gliwice-ga189d066d_1920

Dla osób zafascynowanych kulturą, nauką i sztuką, Gliwice mogą się okazać niezwykle ciekawym kierunkiem niejednej wycieczki. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a różnorodne atrakcje sprawią, że nikt nie będzie mógł narzekać na nudę.

Gliwice i ich miejsce na mapie kraju

Leżące w środkowo-zachodniej części województwa śląskiego Gliwice mogą zaskoczyć swym bogactwem. Tu, w dolinie Kłodnicy, na pograniczu Niziny i Wyżyny Śląskiej, można cieszyć się wyjątkową atmosferą, jaka panuje na pograniczu Opolszczyzny i Górnego Śląska. O wyjątkowości Gliwic oraz o specyfice tutejszej kultury decyduje właśnie to położenie, choć i ciekawa przeszłość miasta ma ogromny wpływ na jego obecny charakter. Gliwice mogą się pochwalić wieloma znanymi nazwiskami, dzięki czemu miasto to cieszy się ogromnym szacunkiem wśród ludzi kultury i nauki. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Z kart historii – Gliwice i ich dzieje

Gliwice są jednym z najstarszych miast na terenie Górnego Śląska, a pierwsze wzmianki o nich pochodzą z lat 70. XIII wieku, kiedy stały się samodzielnym księstwem, które stało się zależne od czeskiego króla Wacława II. Położenie w pobliżu ważnych szlaków handlowych sprawiło, że już w XIV wieku miasto to stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym, przy czym początkowo głównymi zajęciami mieszkańców Gliwic było łowienie ryb oraz uprawa chmielu. Dziś mało kto pamięta, że do XVIII wieku browarna terenie Gliwic zajmował bardzo ważne miejsce, a browarnicze tradycje tego miasta sięgają czasów średniowiecza. W 1532 roku zmarł ostatni z Piastów, co dla Gliwic oznaczało początek rządów Habsburgów. Pod ich rządami miasto radziło sobie doskonale, jednak w XVIII stuleciu ta dobra passa została przerwana. Dlaczego? Główną przyczyną lokalnych problemów były pożary, które właśnie w XVIII wieku dały się wyjątkowo w kość mieszkańcom Gliwic. Końcówka XVIII wieku daje też początek przemysłowej potędze tego miasta. Rodzący się kapitalizm oraz rozwój techniki sprawiają, że Gliwice dość szybko zmieniają swe oblicze i stają się ważnym ośrodkiem przemysłowym. W 1796 roku zaczyna swą działalność huta, która szybko staje się znana dzięki artystycznym odlewom oraz produkcji zbrojeniowej. Przełom XIX i XX wieku to z jednej strony rozwój przemysłu, z drugiej – coraz szersza oferta naukowa i kulturalna. Miasto wzbogaca się o takie atrakcje, jak teatr oraz muzeum miejskie, dzięki czemu staje się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla inwestorów, ale i dla osób pragnących kontaktu z szeroko rozumianą kulturą. Aż do 1945 roku były Gliwice miastem niemieckim, jednak kultura polska przetrwała na tych terenach. Co więcej – wielokulturowy charakter miasta widoczny jest do dziś, a o długich i burzliwych dziejach Gliwic do dziś przypomina nam tu wiele ciekawych zabytków. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?

Gliwice i ich turystyczny potencjał

Coraz lepsze zagospodarowanie oraz ogromna ilość unikalnych atrakcji – wszystko to sprawia, że na teren Gliwic coraz chętniej zaglądają turyści z odległych zakątków Polski. Jakie zabytki czekają tutaj na nich?

Lista obiektów, które warto zobaczyć w trakcie wycieczki po Gliwicach, jest bardzo długa. Starówka kusi średniowiecznym układem urbanistycznym oraz wspaniałym rynkiem, przy którym podziwiać można wiele pięknych kamienic. Ratusz, fontanna z Neptunem, neogotycka katedra pw. św. Piotra i Pawła oraz gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych – oto atrakcje, którym w czasie wycieczki po tym mieście z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Gliwice mogą się też pochwalić wspaniałymi zbiorami muzealnymi, które można podziwiać m.in. w Willi Caro oraz w murach Zamku Piastowskiego. Gliwice to również wspaniałe zabytki techniki. Radiostacja Gliwicka, wystawa poświęcona odlewom artystycznym czy muzeum poświęcone tematyce techniki sanitarnej to kolejne obiekty, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Gliwice to także miasto przyjazne miłośnikom przyrody, dla których bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po mieście jest tutejsza palmiarnia. Rejon Gliwic będzie z kolei rajem dla miłośników drewnianej architektury oraz dla tych, którzy cenią sobie piękno dawnych rezydencji. Takie atrakcje pojawiają się w wielu miejscowościach leżących w pobliżu Gliwic, a ich dzieje często wiążą się z dziejami miasta.

Takie miasta, jak Gliwice, wciąż zaskakują turystów swym pięknem i bogactwem. Różnorodność tutejszych atrakcji sprawia, że na nudę w Gliwicach nikt nie może narzekać, a coraz lepsza promocja przekłada się na rosnące zainteresowanie tym starym i niezwykle ciekawym miastem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array