analizafundamentalna

Proces inwestowania w akcje na GPW można sprowadzić do selekcji podmiotów gospodarczych, które dają największe możliwości wzrostu wyceny ich papierów wartościowych. W dzisiejszym artykule opowiemy o dwóch rodzajach analiz, stworzonych w celu wybrania najlepiej rokujących firm spośród licznych podmiotów notowanych na giełdzie. Czym charakteryzuje się analiza fundamentalna, a do czego można stosować analizę techniczną? Czy należy się skoncentrować wyłącznie na jednej metodzie, czy może warto korzystać z dorobku obydwu na raz?

Co warto wiedzieć o analizie fundamentalnej?

Analiza fundamentalna pozwala odpowiedzieć na proste, lecz arcyważne pytanie: czy aktualne ceny akcji na giełdzie są zaniżone w stosunku do realnej wartości spółki, czy może ich wyceny osiągnęły już znaczny poziom przewartościowania. Co z tego wynika? Otóż akcje niedoszacowane z dużym prawdopodobieństwem doczekają się zauważenia ze strony inwestorów, którzy pospieszą z ich zakupem. Wówczas ceny akcji danej spółki poszybują w górę, a inwestor, który zakupił je odpowiednio wcześnie, będzie mógł cieszyć się z wysokich zysków. Fundamentalna analiza spółek skupia się na ocenie faktycznej wartości przedsiębiorstwa, nie biorąc pod uwagę aktualnych nastrojów inwestorskich. Warto jednak mieć pełną świadomość, że wykonanie analizy fundamentalnej we własnym zakresie wymaga nie tylko sporej wiedzy, lecz przede wszystkim pochłania ogromne ilości czasu. Sytuacja finansowa emitentów papierów wartościowych na GPW poddawana jest cyklicznym analizom biur maklerskich i niezależnych serwisów, z których usług warto korzystać na początku inwestycyjnej przygody. Nawet jeśli mamy już odpowiedź na pytanie, w jaką spółkę warto lokować kapitał, moment wejścia na rynek również determinuje późniejszy sukces. Przejdźmy zatem do opisu analizy technicznej, pomagającej w zarządzaniu giełdowym timingiem.

Analiza techniczna – wady i zalety

Celem analizy technicznej pozostaje udzielenie wskazówki, kiedy warto wejść na rynek. Na podstawie analizy wykresów giełdowych można stworzyć pewne prawidłowości zachowania, które pomogą przewidzieć przyszłe wydarzenia. Krytycy analizy technicznej sugerują, że korzystanie z niej jest niczym jazda samochodem do przodu, patrząc wyłącznie w lusterka wsteczne. Jednak podobne analogie nie mają bezpośredniego przełożenia na rynkach finansowych. Wahania na wykresach w dużej mierze determinuje ludzka psychika, a ta nie ulega tak szybkim zmianom.

Techniczna analiza spółek ułatwia wejście w świat inwestowania dla początkujących inwestorów. Dzięki niej dowiesz się o trendach na rynku akcji, które następnie zidentyfikujesz na wykresie. Skoro historia niemal zawsze się powtarza, a okresy hossy poprzedzają paniczne nastroje inwestorów w fazie bessy, wykrycie prawidłowości pozostaje w zasięgu oczu każdego człowieka. Analiza techniczna wymaga od inwestora znacznie większej aktywności, lecz umożliwia także inwestowanie krótkoterminowe, co w przypadku analizy fundamentalnej byłoby pozbawione sensu.

Jaką analizę wybrać w ramach własnej strategii inwestycyjnej?

Długi horyzont inwestycyjny rozciągający się na dziesięciolecia pozwala zarekomendować analizę fundamentalną. Pomimo okresowych spadków, dobrze zarządzane firmy zyskują na wartości w czasie i pozwalają inwestorom na księgowanie zysków z tytułu wzrostu cen akcji i wypłacanych dywidend. Jednak nawet wówczas nie warto rezygnować z analizy technicznej, będącej wsparciem w procesie podejmowania decyzji. Przeplatanie aspektów technicznych i fundamentalnych we własnej strategii inwestycyjnej to najlepsza droga do optymalizacji wyników i ustabilizowania portfela.

Zarówno analiza techniczna, jak i analiza fundamentalna, została szczegółowo omówiona na kursach online dostępnych pod adresem https://notowaniagpw.pl/. Warto korzystać z fachowej wiedzy, która sama w sobie pozostaje najlepszą inwestycją warunkującą przyszłe zarobki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array