young-female-cosmetologist-doctor-with-medical-dropper-white-background1

Kosmetyki towarzyszą nam na co dzień. Używamy ich do codziennej pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, aby produkty, z których korzystamy były w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Zanim kosmetyk trafi na półki sklepowe, musi przejść szereg badań mikrobiologicznych, laboratoryjnych oraz badania dermatologiczne. Jakie badania muszą przejść kosmetyki, zanim trafią do sprzedaży?

Badania mikrobiologiczne kosmetyków

Podstawą dopuszczenia kosmetyku do użytku, jest jego sprawdzenie pod kątem obecności niebezpiecznych dla konsumentów szczepów mikroorganizmów. W związku z tym, jednym z najważniejszych etapów badań poprzedzających dopuszczenie kosmetyku do obiegu, są badania mikrobiologiczne. W praktyce specjalistyczne laboratoria analizują skład kosmetyku pod kątem obecności mikrobów takich jak staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa oraz równie niebezpiecznych dla zdrowia candida albicans i escherichia coli.

Oprócz tego wymagane są badania odnoszące się do ilości tlenowych mikroorganizmów mezofilnych oraz obecności pleśni i drożdży. Jeżeli dany kosmetyk nie przejdzie pierwszej fazy badań uzyskując pozytywne wyniki, nie jest możliwe dopuszczenie go do sprzedaży, a nawet do kolejnego kroku analiz, jakim są badania fizykochemiczne.

Badania fizykochemiczne

Kolejnym etapem badań, od którego zależy możliwość wprowadzenia kosmetyku do obiegu, są badania fizykochemiczne. Polegają one przede wszystkim na ocenie zapewnień producenta pod kątem właściwości i działania oraz analizie jakości produktu. Podczas tej fazy ocenie podlega między innymi stan skupienia oraz woń i barwa. Są to badania organoleptyczne, do których analizy korzysta się po prostu ze zmysłów węchu, wzroku i dotyku.

Ponadto kosmetyk musi przejść pomiary pH, by można było określić jego odczyn. Co więcej, analizie poddaje się jego lepkość, gęstość i stabilność. To ostatnie badanie ma na celu sprawdzenie tego, jak kosmetyk i opakowanie zachowują się pod wpływem zmian temperatury, czy działania promieni słonecznych. Na koniec sprawdza się też ewentualne interakcje samego kosmetyku z opakowaniem, w którym ma być sprzedawany.

Badania dermatologiczne

Równie ważnym etapem, jak badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne, są badania dermatologiczne. Mają one na celu ustalenie, jak dany kosmetyk wpływa na skórę osób testujących. Dzięki tym badaniom możliwe jest wykluczenie niepożądanych działań preparatu. Ze względu na to, że testy odbywają się na ludzkiej skórze, badania te przebiegać powinny pod nadzorem lekarza dermatologa.

Badania dermatologiczne pokazują, czy na skórze, na którą nanosi się próbkę kosmetyku, nie pojawiają się zaczerwienienia, krostki czy podrażnienia mogące świadczyć o alergizujących właściwościach znajdujących się w preparacie substancji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array