sewer-pipes-2259514_1280

Rury drenarskie najczęściej wykorzystuje się do odprowadzania nadmiaru wód gruntowych lub opadowych, które gromadzą się wokół budynku. Aby taki system odprowadzający mógł prawidłowo funkcjonować, należy użyć do tego odpowiednich rur drenarskich oraz prawidłowo je ułożyć i połączyć ze sobą. Jak to zrobić? Czym są rury drenarskie?

Co to jest rura drenarska?

Rura drenarska, którą można znaleźć na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rury-drenarskie-i-akcesoria wraz z niezbędnymi akcesoriami, jest rodzajem rury o specjalnym przeznaczeniu do budowania podziemnych systemów odprowadzającym wodę. Mogą one się okazać niezbędne, w szczególności, gdy buduje się dom z podpiwniczeniem, na wzniesieniu lub na gruncie nieprzepuszczalne gliny i iły. Dzięki zastosowaniu rur drenarskich, spiętrzona woda będzie mogła swobodnie spływać z terenu wokół nieruchomości. Pozwoli to ochronić mury oraz fundamenty przed szkodliwą działalnością wilgoci. 

Rury drenarskie wykorzystuje się również do odwadniania pól i łąk, dróg, lotnisk i torowisk, parkingów, dużych placów i terenów przemysłowych. Elementy te również okazują się przydatne do tworzenia drenażu roztrząsającego w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Wówczas niezbędne jest wykorzystanie specjalnej rury drenarskiej do szamba. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje rur drenujących. Najczęściej produkuje się je z tworzywa sztucznego, które odporne jest na korozję i uszkodzenia mechaniczne. 

Rura drenarska w otulinie czy bez otuliny?

Do stworzenia systemu drenażowego wokół domu jednorodzinnego powinno się stosować rury drenarskie w otulinie o średnicy minimum 100 mm. Otulina zwykle wykonana jest z geowłókniny, która pełni funkcję filtra chroniącego otwory przewodu przed zatykaniem się przez cząsteczki gruntu. Taką otulinę zalecają specjaliści, ale nie zawsze jest ona konieczna. To czy powinna być zastosowana rura drenarska w otulinie, czy bez, decyduje rodzaj gruntu oraz to, czy wokół przewodów drenażowych ułożona jest odpowiednia warstwa filtracyjna. Najczęściej taką warstwę wykonuje się ze żwiru i otacza rury w warstwie o grubości do 20 cm. 

Rura drenarska bez otworów czy z otworami?

Drenaż opaskowy wokół budynku ma z założenia za zadanie zbierać nadmiar wody gruntowej i opadowej, a następnie odprowadzać ją na przykład do kanalizy. Właśnie dlatego do wykonania takiego systemu drenażowego służą rury z otworami, przez które wody wnikają z gruntu do przewodu drenażowego. Dziury znajdują się na całej powierzchni rur, dzięki czemu gromadzona jest woda napływająca z każdego kierunku. Na takich odcinkach pełnią one tylko i wyłącznie rolę transportową.  

Jak głęboko kłaść rury drenarskie?

Skuteczność zainstalowanego systemu drenażowego zależy przede wszystkim od prawidłowego montażu rur. Standardowa opaska układana jest wokół budynku pod warstwą ziemi. Większość inwestorów ma jednak wątpliwość, jak głęboko powinny być osadzone rury drenarskie. Ogólnie jej początek powinien być zamontowany mniej więcej w połowie ławy fundamentowej, na głębokości około 60-80 cm. Kolejne elementy rurowe powinny być kładzione ze spadkiem wynoszącym około 0,5% w kierunku studzienek kanalizacyjnych. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array