jeczmien
jęczmień

Gradacja gatunkowa insektów atakujących uprawy mobilizuje do ich skutecznego zwalczania. Często są czynnikiem degradującym rośliny, owoce i warzywa. Przenoszą choroby i negatywnie wpływają na uzyskany plon. Jakie szkodniki występują w Polsce najczęściej?

Mszyce

Ich działanie polega na wysysaniu soków i składników odżywczych z roślin. W ten sposób doprowadzają do więdnięcia upraw, osłabienia łodyg i wybielania zbóż. Warto zastosować na nie odpowiedni insektycyd, który nie będzie negatywnie wpływał na funkcjonowanie zbóż, a zapewni jednocześnie eliminację szkodników. Zbagatelizowanie obecności mszyc w postaci larw lub dorosłych osobników może spowodować zmniejszenie jakości mąki uzyskanej ze zboża. Liniowo przekłada się to na zyski rolników. Firma Syngenta poleca więc zastosowanie skutecznych środków ochrony.

Pryszczarek zbożowiec

Jest to insekt z gatunku muchówek. Jego szkodliwe działanie polega na przedostawaniu się do pochwy liściowej i dalej w okolice węzła na źdźble. Wewnątrz rośliny namnażają się, pozostawiając larwy. Rośliny dotknięte działaniem tych insektów zbyt wcześnie dojrzewają, są niedorozwinięte i nie przynoszą zamierzonego plonu. Czasem ich działania jest maj, więc odpowiedni insektycyd należy zastosować odpowiednio wcześniej.

Ploniarka zbożówka

To szkodnik oddziałujący na rośliny w okresie od kwietnia do końca października. W tym czasie rozwija 3 pokolenia, które na różne sposoby powodują destrukcję upraw. Pokolenie 1. i 2. wpływa na zżółknienie liścia sercowego młodych roślin, nadmierne rozkrzewienie i zahamowanie procesu wzrostu. Ostatnia generacja ploniarki składa jaja na oziminach i samosiewach. Specjaliści zajmujący się produkcją polecają zastosowanie środków ochrony i unikanie wysiewu zbóż po sobie. Ważna jest także izolacja od traw i kukurydzy.

Poza wymienionymi wyżej insektami w polskich warunkach występują jeszcze: śmietka ozimówka, skrzypionek, wciornastek, łokaś garbatek, niezmiarka paskowana. W celu uniknięcia ich destrukcyjnego wpływu na uprawy warto stosować chemiczne i biologiczne środki ochrony.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Józef
    3 lipca 2021

    Te mszyce to dramat naprawde. Połowa uprawy poszła jak z dymem. Jeszcze cholerstwa sie tak trudno pozbyć …. nie wiem juz co robic z nimi…

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array