pexels-uitbundig-8190165

Nałóg niestety często potrafi bardzo przytłoczyć. Półśrodki nie zawsze się sprawdzają, a niesystematyczna walka z uzależnieniem kończy się powrotem do starych nawyków. Jak jednak skutecznie rzucić palenie?

Przygotuj się do walki z nałogiem

Wiesz, że nie będzie tak łatwo. Możesz odczuwać objawy odstawienia i możliwe, że będziesz cierpieć z powodu trudnych do opanowania pragnień. Spróbuj zrozumieć, co powoduje te impulsy i przygotuj plan, co zrobisz, gdy wystąpią.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wyrzuć wszystkie zapalniczki, popielniczki i paczki papierosów. Również te, które ukryłeś w szufladzie w razie nagłych wypadków. Umieść znaki „Zakaz palenia” w widocznych miejscach – np. na biurku, w szafie, w łazience, aby przypomnieć sobie o nowym postanowieniu. Ciągłe wizualne przypomnienia mogą dodać otuchy.

Rozmawiaj z bliskimi

Uprzedź wszystkich, że rzucasz palenie – znajomych, współpracowników, szefów, członków rodziny, a nawet sąsiadów. Jeśli boisz się im powiedzieć, ponieważ uważasz, że nie odniesiesz sukcesu w walce z nałogiem, pomyśl o tym z innej perspektywy – poinformowanie wszystkich o podjętej próbie uchroni Cię przed porażką! Zbierz znajomych, którzy rzucili palenie i utwórz grupy wsparcia. Uwzględnij również bliskich palących tych, którzy również myślą o rzuceniu palenia, oraz przyjaciół niepalących, aby mogli Cię wspierać. Zapisz ich numery w swoim telefonie i wyślij wiadomość lub zadzwoń do nich, gdy masz ochotę zapalić. Nie musisz rezygnować sam. Znajdź wsparcie i zachętę od przyjaciół, rodziny lub ukochanej osoby. Dołącz do programu rzucania palenia, aby zaufać profesjonalnemu doradcy, gdy poczujesz, że tracisz determinację. Podziel się z nim swoimi problemami i uczuciami, spróbuj nawiązać kontakt z innymi. W ten sposób zmniejszysz swój ładunek emocjonalny, a także zapewnisz sobie komfort i wsparcie podczas próby rzucenia palenia.

Zajmij głowę i ręce

Przygotuj tzw. zestaw ratunkowy, który odwróci Twoją uwagę od zachcianek. Niektóre przedmioty, które możesz włożyć do takiego zestawu, obejmują słodycze bez cukru, odtwarzacz MP3 czy przenośne gry, które rozproszą Twój umysł. Za każdym razem, gdy masz ochotę zapalić, włóż do ust miętówkę bez cukru lub wypij wodę. Zajmowanie rąk i ust to często wszystko, co musisz zrobić, aby przezwyciężyć chęć zapalenia.  Łaknienie i objawy odstawienia będą łagodniejsze. Zawsze myślałeś o nauce nowego języka lub nowego hobby? Nadszedł czas, aby to zrobić. Zapisz się na zajęcia, zacznij uczyć się gry na instrumencie – np. perkusja może być dobrym narzędziem łagodzącym stres, lub zacznij grać w gry komputerowe.

Zrozum głód nikotynowy

Nikotyna zawarta w papierosach jest silnym narkotykiem i może być tak samo uzależniająca jak heroina czy kokaina. Nie u każdego występują jednak objawy odstawienia nikotyny. Tylko około 20% palaczy doświadczy silnych wrażeń abstynencyjnych. Często znikną one po pierwszych dwóch lub trzech tygodniach, kiedy zacznie się poprawiać samopoczucie. Objawy odstawienia są zwykle najgorsze w ciągu pierwszych 48 godzin i jest to normalna reakcja organizmu, który zaczyna się regenerować. 

Ćwicz oddech, medytuj

Przez lata nauczyłeś się używać palenia jako mechanizmu radzenia sobie z codziennymi stresami i bolączkami. Musisz teraz przeprogramować swój umysł, aby zamiast tego używał innych schematów. Wykonuj ćwiczenia głębokiego oddechu, które pomogą Ci się zrelaksować. Koncentracja na ciele i oddechu to skuteczny sposób na pokonanie zachcianek. Pomyśl o zajęciach jogi lub stretchingu.

Myśl pozytywnie

Wizualizuj sobie siebie jako kogoś, kto przezwyciężył nałóg i teraz czuje się dobrze – zdrowy i wolny od toksycznego dymu. Często wyobrażenie lepszej wersji swojego ja, pomoże kształtować nastawienie do osiągnięcia celu i wzmocni motywację. Uśmiechaj się i używaj pozytywnych słów w myślach lub w rozmowie z innymi. Będziesz zaskoczony, jak zaraźliwe mogą być pełne szczęścia postawy. Kiedy jesteś pozytywny i czujesz się dobrze, ludzie naturalnie lubią przebywać z tobą.

Bądź aktywny

Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny w Twoim organizmie, dając naturalne poczucie dobrego samopoczucia. Jeśli nie masz czasu na treningi siłowe lub pływanie, spróbuj wykonywać tylko kilka prostych ćwiczeń, takich jak wchodzenie po schodach lub szybki spacer na przystanek autobusowy czy do sklepu.

Pamiętaj, że walka z nałogiem to proces – bądź silny, konsekwentny i pozytywnie nastawiony. Powiedz sobie, że możesz to zrobić! Rzucenie palenia może być wyzwaniem, ale silna wola pomoże Ci osiągnąć sukces.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array