licencja-biuro-rachunkowe

Do 2014 roku, zawód księgowego określano mianem regulowanego. Oznaczało to, iż aby móc go wykonywać, konieczne było zdanie egzaminu państwowego, co pozwalało na zdobycie certyfikatu Ministerstwa Finansów. Oprócz tego, osoby które chciały założyć własne biuro rachunkowe musiały mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Brak licencji uniemożliwiał rozpoczęcie własnej działalności. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła i od 10 sierpnia 2014 roku, obowiązują zupełnie inne zasady. Jak wygląda to w praktyce?

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Brak konieczności posiadania licencji sprawił, iż obecnie praktycznie każdy może założyć firmę świadczącą usługi księgowe. Obowiązujące wymogi to pełna zdolność do czynności prawnych, posiadanie OC oraz niekaralność za określony katalog przestępstw, przede wszystkim o charakterze finansowym.

Z uwagi na fakt, iż wraz z “uwolnieniem” zawodu na rynku pojawiło się mnóstwo biur, znalezienie nieprawdziwych specjalistów wcale nie jest łatwym zadaniem. Jak w takim razie sprawdzić potencjalnego usługodawcę? Osoby, które uzyskały certyfikat jeszcze w 2014 roku lub wcześniej mogą wciąż się nim posługiwać. Warto zatem zapytać o świadectwo kompetencji lub dokładnie przejrzeć stronę internetową biura. Wykaz osób posiadających certyfikat księgowy jest też dostępny na stronie Ministerstwa Finansów.

Konsekwencje zniesienia licencji

Zniesienie licencji w dużej mierze ułatwiło wejście na rynek młodym ludziom, którzy dopiero ukończyli studia. Konsekwencją tego działania było też zwiększenie konkurencyjności na rynku i niższe ceny usług. Z drugiej strony, usługi świadczone przez niektórych księgowych są dość niskiej jakości, co jednocześnie wiąże się z ryzykiem błędów. Z tego względu, pojawiają się głosy nawołujące do przywrócenia systemu certyfikacji. Niewykluczone zatem, że w przyszłości konieczność posiadania licencji może powrócić. Najczęściej sugeruje się jednak, iż obejmie ona wyłącznie księgowych, którzy prowadzą biuro rachunkowe.

Zapraszamy do współpracy: biuro rachunkowe Gliwice

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array