rozwod-orzekanie-o-wine

Z każdym rokiem coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Jednak obok decyzji o złożeniu pozwu, rozstający się małżonkowie muszą zdecydować czy chcą rozwodu z czy bez orzekania o winie. Warto więc wiedzieć co daje orzekanie o winie.

Kiedy orzeka się o winie?

Na wstępie warto przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące orzekania o winie za rozkład pożycia. Otóż, jak wyjaśnia prawo rodzinne adwokat w Warszawie, zgodnie z przepisami polskiego prawa sąd ma obowiązek orzec o tym kto i w jakim zakresie jest winny rozkładu pożycia. Ale od tej reguły istnieje jeden wyjątek. Z orzekania o winie można zrezygnować tylko wówczas, gdy każdy z małżonków wyrazi na to zgodę. Wystarczy więc, aby jeden z nich zawnioskował do sądu o pominięcie orzekania o winie, a drugi wyraził na to zgodę.

Z punktu widzenia czasu potrzebnego do przeprowadzenia postępowania rozwodowego, nieorzekania o winie zdecydowanie skraca oczekiwanie na wyrok sądu. W takich przypadkach – najczęściej – sprawę udaje się rozstrzygnąć podczas jednej rozprawy. Inaczej jest przy rozstrzyganiu o winie. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie szeregu dowodów, w tym zwłaszcza przesłuchanie świadków, czy zapoznanie się przez sąd z coraz częściej wykorzystywanymi nagraniami. Na to zaś – biorąc pod uwagę długość kolejek w sądownictwie – potrzeba nawet kilku lat. Jednak szybkość postępowania to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. W końcu z rozwodem z orzeczeniem o winie wiąże się szereg konsekwencji.

Korzyści związane z orzeczeniem o winie

Orzeczenie o winie wiąże się z szeregiem korzyści – zwłaszcza dla tego z małżonków, który okazał się w ogóle niewinny rozpadu pożycia. Z takimi przypadkami najczęściej mamy do czynienia np. w przypadku zdrady, która zaistniała jedynie po stronie jednego z partnerów. Niewinny małżonek ma prawo żądać od wyłącznie winnego alimentów. Z takim żądaniem można wystąpić w ciągu pięciu lat od rozwodu, a więc przez stosunkowo długi okres czasu. Stąd na brak orzeczenia o winie nie powinni zgadzać się przede wszystkim ci małżonkowie, którym zależy na dobrym zabezpieczeniu swojej sytuacji finansowej.

Poza tym orzeczenie o winie może okazać się przydatne także podczas podziału majątku bądź ustalania zasad opieki nad dziećmi. W każdej z tych kwestii po stronie niewinnego małżonka – a także tego, który co prawda okazał się winny, ale w mniejszym zakresie, niż drugi – stają silne argumenty. W końcu można zakładać, że małżonek winny rozpadu małżeństwa powinien ponieść negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy chociażby w sferze majątkowej. Co prawda nie jest to argument rozstrzygający, ale można dowodzić przed sądem prowadzącym sprawę o podział majątku, że małżonek niewinny powinien otrzymać większą część. Podobnie przedstawia się kwestia opieki nad dziećmi – zwłaszcza wówczas, gdy styl życia winnego małżonka, bądź właściwości jego charakteru nie dają gwarancji, że w należyty sposób będzie on opiekował się wspólnymi dziećmi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array