depositphotos_275758770_l_wp

Nabycie lub przyjęcie w posiadanie nieruchomości przez osoby prawne wymaga dopełnienia ważnych formalności. Jedną z nich jest złożenie deklaracji DN-1. Firmy muszą taki dokument składać na początku każdego roku. Sprawdź, do jakiego organu podatkowego złożyć formularz DN-1 i jakie są alternatywy dla tradycyjnych, papierowych formularzy.

Deklaracja DN-1 – do jakiego urzędu złożyć?

Podatek od nieruchomości należy do podatków lokalnych – zasila budżety miast i gmin, które wykorzystują je na szeroko pojęty pożytek publiczny. Formularz DN-1 należy wiec złożyć do urzędu miasta lub gminy właściwego według miejsca położenia przedmiotu opodatkowania. To ważne, szczególnie gdy zakupiony grunt, budynek czy budowla znajdują się daleko od siedziby firmy czy miejsca zamieszkania podatnika.

Osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym oraz spółkom niemającym osobowości prawnej deklaracja DN-1 służy nie tylko do zawiadomienia organu podatkowego o nabyciu lub utrzymaniu nieruchomości, ale też do wyliczenia wysokości podatku. O ile bowiem osobom fizycznym urząd wylicza podatek, a o jego wysokości informuje drogą decyzji, o tyle osoby prawne wyliczają jego wysokość samodzielnie – podobnie jak kwoty rat. Wszystkie te dane zawiera formularz DN-1.

Jak złożyć deklarację DN-1?

Deklarację DN-1 można złożyć bezpośrednio w urzędzie – zanieść wypełniony formularz w tradycyjnej formie papierowej, wysłać pocztą lub przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Po zakupie lub przejęciu nieruchomości w posiadanie podatnik ma na to 14 dni. Ponadto osoby prawne muszą składać druk DN-1 co roku – do 31 stycznia. 

Tradycyjne, papierowe formularze dostępne są w każdym urzędzie miasta lub gminy. Wersję elektroniczną – w tym interaktywną – można pobrać ze strony urzędu lub m.in. rządowego portalu podatki.gov.pl.

Niuanse urzędowych formularzy

Wypełnianie pól deklaracji DN-1 sprawia trudność niejednemu podatnikowi. Tymczasem prawidłowe dokonanie wyliczeń jest szczególnie ważne – błędy mogą wygenerować nadpłatę lub niedopłatę podatku, a co za tym idzie także groźbę odsetek karnych.

Jedną z największych trudności w tradycyjnym wypełnianiu urzędowego druku jest konieczność podania stawek podatku od nieruchomości. Należy pamiętać, iż stawki te nie są określone odgórnie dla każdego polskiego podatnika. Miasta i gminy, w oparciu o własne dane, samodzielnie ustalają wysokość stawek. Minister Finansów w corocznym obwieszczeniu uchwala jedynie stawki maksymalne, których kwoty określone przez gminy nie mogą przekroczyć.

Alternatywą dla uzupełniania pól druku DN-1 jest Kalkulator Przyjaznych Deklaracji. To intuicyjne narzędzie, które samo dopasowuje stawki podatku od nieruchomości oraz automatycznie dokonuje potrzebnych wyliczeń. Zamiast formularza, mamy tu czytelny system kafelkowy – ukazano w nim rodzaje nieruchomości w prosty sposób, tak by żaden użytkownik nie miał wątpliwości, którą opcję wybrać. 

Kalkulator Przyjaznych Deklaracji krok po kroku prowadzi podatnika przez proces generowania deklaracji DN-1 wraz z niezbędnymi załącznikami. To korzystniejsza alternatywa nie tylko dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w wypełnianiu formularzy, ale też dla wszystkich, którzy chcą oszczędzić czas i mieć pewność prawidłowości rozliczeń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array