spolka-ltd

Sprawdź, jak polski przedsiębiorca może w legalny sposób płacić mniejsze podatki (lub w wysokości 0 zł), uniknąć składek na ZUS oraz podatku VAT. Przygotowaliśmy krótki przewodnik o oszczędnościach dzięki spółce LTD.

Brytyjska spółka LTD to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z grubsza, bo są zasadnicze różnice. Między innymi w spółce limited może być tylko jeden dyrektor (właściciel), który nie musi mieszkać w UK oraz nie ma ustalonej wysokości kapitału zakładowego, który należy wpłacić (wystarczy zadeklarować jego wysokość).

Jednak najważniejsze dla wielu przedsiębiorców różnice wynikają z przepisów brytyjskiego prawa podatkowego. To dzięki nim coraz więcej Polaków rejestruje spółki limited w UK.

Ile oszczędzisz decydując się na spółkę LTD

Spółkę LTD można prowadzić w Wielkiej Brytanii mieszkając w Polsce. Korzystanie z atrakcyjnych przepisów angielskiego prawa podatkowego umożliwia Polakom konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na czym polega atrakcyjność angielskiego systemu podatkowego i firm Limited Company? Spójrzmy na najważniejsze elementy.

Wysoka kwota wolna od podatku

To dla wielu osób koronny argument przemawiający za założeniem spółki LTD.

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wynosi 12.570 funtów rocznie (2021/2022). To ok. 66 200 zł czyli ponad 5 500 zł miesięcznie.

Dopiero po przekroczeniu tego progu zapłacisz podatek dochodowy. Jeśli twoje zarobki – pensja dyrektora spółki LTD – będą niższe, to podatek wyniesie 0 zł.

Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce to 8 000 zł.

Brak obowiązkowego ZUS

Jednym z większych systemowych wyzwań, które stoją przed polskimi przedsiębiorcami, jest obowiązek opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą muszą co miesiąc płacić składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolne chorobowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Z tego obowiązku zwolnieni są przez pół roku przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start. Jednak trzeba pamiętać, że składka zdrowotna jest zawsze obowiązkowa.

Składki do ZUS płacą również wspólnicy spółek cywilnych, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz osoby wykonujące wolny zawód, twórcy i artyści.

Przedsiębiorca, który nie korzysta z ulg dla nowych i małych firm lub nie pracuje jednocześnie na etacie, musi co miesiąc wpłacić do ZUS (w 2021 roku):

  • 1075, 68 zł składek ubezpieczeń społecznych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
  • 381,81 zł – ubezpieczenia zdrowotnego.

Miesięczną daninę w wysokości 1457,49 zł, którą bez względu na kondycję firmy należy wpłacić do ZUS. Przez cały rok w sumie jest to 17 489,88 zł.

Tymczasem prowadząc spółkę Limited Company nie ma obowiązku wpłacania pieniędzy na konto brytyjskiego odpowiednika ZUS czyli National Insurance Contribution (NIC). Taki obowiązek powstaje dopiero po tym, jak dochód dyrektora spółki LTD przekroczy limit 8844 funtów rocznie (737 funtów miesięcznie).

Rozmawiając ile oszczędzisz decydując się na spółkę LTD, trzeba wspomnieć o kwestii podatku VAT.

Wyższy próg rejestracji do podatku VAT

Niebagatelnym argumentem za prowadzenie biznesu w formule spółki LTD jest dla wielu przedsiębiorców wyższy obowiązkowy próg rejestracji do VAT.

W Polsce limit wartości sprzedaży, po którym musisz zarejestrować się jako podatnik VAT wynosi 200 000 zł, natomiast w Anglii – 85.000 tys. funtów, czyli ponad 450 000 złotych.

Naturalnie część właścicieli firm chce być płatnikami VAT ze względu na m.in. możliwość odliczenia podatku VAT. Z tego powodu istnieje dobrowolna rejestracja spółki Ltd do podatku od towaru i usług.

Na koniec rozważań o oszczędnościach dzięki spółce LTD, warto przypomnieć, że zakładając spółkę limited w UK nie musisz posiadać kapitału zakładowego – to minimum 5 tys. zł dla spółki z o.o. w Polsce i tyle też zostanie w Twojej kieszeni.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *