Housemaid cleaning a bathroom, closeup shot

Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których bardzo trudno utrzymać porządek. Codzienne użytkowanie przez wszystkich domowników sprawia, że brud pojawia się jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Jeśli czyszczenie płytek w łazience spędza Ci sen z powiek zachęcamy do przeczytania naszego poradnika. Podpowiadamy jak wyczyścić brudne płytki w łazience przy użyciu bezpiecznych i skutecznych środków.

Jak myć żeby domyć?

Płytki ścienne i podłogowe, fugi a także armatura łazienkowa wymaga specjalnych zabiegów by utrzymać ją w czystości. Kluczem do sukcesu jest systematyczne sprzątanie, które uchroni nas od zalegającego brudu, który trudno usunąć. Sprzątanie warto rozpocząć od odkurzenia podłogi, by nie dopuścić do roznoszenia się brudu.

Rynek obfituje w całą masę specjalistycznych środków, dzięki którym pozbędziemy się uporczywego brudu, kamienia i zacieków. Używajmy środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Niewłaściwe używanie może doprowadzić do porysowania powierzchni. Unikajmy używania ostrych przedmiotów takich jak noże czy druciane szczotki. Mycie glazury najlepiej rozpocząć po wzięciu gorącego prysznica lub kąpieli. Para wodna, która skropliła się na kafelkach znacznie ułatwi czyszczenie. Do mycia płytek najlepiej sprawdza się ciepła woda z niewielkim dodatkiem szamponu. Unikajmy skoncentrowanych płynów do naczyń, zostawiają zacieki i nalot trudny do usunięcia, a także środków czyszczących z drobinkami, które mogą zarysować powierzchnię płytek. Wystrzegajmy się mycia gorącą wodą. Miejsca szczególnie narażone na powstawanie kamienia i zacieków na bieżąco wycierajmy do sucha. Płytki pod prysznicem oraz wanna to miejsca, które warto przecierać codziennie.

Domowe i naturalne sposoby na czyste płytki

Pogromcy łazienkowego brudu znajdą się niemalże w każdej kuchni czy sklepie spożywczym. Do usunięcia osadu wapiennego warto sporządzić preparat domowej roboty. Wystarczy dwie szklanki wody wymieszać z 2 łyżkami kwasku cytrynowego oraz 5 łyżkami płynu do mycia naczyń. Środek rozpylać bezpośrednio nad uciążliwym osadem, a następnie przetrzeć ściereczką i zmyć ciepłą wodą. Zacieki usuniemy także pocierając skórkami po świeżych pomarańczach. Wyciśnięty sok należy zmyć wodą po około 30 minutach.

Z kamieniem poradzi sobie ocet rozcieńczony letnią wodą w proporcji 3:1. Ten zabieg stosujmy jednak z umiarem gdyż środki o kwaśnym odczynie stosowane w nadmiarze nie są najlepsze dla płytek łazienkowych. Za to do czyszczenia rdzy kwaśne środki czyszczące sprawdzą się idealnie. W przypadku bardzo uciążliwych plam warto przygotować papkę z sody kuchennej oraz wody.

Sen z powiek spędzają również wszelkie tłuste plamy pozostałe po użyciu różnego rodzaju olejków. Łatwo je zmyć tworząc środek na bazie soli emskiej oraz niewielkiej ilości płynu do naczyń oraz wody.

Pamiętajmy by wszystkie własnoręcznie przygotowane domowe środki obficie spłukiwać czystą wodą. Płytki podłogowe na koniec sprzątania trzeba przetrzeć ciepłą wodą za pomocą mopa. W przypadku ściennych kafli warto je spryskać, a następnie wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry. Umyte płytki zostawmy do całkowitego wyschnięcia by nie tworzyć widocznych śladów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array