odnawianie_mebli_wp

Odświeżając stare meble, możesz w kreatywny, ekologiczny oraz oszczędny sposób nadać wyposażeniu zupełnie nowego wyglądu. Wiele osób uważa, że odrestaurowanie mebli jest trudne lub czasochłonne, ale w rzeczywistości – z odpowiednim podejściem i narzędziami – bez problemu przeprowadzisz prace samodzielnie w domowym zaciszu. Podpowiemy Ci jak w prosty sposób odnowić drewniane wyposażenie wnętrz, aby cieszyć się nim przez długie lata.

Krok 1: Przygotowanie wyposażenia

Do renowacji mebli warto odpowiednio się przygotować – wtedy wszystko pójdzie sprawniej. Na pewno warto zgromadzić podstawowe wyposażenie do pracy z drewnem. Przydatne będą takie narzędzia i akcesoria jak np.: papier ścierny, młotek, wiertarka, ściski stolarskie, obcęgi, pędzle, dłuta, brzeszczot czy klin do drewna. Oczywiście dobór poszczególnych elementów wyposażenia będzie zależał od planowanych działań. Lepiej jednak zawsze mieć za dużo praktycznych narzędzi pod ręką, niż co chwilę wybierać się do warsztatu lub sklepu.

Krok 2: Czyszczenie mebli

Podstawą prac renowacyjnych będzie dokładne wyczyszczenie mebli ze wszystkich zabrudzeń – kurzu, osadów, wykwitów itd. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej szmatki i wody z mydłem, ale w przypadku bardzo zanieczyszczonych elementów warto zastosować specjalistyczne preparaty do drewna. Jeśli na meblach znajduje się stara farba, należy ją usunąć. W takiej sytuacji pomocny będzie papier ścierny lub elektryczna szlifierka. By wyposażenie nie przesuwało się po podłodze podczas ścierania farby, podłóż pod jego spód klin do drewna.

Krok 3: Naprawa uszkodzeń

Jeśli na meblach widoczne są uszkodzenia, takie jak pęknięcia, zadrapania czy wgniecenia, należy je naprawić. Do tego celu możesz użyć masy do drewna, która pozwoli na dokładne wypełnienie ubytków. W przypadku większych uszkodzeń konieczna może być wymiana całych elementów. Podczas ich mocowania sięgnij po ściski stolarskie – z pomocą tych akcesoriów precyzyjnie przykręcisz lub przykleisz każdy element. Natomiast podczas usuwania zniszczonych fragmentów możesz wykorzystać wspomniany już klin do drewna. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie zawiasy przy drzwiczkach mebli czy prowadnice szuflad. Wymiana w takim przypadku nie jest kosztowna ani skomplikowana, a znacząco podnosi komfort użytkowania wyposażenia.

Krok 4: Malowanie lub lakierowanie

Gdy mebel jest już wyczyszczony, a wszystkie uszkodzenia naprawione, możesz przystąpić do malowania jego powierzchni. Wybierz farbę lub lakier, który będzie odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli planujesz użytkować meble na zewnątrz (np. na przydomowym tarasie), sięgnij po produkty zabezpieczające przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych – przede wszystkim wilgocią. Możesz zastosować kilka warstw farby lub lakieru, aby uzyskać lepsze pokrycie drewnianej powierzchni. Podczas malowania przydatny będzie duży i mały pędzel, aby łatwo dostać się do wszystkich zakamarków mebli.

Krok 5: Dodawanie nowych elementów

Zdarza się, że podczas prac renowacyjnych pojawi się potrzeba lub po prostu chęć zwiększenia funkcjonalności mebla, lub nadanie mu zupełnie nowego wyglądu. Wtedy warto wykorzystać takie elementy, jak uchwyty, nóżki czy ozdobne listwy i przykręcić je po pomalowaniu powierzchni pierwszą warstwą farby. Dzięki temu mebel nabierze zupełnie nowego charakteru. Pamiętaj jednak, by po montażu dodatkowych elementów całość jeszcze raz pomalować, uzyskując maksymalnie estetyczny efekt pracy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array