oparzenia-sloneczne
czym-leczyc-oparzenia-sloneczne

Zastanawiasz się, ile trwa swędzenie po opalaniu? Nie wiesz, co robić, by załagodzić ból związany z oparzeniem słonecznym? Dowiedz się, co robić, by zapewnić swojej skórze ulgę.

Oparzenie słoneczne – jak powstają?

Oparzenia słoneczne powstają w wyniku zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu promienie słoneczne w zbyt dużej ilości mogą mieć jednak niekorzystne konsekwencje. Dzieje się tak, gdy zawarta w skórze melanina nie jest w stanie ochronić jej przed zbyt dużą ilością promieniowania UV.

Oparzenie słoneczne sprawiają, że skóra jest zaczerwieniona i rozpalona. Odczuwa się silny ból, pieczenie i swędzenie. Poparzona skóra jest niezwykle wrażliwa na dotyk.

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń:

  • oparzenia I stopnia – poparzeniu ulega tylko wierzchnia warstwa, czyli naskórek, skóra jest zaczerwieniona, swędzi i boli, jest bardzo wrażliwa na dotyk;
  • oparzenia II stopnia – promienie słoneczne docierają do naskórka i warstwy właściwej skóry, pojawia się silne pieczenie, gorączka, omdlenia oraz bąble z płynem surowiczym;
  • oparzenia III stopnia – oparzeniu ulegają wszystkie warstwy skóry, objawia się brakiem czucia w miejscu poparzenia, a także wrażeniem martwej skóry.

Najczęściej występującymi oparzeniami są oparzenia I stopnia. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się te II i III stopnia. Jeśli jednak do nich dojdzie, konieczna jest wówczas pomoc specjalisty.

Czerwona skóra po opalaniu – jak długo?

Ostry rumień pojawia się na skórze najczęściej po kilku godzinach po opalaniu. Największy ból pojawia się najczęściej po około 10-14 godzinach od ekspozycji na słońce. Wtedy to zarówno zaczerwienienie skóry, jak i swędzenie i ból są zdecydowanie najbardziej intensywne. Ulga przychodzi dopiero po około 2 dniach. Skóra zaczyna blednąć i przestaje tak intensywnie reagować na dotyk. Aby całkowicie pozbyć się bólu należy czasami poczekać kilka dni.

Co na poparzenia słoneczne skóry?

Pierwszą pomocą przy oparzeniu skóry jest jej schłodzenie. Po ekspozycji na słońce warto wziąć chłodny prysznic. Nie powinien być on jednak zimny. Chłodną wodą należy polewać ciało przez kilkanaście minut. Podrażnioną skórę należy również smarować preparatami chłodzącymi. Dostępne w aptekach maści posiadają substancje, które zapewniają skórze schłodzenie oraz ochronę. Ważne jest również nawilżanie oraz natłuszczanie. Skorzystać można z okładów z mokrych ręczników, maślanki czy też chłodnego aloesu. Pomocny może być również świeży ogórek, pomidor, a także miód, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Poparzonej skóry nie należy ponownie wystawiać na ekspozycję słoneczną. Konieczna jest jej ochrona pod przewiewną odzieżą. Natomiast odsłonięte fragmenty skóry należy pokrywać warstwą ochronną kremu z filtrem. Przy oparzeniach należy również nawadniać organizm. Konieczne jest spożywanie dużych ilości wody, a także zdrowych posiłków bogatych w witaminę C. Unikaj gorących kąpieli i wysuszających kosmetyków.

Zbyt długotrwała ekspozycja na słońce powoduje oparzenia słoneczne, a także przyspiesza proces starzenia się skóry. Na jej powierzchni mogą pojawić się również nieestetyczne przebarwienia – plamy i pieprzyki, które mogą stać się w przyszłości źródłem wielu problemów.  

Related Posts

1 Komentarzy

  • alicja
    7 sierpnia 2021

    Zwykly jogurt tez dobrze dziala

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array