kosmetyki-naturalne

Chcesz wprowadzić do swojego słownika pojęcie kosmetyków naturalnych? Zastanawiasz się, od czego zacząć przygodę z pielęgnacją naturalną? Zobacz, co się kryje pod nazwą „naturalne kosmetyki” i poznaj powody, dla których warto się z nimi zaprzyjaźnić na dłużej. 

Kosmetyki naturalne – co to?

W dzisiejszych czasach pojęcia takie, jak naturalny, organiczny czy ekologiczny cieszą się coraz większym powodzeniem i popularnością. Wiele osób propaguje ideę dbania o planetę, upowszechniając zasady bycia eko. Jednym ze sposobów czynienia świata bardziej przyjaznym jest wybieranie kosmetyków naturalnych zamiast produktów przetworzone i syntetyczne. 

Kosmetyki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, cechują się naturalnym składem. Dotyczy to przede wszystkim składu produktów. Kluczowym warunkiem jest zawartość minimum 95% naturalnych surowców mineralnych i roślinnych w składzie. Pozostałe czynniki, które umożliwiają odróżnienie produktów przyjaznych naturze od przetworzonych wyrobów, to:

  • brak składników, które pochodzą od roślin modyfikowanych genetycznie,
  • brak surowców odzwierzęcych (poza substancjami uzyskanymi od żywych zwierząt, pochodzących z ekologicznych hodowli),
  • brak konserwantów.

Kosmetyki naturalne – czy są bezpieczne?

O tym, że kosmetyk jest naturalny i posiada bezpieczny skład, nie decyduje jedynie jego producent. Należy uzyskać potwierdzenie od jednej z międzynarodowych organizacji, zajmujących się weryfikacją i certyfikacją produktów organicznych i naturalnych. W drogeriach i sklepach internetowych istnieje obecnie bardzo szeroki wybór kosmetyków. Niektóre marki z pozoru mogą wydawać się naturalne, jednak w trakcie produkcji używane są substancje szkodliwe dla skóry. Przeszukując półki drogeryjne, należy wybierać te produkty, których etykiety wyraźnie wskazują na ich bezpieczny skład. Potwierdzenie spełnienia wymagań dotyczących kosmetyków naturalnych, obejmuje między innymi: 

  • weryfikację składu kosmetyku pod względem toksykologicznym,
  • ocenę możliwego ryzyka uszkodzeń skóry,
  • przegląd składników naturalnych zawartych w produkcie,
  • sprawdzenie przypadków działań niepożądanych.

Należy wspomnieć, że każda skóra jest inna i nie ma idealnej recepty i jednego przepisu na najlepszą pielęgnację. Warto testować i obserwować reakcje skóry na produkty tak, aby znaleźć takie, które są odpowiednie dla danej cery. Droga do skomponowania idealnego zestawu pielęgnacyjnego może być bardzo długa i wymagająca cierpliwości. Ostatecznie znalezienie swoich ulubieńców kosmetycznych popłaca piękną i zdrową skórą. 

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto

Zdrowa, odpowiednio pielęgnowana cera to spory atut, który potrafi dodać pewności siebie. W przypadku skóry twarzy znacznie lepiej i łatwiej jest zapobiegać powstawaniu wszelkich dolegliwości i problemów skórnych, niż zajmować się ich leczeniem i niwelowaniem. Być może dlatego kosmetolodzy i „pielęgnacyjni miłośnicy” tak bardzo zachwalają kosmetyki naturalne. Dobrze jest wybierać je świadomie. Warto kierować się poleceniami profesjonalistów, a nie jedynie influencerów, promujących dane marki na swoich profilach społecznościowych. Kosmetyki naturalne ceni się za brak szkodliwych substancji, takich jak parabeny, SLS, SLES, silikony, glikol propylenowy. Stosowanie nieprzetworzonych produktów posiada wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

  • przywracanie naturalnych funkcji skóry,
  • odbudowywanie włókien kolagenowych,
  • nawilżanie skóry,
  • brak tworzenia warstwy zapychającej,
  • regenerowanie i odnawianie komórek. 

Nie można zapomnieć, że stosowanie kosmetyków naturalnych to także troska o środowisko. Wyeliminowanie produktów testowanych na zwierzętach lub zawierających składniki odzwierzęce to spory ukłon zwrócony w stronę natury i pierwszy milowy krok do rozpoczęcia ekologicznego życia. O innych sposobach minimalizujących niszczenie planety, można dowiedzieć się z artykułu: Jak być eko? 

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Jednym z mitów dotyczących kosmetyków naturalnych jest stwierdzenie, że jest to jedynie wymysł marketingowców, próbujących zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Prawdą jest, że etykietka „naturalny” przyciąga coraz większe grono klientów i wiele osób chce częściej używać kosmetyków organicznych. Niektórzy producenci nadużywają tego określenia w celu zwiększenia sprzedaży, jednak odpowiednia selekcja pozwala na znalezienie jakościowych i w pełni naturalnych kosmetyków, dlatego nie warto rezygnować z poszukiwań. Kluczem jest poznanie producenta, zweryfikowanie umieszczanych przez niego informacji oraz odpowiednie stosowanie się do zaleceń zamieszczonych do produktu. Kosmetyk spełnia swoje zadanie prawidłowo, jeżeli jest on dobrze dobrany do rodzaju cery i typu skóry człowieka. Tak naprawdę w przypadku weryfikacji skuteczności kremów czy innych środków pielęgnacyjnych, poza konsultacją ze specjalistą, należy stosować tzw. metodę prób i błędów.

Kosmetyki naturalne – jak zacząć

Warto zainwestować w przynajmniej jedną wizytę u kosmetologa, który bazując na profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu, pomaga ocenić typ skóry oraz dobrać do niej odpowiednie kosmetyki. Tego rodzaju działanie jest najbardziej wskazane na początku przygody z produktami naturalnymi, ponieważ pozwala uniknąć wydawania niepotrzebnych pieniędzy na rzeczy, których używanie jest niewskazane w przypadku danego typu cery. Warto również przejrzeć zawartość obecnej szafki z kosmetykami. Być może znajduje się w niej produkt naturalny, który został nieświadomie zakupiony, a jego stosowanie nie jest wcale szkodliwe. 

W przypadku konieczności zmiany całej rutyny pielęgnacyjnej wymianę kosmetyków warto zacząć od tych, które są używane najczęściej. Wchodząc w świat pielęgnacji naturalnej zarówno na początku, jak i w przypadku dalszych etapów życia eko, warto podchodzić do zakupu produktów w sposób świadomy. Czytanie i weryfikacja składów okazuje się być w tym bardzo pomocna. Jeżeli nie jest się pewnym, jakie składniki są akceptowalne, a które należałoby wyeliminować, to warto zajrzeć na przydatne portale społecznościowe, które zajmują się weryfikacją składów produktów na co dzień. Tego rodzaju działaniami zajmują się dziewczyny znane z PIGGYPEG. Ich strona internetowa to baza dużej liczby kosmetyków, wraz z wyszczególnionym składem oraz zaleceniami stosowania. 

Jak zrobić naturalne kosmetyki?

Niektóre osoby decydują się na przygotowywanie kosmetyków naturalnych samodzielnie. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że wykorzystywanie świeżych owoców, warzyw czy produktów kuchennych w celu tworzenia kosmetyków, podczas nakładania ich na twarz może przyczynić się np. do zafarbowania skóry lub innego rodzaju niepożądanych skutków. Nie każdy produkt nadaje się także do określonego typu cery. Przykładowo olej kokosowy może przyczyniać się do zapychania skóry, co przy cerze trądzikowej może narobić wiele szkód. Zdecydowanie lepiej jest wybierać sprawdzone produkty, tworzone przez specjalistyczne marki. Kosmetyki naturalne robione własnoręcznie warto ograniczyć do minimum. Świetnie sprawdzają się wykonywane w domu maseczki na twarz, które nakłada się raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Kosmetyki naturalne czy dermokosmetyki? 

Dermokosmetyki to produkty, które jak się powszechnie uznaje, przeznaczone są do celów leczniczych. Są sprzedawane w aptekach, jednak ich stosowanie nie zawsze gwarantuje wyleczenie zmian skórnych. Mitem jest również stwierdzenie, że dermokosmetyki zapobiegają powstawaniu problemów takich jak trądzik czy przebarwienia. Przeznaczeniem każdego kosmetyku, niezależnie od tego, czy jest on naturalny, przetworzony czy sprzedawany w aptece, jest utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Produkty mają pomóc w pielęgnacji skóry oraz utrzymaniu jej w odpowiednim stanie. Każdy kosmetyk, niezależnie od tego, w jakim miejscu można go nabyć, podlega dokładnie takim samym przepisom prawa. Używanie terminu dermokosmetyk jest zależne wyłącznie od producenta i może, ale nie musi, wskazywać na to, że produkt jest przeznaczony do pielęgnacji skóry z szeroko rozumianymi problemami skórnymi. W tym przypadku tak, jak przy wyborze każdego innego kosmetyku, warto sięgnąć po radę eksperta, jakim jest np. kosmetolog czy dermatolog, w celu dobrania najbardziej odpowiedniego kremu czy kosmetyku.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Zuza
    6 października 2021

    sztuczne substancje sa dodawane teraz prawie do wszystkiego! :/ to prawda, że powinniśmy stosować kosmetyki naturalne, zwłaszcza na twarz! super wpis 🙂

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array