pexels-andrea-piacquadio-3760069

Nie zawsze jest tak, że posadę, o którą ubiega się większa grupa osób, zdobywa kandydat o najlepszych kompetencjach. Czasami więcej może zależeć od tego, czy te umiejętności ktoś zdoła w ogóle przedstawić. Współczesny rynek pracy potrafi przerazić, ale w rzeczywistości jest skonstruowany w taki sposób, by każdy mógł znaleźć w nim dla siebie miejsce. Pierwszymi porażkami w trakcie rekrutacji nie należy się zatem przesadnie martwić i zniechęcać. Jak zatem szybko i łatwo znaleźć pracę?

Doświadczenie ważniejsze od pieniędzy

Ludzie często są zbyt wcześnie nastawieni na wysokie pensje i posady. Świeżo upieczonym absolwentom wydaje się, że zasługują na to, by zarabiać dokładnie tyle, co ludzie z dziesięcioletnim albo dwudziestoletnim doświadczeniem. Sama możliwość zdobycia stażu bywa natomiast często ważniejsza od pieniędzy. Oczywiście na darmowe praktyki nie warto się zgadzać, ale nie ma nic złego w tym, że będą gorzej płatne, o ile człowiek rzeczywiście coś z nich wyniesie – chociażby możliwość wpisania jakiejś znanej firmy do swojego CV. Na takie pierwsze prace warto więc patrzeć bardziej przyszłościowo. Myśleć nie o tym, ile zarobi się na nich w danym momencie, a ile ewentualnie dzięki nim uzyska się w przyszłości. 

Profesjonalne CV

W dzisiejszych czasach dość dużą wagę przykłada się również do wyglądu CV. Szukanie pracy należy więc rozpocząć nie od przejrzenia wszystkich możliwych ofert, a od poświęcenia przynajmniej kilku godzin na skonstruowanie życiorysu i zadbanie o każdy jego aspekt. Liczy się i zawartość, i wygląd dokumentu. Jeżeli bowiem estetyka życiorysu będzie pozostawiać sporo do życzenia, istnieje ryzyko, że niektórzy rekruterzy odrzucą je już w przedbiegach, nawet do niego nie zaglądając. Do takiej sytuacji absolutnie nie wolno dopuścić, by przypadkiem przez złe CV nie stracić szansy na świetną pracę. Przygotowanie atrakcyjnego życiorysu nie powinno być teraz żadnym problemem. Śmiało można go bowiem stworzyć przy użyciu wygodnych i intuicyjnych kreatorów, dostępnych na wielu popularnych stronach internetowych. 

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Okropnym błędem popełnianym przez kandydatów jest też brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Na najlepsze oferty pracy chętnych jest wielu, a więc nie można pozwolić sobie na to, by być gorszym od pozostałych uczestników. Oni na pewno przygotują się do czekającej ich rozmowy rekrutacyjnej, dlatego samemu także warto to zrobić i włożyć w to nieco wysiłku. Trzeba przede wszystkim jak najlepiej zapoznać się z firmą, u której chce się uzyskać angaż. Praktycznie na każdej rozmowie rekrutacyjnej padają pewne podstawowe pytania na temat pracodawcy, czyli tego, czym zajmuje się firma, jak wyglądała jej historia oraz jaka jest jej motywacja czy cele.

Zdobywanie znajomości – networking

Za sprawą odpowiednich znajomości lepiej funkcjonuje się nie tylko w życiu prywatnym, ale również i w życiu zawodowym. Kontakty mogą pomóc w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną do ważnej firmy czy w ogóle pozyskiwaniu informacji z pierwszej ręki o przeprowadzanej bądź planowanej rekrutacji. Dzięki znajomościom szukanie pracy zawsze będzie szybsze i łatwiejsze. A te wartościowe kontakty można zdobywać na wiele różnych sposobów, czasem i podczas stania w kolejce do kasy bądź przy wykonywaniu treningu siłowego w klubie fitness. Warto być człowiekiem otwartym, przyjaznym dla innych osób i pozytywnie nastawionym do różnych nowości. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array