietypowa latarnia Portu Północnego. Właśnie to miejsce stanowi cel drugiej z najpiękniejszych tras rejsowych po mieście. Jeżeli wybierzesz tramwaj wodny Gdańsk odsłoni przed Tobą swoje najładniejsze oblicze. Rejs ponownie rozpoczyna się przy Targu Rybnym, a jego trasa biegnie przez tereny stoczniowe. W tych okolicach Motława wpływa do Martwej Wisły, którą statek płynie dalej, mijając obszary przemysłowe, ale także zabytkową Twierdzę Wisłoujście – kompleks fortyfikacyjny, którego najstarsze zabudowania sięgają XV wieku. Dziś jej teren został estetycznie zrewitalizowany, gwarantując niezapomniane widoki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array