joga_-_korzysci
górski krajobraz

Wiele osób zastanawia się, czy joga to grzech – to pytanie pojawia się w głowie przede wszystkim ze względu na korzenie tej formy ruchu. Przekonaj się, co to jest joga i zobacz, na czym polega jej fenomen, skłaniający coraz więcej ludzi do systematycznych praktyk.

Co wiemy o jodze?

Jogizm od XX wieku, kiedy dotarł do Europy, zyskuje coraz większą popularność. Zastanawiasz się, skąd pochodzi joga? Jest to jeden z najstarszych, obecnych na świecie od setek lat, dalekowschodnich systemów filozoficzno-religijnych. Za oficjalne początki jogi uznawane jest powstanie Jogasutry mistrza Patanjali – traktat ten stał się źródłem informacji o filozofii i praktyce jogi, które są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Joga wyrasta z hinduizmu, a jej korzenie sięgają Indii. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy joga nie jest sprzeczna z wyznawanymi poglądami religijnymi. Chrześcijaństwo oficjalnie nie uznaje jogi jako grzech, ani jej nie zakazuje. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że joga w klasycznej formie jest ściśle związana z duchowością, a jej praktykowanie ma na celu osiągniecie, przy wsparciu guru, zbawienia.

Wyróżniamy cztery praktyki jogi:

  • ścieżka bezinteresownego działania,
  • oddanie Bogu,
  • mądrość i wiedza,
  • kontrola ciała i umysłu.

Dlatego, praktyka jogi, która jest wyłącznie formą aktywności, niepopartą intencjami duchowymi, nie jest grzechem.  

Niewątpliwie joga jest terapią mentalno-fizyczną – jest to technika samodoskonalenia, która z założenia podchodzi do istoty ludzkiej w sposób holistyczny, harmonizujący trzy wymiary: ciało, duszę, umysł. Jest to filozofia rozwoju wewnętrznego, która służy kontemplacji nad samym sobą i uczy wyciszenia oraz opanowania swojego ciała i umysłu. Wykonywanie sekwencji jogi kształtuje również samodyscyplinę, ponieważ wejście w poszczególne pozycje wymaga czasu, cierpliwości oraz systematyki ćwiczeń.

Joga – asany

Asana to pozycja przyjmowana w trakcie praktyki, wyróżniamy asany:

  • siedzące, wyrabiające nawyk prawidłowego siedzenia – zapobiegają garbieniu i zapadaniu się pleców,
  • stojące, wzmacniające, stabilizujące i uelastyczniające – pomagają utrzymać równowagę i kształtować prawidłową postawę ciała,
  • odwrócone, oczyszczające z toksyn, usprawniające funkcjonowanie układu oddechowego i krążeniowego oraz pracę: serca, płuc i mózgu,
  • balansujące, wpływające korzystnie na cały organizm – pomagają wypracować równowagę fizyczną i psychiczną,
  • skręcające – zwiększające elastyczność kręgosłupa, łagodzące bóle pleców i bioder, poprawiające pracę układu krążeniowego,
  • wyginające ciało do tyłu i przodu – wygięcia tylne: wzmacniają i stabilizują plecy, zapobiegając zmianom kręgosłupa. Wygięcia przednie: stymulują ograny wewnętrzne, mięśnie, ścięgna oraz przepływ krwi.

Równie ważne w jodze są praktyki: oddechowe – praca nad techniką wdechów i wydechów, relaksacyjne – ćwiczenia wyciszające, które umożliwiają regenerację i przyswojenie przez ciało nowych rzeczy i medytacyjne – zagłębianie się w swoje myśli i pozostawanie ze sobą tu i teraz.

Konkretne asany umożliwią Ci poznanie własnego ciała, zlikwidowanie napięć oraz bólów o różnym podłożu.

Joga – co daje?

Jeśli szukasz metody na polepszenie zdrowia, samopoczucia i koncentracji joga będzie rozwiązaniem, które wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie narządów i gruczołów, a także polepszy pracę układów, m.in.: oddechowego, pokarmowego i krążeniowego. Joga wzmocni odporność oraz witalność, pomoże ci się wyciszyć, odprężyć i zrelaksować – a to poprawi jakość snu. Co więcej, systematyczna praktyka uelastycznia ciało i kształtuje sylwetkę, polepszając stan i wygląd poszczególnych partii ciała.

Joga – jak zacząć?

Przygodę z jogą możesz rozpocząć zarówno w domu, jak i na zajęciach. Jeśli chcesz poświęcić sobie uwagę – wystarczy, że znajdziesz: odrobinę chęci, trochę czasu, kawałek miejsca, wygodny strój i matę.

Kiedy zorganizujesz wszystkie elementy, możesz przejść do działania. Na początku skup się na podstawowych pozycjach, które pozwolą Ci przygotować ciało do bardziej zaawansowanych asan. Stopniowe i świadome podejście do praktyki nie zniechęci Cię do dalszych ćwiczeń oraz nie spowoduje kontuzji i urazów.

Joga – dla kogo?

Wiedząc, czy joga jest bezpieczna dla Ciebie i znając prawidłowe sposoby wykonywania asan, sekwencję może wykonywać każdy. To, jak często ćwiczyć jogę, zależy tylko od tego, ile masz chęci i wolnego czasu. Praktykowanie jogi jest pomocne w osiąganiu wewnętrznego spokoju, dlatego sprawdzi się o każdej porze dnia dla osób:

  • przemęczonych – potrzebujących relaksu,
  • obolałych – szukających ulgi w bólu,
  • ciężarnych,
  • chcących poprawić postawę swojego ciała,
  • potrzebujących rozciągnięcia i rozluźnienia,
  • chcących zaznać wyciszenia oraz złagodzić lęk i stres,
  • cierpiących na zaburzenia hormonalne,
  • chcących zgubić zbędne kilogramy, przecież po to podejmujemy aktywność fizyczną. Dlatego przed rozpoczęciem praktyki na pewno zastanawia cię czy joga odchudza – na pewno polepsza metabolizm i przyspiesza trawienie.

Główną zasadą praktykowania jogi jest słuchanie swojego ciała i okazywanie sobie szacunku.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Joga2
    8 grudnia 2020

    Uwielbiam! Szczególnie na świezym powietrzu w górach…

  • pelagia
    4 marca 2021

    uprawiam joge od kilku mies i od razu lepiej sie czuje takze polecam tez cwiczyc 😉

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array