projekt-domu-bueno-3-768x575

Możliwość postawienia własnego domku jednorodzinnego to bez wątpienia spore koszty. Jeśli ktoś ma działkę, i to dodatkowo dosyć dużą, to jego zadanie będzie z góry ułatwione. Jednakże, nie każdy może sobie na to pozwolić. Aby ułatwić niektórym osobom wybudowanie swojego własnego idealnego kącika, rząd postanowił przygotować specjalny program, znany jako Dom bez pozwolenia, który jest częścią Polskiego Ładu.

Dotychczas możliwe było postawienie domku do 35 m2. Rząd więc postanowił nieco ograniczyć liczbę formalności, jakie należy załatwić w celu rozpoczęcia budowy naszego idealnego domku. Jak to ma się jednak w praktyce? Czy każdy będzie mógł skorzystać z nowych zasad?

Zacznijmy jednak od podstaw

Jednym z założeń programu Polski Ład jest zapewnić osobom prywatnym, które bardzo pragną własnego domku jednorodzinnego, możliwości postawienia takiej budowli. Niestety, teraz jest to mocno ograniczone z uwagi na ogromną liczbę formalności i wniosków, które stoją po stronie budującego. Ponadto, wymagany jest kierownik budowy, dziennik budowy, a także wiele innych dodatków i akcesoriów.

Nowy program rządu ma na celu uprościć ten proces i dać ludziom szansę na tańsze wybudowanie domu jednorodzinnego. Proces ten nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jakie są więc warunki uczestnictwa w programie?

Przede wszystkim, mniej formalności to nie brak formalności

Dalej wymaganym krokiem jest zgłoszenie budowy. Oprócz tego, musimy też zadbać o to, że dom jednorodzinny, który będziemy stawiać, w całości mieści się na działce – w tym wszystkie dodatkowe obszary oddziaływania. Poza tym, na naszej głowie dalej zostaje właściwe umieszczenie szamba, aby to nie znajdowało się za blisko sąsiedniej posesji. Ważne będą też emisję zanieczyszczeń. 

Kolejnym bardzo istotnym aspektem przy tego typu projekcie jest zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tej zgodności nie będzie, będziemy musieli ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy. 

Kwestie techniczne dalej ważne

Następną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, to prawidłowy projekt domu. Nawet jeśli wszystkie te ułatwienia mają za zadanie uprościć proces budowy, to dalej musimy mieć gwarancję, że projekt naszego domu i jego realizacja jest przeprowadzona zgodnie z przepisami rządowymi. Szczególnie ważną kwestią jest tutaj rozporządzenie, które wydane zostało przez Ministra Infrastruktury i dotyczy warunków technicznych, a także usytuowania budynku.

Kto więc na tym skorzysta?

Przede wszystkim program ten skierowany jest dla osób, które mają już działki bądź zamierzają taką kupić na obszarach wiejskich lub w pomniejszych miejscowościach. Skąd taki wniosek? Aby postawić Dom bez pozwolenia, który Polski Ład nam umożliwi, musimy przede wszystkim mieć działkę. Według ustaleń, na każde 500 m2 działki, będzie możliwe postawienie jednego domu bez pozwolenia do 70 m2. 

Co więcej, po konsultacjach wprowadzono szereg przepisów, które uniemożliwia budowanie tego typu budynków przez inwestorów w celu dalszej sprzedaży. Letniskowe domki o takiej powierzchni także będą poza zasięgiem. Chyba, że zdecydujemy się na złożenie stosownych dokumentów, który taki proceder nam umożliwi. 

Dlaczego jednak jest to oferta skierowana dla osób z działkami lub dla tych, którzy planują zabudowę na wsi lub w mniejszych miastach? Przede wszystkim z uwagi na obecne ceny działki. Te mogą się różnić diametralnie – od 20 zł za metr w bardzo małych wsiach do aż 700 złotych za metr w największych miastach, na przykład w Warszawie na Wilanowie.

Jak ma się to w praktyce?

Jeśli mamy działkę, którą otrzymaliśmy w spadku lub kupiliśmy przed ogromnym boomem cenowym nieruchomości, a dodatkowo marzymy o własnych czterech ścianach, to bez wątpienia będziemy mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Polski Ład. Wtedy będziemy w stanie w bardzo niskim budżecie wybudować dom, a następnie go wykończyć.

Jeśli nie przeszkadza nam duża cena za działkę, jaką, na przykład, zapłacimy w Warszawie, to bez wątpienia będziemy mogli postawić się nawet i na Wilanowie, które od wielu lat jest jednym z atrakcyjniejszych obszarów do budowy. Mieszkańcy bardzo dużych miast, gdzie ceny za działkę osiągać mogą pułap 500-800 tys. zł raczej nie będą zachwyceni z możliwości, jaką przygotował dla nas polski rząd. 

Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array