wirusy-mycie rak
Jak się zabezpieczać przed wirusami?

W dobie wielu wirusów, które w bardzo łatwy i szybki sposób się rozprzestrzeniają i przenoszą z człowieka na człowieka, warto poznać kilka zasad, które skutecznie im to utrudnią. W poniższym artykule dowiesz się, jak zabezpieczać się przed wirusami i jak dbać o swoje zdrowie i higienę.

Wirusy – jak się przenoszą?

Na świecie istnieją miliony bakterii i wirusów, które mogą bardzo szybko zaatakować organizm ludzki. Sprzyjają temu najczęściej proste ludzkie błędy, takie jak złe nawyki higieniczne i brak ostrożności. Niestosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych oraz zbyt duża pewność siebie, stanu swojego zdrowia i odporności zwiększają szansę zarówno na zarażenie, jak i zarażanie innych. Wirusy i bakterie najbardziej aktywne stają się najczęściej jesieni i zimy. Najczęściej przenoszą się drogą kropelkową, czyli poprzez kropelki wydostające się z dróg oddechowych – przez nos i usta. Czasami są w stanie utrzymywać się w powietrzu, a także na poszczególnych przedmiotach i powierzchniach.

Infekcje wirusowe – objawy

Początki infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych w wielu przypadkach wyglądają tak samo. Na początku odczuwa się ogólne zmęczenie organizmu, a z czasem pojawia się kaszel, katar i podwyższona temperatura. Taki stan utrzymuje się najczęściej kilka dni. Jednak zaniedbanie i zbagatelizowanie początków infekcji może nieść za sobą bardzo negatywne skutki i przekształcić się w infekcje bakteryjną. Wtedy konieczna jest antybiotykoterapia bądź środki jeszcze bardziej radykalne.  

Jak się uchronić przed wirusami?

Najlepszą i naturalną ochroną przed wirusami jest przede wszystkim właściwa higiena. Najczęstsze popełniane błędy to:

  • niedokładne mycie rąk – często na tę czynność poświęca się zaledwie kilka sekund i nie używa się żadnego mydła; ręce myć należy w ciepłej wodzie przez minimum 15 do 30 sekund, do tego celu warto używaź detergentu, a na koniec wytrzeć dłonie w czysty ręcznik; ręce myć należy kilka razy dziennie,
  • dotykanie ust, nosa i oczu – nawyk dotykania swojej twarzy znacznie zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa do swojego organizmu; warto zatem walczyć z nim za wszelką cenę,
  • nieodpowiednie zasłanianie ust podczas kichania i kasłania – bardzo wiele osób zasłania usta dłonią bezpośrednio przenosząc na jej powierzchnię różnego rodzaju patogeny; do tego celu najlepiej jest użyć chusteczki higienicznej bądź zgiętego łokcia,
  • używanie tych samych chusteczek higienicznych kilka razy – chusteczki powinno używać się tylko raz; po użyciu należy ją niezwłocznie wyrzucić do kosza na śmieci, a następnie dokładnie umyć ręce; używanie chusteczek kilka razy to prosta droga do przenoszenia wirusów.

Najniebezpieczniejsze wirusy

Zbiorowa odpowiedzialność za innych i przestrzeganie podstawowych zasad higieny to klucz w walce z rozprzestrzeniającymi się wirusami. Jednym z najniebezpieczniejszych wirusów jest wirus grypy. W Polsce rocznie notuje się około 4 milionów zarażeń bądź podejrzeń zarażenia. Nieleczona grypa może wywołać powikłania prowadzące do śmierci.

Szczególnie groźne są nowe wirusy, które są nieznane dla lekarzy i naukowców. Brak szczepionki, a nawet podstawowej wiedzy na temat zwalczania tego typu patogenów, prowadzić mogą do prawdziwej katastrofy.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Marcin
    2 maja 2020

    Zasada jest prosta – jak jestes chory to siedź w domu, a nie łaź po mieście i zarażaj innych :////

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array