river-gedcabbc31_1920

Tykocin jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Podlasie. Co warto wiedzieć na jego temat? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Tykocin w pigułce – co warto wiedzieć?

Tykocin to urocze miasto, które już samym swym położeniem może oczarować turystów. Malownicza sceneria Kotliny Biebrzańskiej, piękne widoki na dolinę Narwi oraz historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku – oto czynniki, dzięki którym Tykocin dla wielu jest tak kuszącym celem wycieczki. W tym mieście niegdyś tak chętnie odwiedzanym przez władców i możnych panów, wciąż można ujrzeć wiele budowli, które najpiękniej przypominają o czasach jego świetności. Jakim zabytkom warto poświęcić swój czas?

Wielka Synagoga i jej skarby

Żydzi w dziejach Tykocina odegrali bardzo ważną rolę, a o ich wkładzie w rozwój tego miasta do dziś przypomina nam wiele pięknych zabytków. Tym najważniejszym jest Wielka Synagoga – jedna z największych i najważniejszych w naszym kraju. Wzniesiona w połowie XVII wieku, była swego czasu jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego i naukowego dla polskich Żydów. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w niej magazyny, co spowodowało wiele zniszczeń. Po gruntownym remoncie, przeprowadzonym w latach 70. XX wieku, w murach synagogi urządzono Muzeum Kultury Żydowskiej. Może się ono pochwalić wspaniałą ekspozycją, a wśród zgromadzonych tu eksponatów znajdują się m.in. cenne zwoje Tory, menory, tałesy oraz ważne księgi, mające ogromną wartość historyczną.

Kościół pw. Świętej Trójcy

Imponująca fasada sprawia, iż kościoła Świętej Trójcy nie można pominąć. To jedna z wizytówek Tykocina oraz jedna z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych na ziemiach polskich. Kościół, ufundowany w połowie XVIII wieku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, urzeka swą późnobarokową formą oraz charakterystyczną elewacją parawanową. Kto zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten z pewnością nie będzie żałować. W kościele Świętej Trójcy nie brak cennych dzieł sztuki, a pochodzący z połowy XVIII wieku ołtarz główny może na każdym zrobić wielkie wrażenie. Piękne polichromie ścienne, rokokowe organy – oto czynniki, dzięki którym w świątyni tej do dziś panuje wyjątkowy nastrój.

Z wizytą na zamku w Tykocinie

Wizyta na terenie zrekonstruowanego zamku w Tykocinie może stać się wspaniałą przygodą dla każdego, kto chce poczuć potęgę tego miasta oraz miło spędzić czas w historycznej scenerii. Dzieje tykocińskiego zamku sięgają XV wieku, kiedy to powstała warownia Gasztołdów. W czasach króla Zygmunta Augusta przemieniła się ona w renesansową rezydencję, w której przechowywano prywatny skarbiec tego władcy. Warto też pamiętać, iż to właśnie z Tykocina zwłoki tego króla wyruszyły w orszaku pogrzebowym w stronę Krakowa i Wawelu. W dziejach zamku bardzo ważną rolę odegrał Stefan Czarniecki, sporo zawdzięcza on też Branickim. Kres świetności zabudowań przypada na XVIII stulecie, kiedy to najpierw zostały podpalone przez zwolenników Leszczyńskiego, próbujących osadzić go na tronie po śmierci Augusta Mocnego, a następnie zniszczone przez powódź. Dziś podczas zwiedzania Tykocina można zwiedzić zrekonstruowaną budowlę, której w murach mieści się m.in. muzeum. Warto też wspiąć się na zamkową wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Tykocin to nie tylko piękne zabytki, które czekają w centrum miasta, ale i piękna okolica, po której można wędrować godzinami. Rejon Tykocina jest wyjątkowo atrakcyjny dla miłośników przyrody, a kto znajdzie u tanie noclegi, ten będzie mógł się wybrać na ciekawe wycieczki po Biebrzańskim i Narwiańskim Parku Narodowym. Miasto to może się też pochwalić położeniem na szlaku bocianim, a w pobliskim dworze Pentowo każdy z nas może miło spędzić czas na obserwacji gniazd tych ptaków.

Tykocin ma się czym pochwalić, a czas spędzony w tym mieście dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym. Cenne zabytki, malownicza okolica oraz historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku – oto główne powody, dla których warto zatrzymać się w tej części Podlasia na dłużej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array